Slovenský prezident Andrej Kiska nepřímo varoval země visegrádské skupiny (V4), aby se v souvislosti s migrační krizí nedostaly do konfliktu s dalšími státy EU. V dnešním prohlášení k 25. výročí založení V4 hlava slovenského státu také upozornila, že na opětovné rozdělení Evropy by doplatily zejména středoevropské státy.
„Jak ukazují nedávné krize, zejména ta poslední migrační, musíme se naučit, co to znamená spolurozhodovat a přebírat odpovědnost za celou EU. Je výborné mít vlastní názor, ale ještě lepší je mít schopnost přesvědčit o jeho správnosti ostatní partnery. Je dobré mít vlastní silný hlas, ale ještě lepší je mít silné spojence, kteří jsou ochotni mu naslouchat,“ uvedl Kiska. Dodal, že je užitečné neplést si pragmatičnost s politickou krátkozrakostí.
Ze zemí V4 se loni při hlasování proti přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót postavily Česko, Slovensko a Maďarsko. Nová polská vláda Beaty Szydlové zase kritizovala rozhodnutí své předchůdkyně, která se zavázala přijmout dohromady 7000 běženců z Řecka a Itálie. Uskupení V4 se nejnověji dostalo do pozornosti v souvislosti s úvahami o vytvoření záložní hraniční linie na makedonsko-řecké a bulharsko-řecké hranici pro případ, že Řecku se v souvislosti s migrační vlnou nepodaří zajistit ochranu vnější schengenské hranice.
Kiska v prohlášení poznamenal, že Slovensko má vzhledem k jeho blížícímu se předsednictví v EU jedinečnou šanci posílit evropskou soudržnost, a to i s pomocí visegrádské spolupráce. „Není pochyb, že opětovné rozdělení Evropy na západ a východ by bylo v první řadě na úkor střední Evropy. Strategický zájem visegrádské spolupráce přimknout historicky zkoušenou střední Evropu k její západní části je trvalý,“ uvedl slovenský prezident.
Kiska v minulosti opakovaně zaujal mírnější postoje k řešení migrační krize než slovenský premiér Robert Fico, jehož jednobarevná vláda sociálních demokratů například podala žalobu k unijnímu soudu proti rozhodnutí většiny členských států EU o přerozdělování uprchlíků mezi státy evropské osmadvacítky na základě povinných kvót.