Jak víme, ani mimořádné osobní nasazení nejmocnější ženy světa Angely Merkelové nestačilo na to, aby zastavila válku na Ukrajině. Těžké váhy světové politiky spolu strávily noc v Minsku a výsledkem nebyl mír, ale příměří, které se dokonce ani nedodržuje.
Ukrajinská krize zjevně není u konce. Je zřejmé, že i kdyby se jako zázrakem podařilo rychle zastavit krveprolití, do vyřešení problému ještě zbývají měsíce nebo spíš roky. A to mluvíme o akutním ohnisku napětí, tedy o Donbasu. Politické řešení krymské otázky bude evidentně trvat roky, a dohoda bude podepsána až v době, kdy už budou Putin, Porošenko i Merkelová dávno v důchodu, jestli ne po smrti.
Podle výroků ruského vedení můžeme usuzovat, že Rusko není připravené k jakékoliv kompromisní dohodě, a už vůbec nepřipouští možnost, že by se mělo stáhnout z Donbasu, vrátit Krym a poslat do Kyjeva blahopřejný telegram k přijetí do NATO. Zařadí někdy Putin zpátečku? Jak říká senátor McCain, Rusko se zastaví až tehdy, když na Ukrajině padne tolik Rusů, že už to nepůjde utajit a ruská veřejnost se postaví proti Putinovi.
McCain správně postřehnul, že sankce (alespoň zatím) nefungují. Ano, sankce a pád cen ropy velmi citelně zasáhly ruskou ekonomiku a cítí to i řadoví Rusové. Ceny stoupají, inflace se roztáčí, státnímu rozpočtu chybí prostředky. Problém je v tom, že cílem sankcí nebylo srazit ruskou ekonomiku na dno, ale přimět Putina, aby nechal Ukrajinu na pokoji. A to se nepovedlo. Putin se sankcí neleknul.
Proč? Ačkoliv je to ze západního pohledu naprosto iracionální, Rusko chápe ukrajinskou krizi jako výzvu své národní bezpečnosti a prestiži. Žádný Čech by nesouhlasil s tím, že rohlíky budou od zítřka za deset korun výměnou za to, že se ve světě budou Česka bát. Jenomže velká část Rusů na to teď slyší. Média dennodenně přesvědčují Rusy, že jejich země je ohrožena znovuzrozením fašismu (jeho centrem je Kyjev). Obama, ve světě kritizovaný jako slaboch, je ruskými médii líčen jako krvelačný válečník s vyceněnými zuby. Rusům vtloukli do hlavy, že země je zahnána do kouta agresivním Západem a že teď není čas grilování na dače a zájezdy do Turecka. Teď musíme zatnout zuby a bojovat.
Z toho vyplývá, že ruská společnost je mnohem mobilizovanější a ochotnější k obětem všeho druhu než lidé na Západě. Rusové si na klidný a pohodlný život ještě ani nestačili zvyknout. Dodávka zbraní Ukrajině bude v Moskvě pochopena jako hozená rukavice, Rusko ji bez váhání zvedne. Putin samozřejmě ví, že Rusko je ve srovnání se Západem mnohem slabší vojensky i materiálně, ale zároveň věří, že ruská odhodlanost obětovat cokoliv to může vyvážit. Rusko je do značné míry oprávněně vysmíváno jako technologicky zaostalé. Bohužel to neplatí o zbraních. Ruské zbraňové systémy jsou srovnatelné a konkurenceschopné se západními výrobky.
Putina je třeba zastavit. Poslat na Ukrajinu západní zbraně je racionální krok. Jenom musíme počítat s tím, že Rusko nezastrašíte. Rusko pošle separatistům ještě víc zbraní a ještě víc vojáků. Pak může Západ třeba pomoci nálety na pozice separatistů nebo tam poslat omezený kontingent… Jenom nevěřte tomu, že do švestek budou všichni zpátky doma.
Kirill Ščelkov