Severokorejská státní média v pondělí informovala, že země otestovala novou útočnou raketu dlouhého doletu, která dokáže zasáhnout většinu území Japonska. Pchjongjangská zpravodajská agentura KCNA uvedla, že při víkendových zkouškách vypálené rakety dolétly až do vzdálenosti 1500 kilometrů. Znepokojení vyjádřily Spojené státy i Japonsko.
Vše tak nasvědčuje tomu, že totalitní režim má stále dost prostředků pro zbrojní vývoj a výrobu – a to navzdory nedostatku potravin a ekonomické krizi, zamýšlí se britská BBC. Na testy už reagovala i americká armáda, která vzkázala, že nejnovější zbrojní zkoušky jsou hrozbou pro mezinárodní komunitu. Japonská vláda pro změnu uvedla, že má „významné obavy“.
Jako důkaz zbrojení uveřejnily severokorejské noviny Rodong Sinmun dvě fotografie – na jedné z nich je zvěčněná raketa startující z mobilního odpalovacího vozidla, na druhé raketa už horizontálně letící. Podle agentury KCNA jsou tyto střely „strategickou zbraní velkého významu“. Testy proběhly v sobotu i v neděli, rakety prý zasáhly vytyčené cíle a následně se zřítily do severokorejských teritoriálních vod.
Podle bezpečnostního analytika Ankita Pandy je testovaná raketa dlouhého doletu pro KLDR první zbraní, která by potenciálně mohla provést úder na dlouhou vzdálenost a přitom nést jadernou hlavici. Sankce Rady bezpečnosti OSN totalitnímu režimu zakazují testování balistických raket, nikoli však raket s plochou dráhou letu jako je tato. Rada totiž balistické střely považuje za nebezpečnější, protože unesou větší hlavice a doletí dál a vyšší rychlostí. Jihokorejská agentura Jonhap uvedla, že tamější armáda ve spolupráci s americkými odborníky provádí hloubkovou analýzu víkendových raketových zkoušek.