V reakci na pokroky severokorejského jaderného programu včera americký prezident Trump použil velmi silná slova. Dokonce tak silná, že se nejen političtí analytici a demokraté, ale i republikánští politikové zamýšlejí nad tím, jestli je vůbec měl pronášet. Trump totiž prohlásil, že „bude-li Severní Korea pokračovat ve vyhrožování Americe, tak ji stihne oheň a hněv, jaký svět ještě neviděl.“
Na toto Trumpovo vyjádřenéní ihned reagoval republikánský senátor John McCain, který je známý svojí podporou amerických vojenských intervencí. A v jeho případě se nejedná jen o řadového senátora, ale přímo o šéfa amerického senátního výboru pro ozbrojené složky. McCain Trumpa často otevřeně kritizuje, tentokrát si však nebral servítky téměř vůbec. Doslova řekl, že s prezidentovým vyjádřením nesouhlasí, že se jedná o typické Trumpovo přehánění a že pochybuje, že by Trump těmto svým ostrým výrokům mohl dostát. John McCain dále prohlásil, že opravdoví lídři nevyhrožují dokud nejsou připravení výhrůžku splnit a že jediné, čeho tím Trump dosáhne, je, že přiblíží Ameriku vážné vojenské konfrontaci.
McCain a Trump se, jak známo, nemají vůbec v lásce, ale v této věci má McCain bezpochyby objektivní pravdu – stěží si lze představit situaci, kdy by USA jako první preventivně zaútočily na KLDR, přímého souseda jak Číny, tak Ruska. A i kdyby se pro to rozhodl, měl by Trump velké problémy obdržet souhlas obou komor amerického kongresu, který by k takovému útoku pravděpodobně potřeboval. Hlavním výsledkem Trumpových výhrůžek Pchjongjangu tak bylo to, že jich korejský diktátor Kim Čong-un mohl propagandisticky využít.
Druhým důsledkem je odvrácení pozornosti k jinému tématu, než jaká americká média probírají již mnoho týdnů. Tedy od neúspěchu Trumpovy snahy zrušit Obamacare a hlavně od vyšetřování jeho potenciálních vazeb na Kreml a ovlivňování výsledků posledních prezidentských voleb Putinovým Ruskem. Stržení pozornosti k vnějšímu nepříteli tak americkému prezidentovi umožní trochu si oddechnout. Obrazně řečeno jsou Kimovy rakety pro Donalda Trumpa darem spadlým z nebe.
Mezitím se americký stát Havaj připravuje na jaderný útok a na tichomořskén ostrovu Guam se, jako na Severní Koreji nejbližšímu území náležejícímu Spojeným státům, šíří mezi obyvatelstvem silné obavy.
Doufejme, že budou liché.