Poslankyně ANO a kandidátka ve volbách do Evropského parlamentu Klára Dostálová zkritizovala návrh zákona o podpoře bydlení a Ivana Bartoše (Piráti). Tvrdí, že se na něm pracuje na poslední chvíli. „Dělali jsme na tom dva roky,“ odpověděl jí Bartoš a výtky odmítl.
„Tohle je taková klasika ministra Bartoše. Vše na poslední chvíli. Zákon o podpoře bydlení je státní realitka za stovky milionů ročně a nových 200 úředníků. Ministr ho tlačí jen proto, aby mohl čerpat z NPO (Národní plán obnovy, pozn. red.) 8 miliard na úvěry dostupného bydlení. Opět vše na poslední chvíli. Nejsou projekty, nemáme stavební zákon a finanční nástroje na rozpočtovém výboru zpochybnili náměstci ministerstev financí a průmyslu a obchodu. A NPO končí v roce 2026. Jak tohle dopadne…“ píše na síti X Dostálová. Poslední věta je nedokončená a doplněná jen emotikonem opice, která si zakrývá oči.
Ministr Ivan Bartoš (Piráti) jí pod příspěvkem odpověděl: „To je taková klasika paní Dostálové. Tu si vzít reálný základ, na to nahodit krapet zkreslenou informaci a jemně posypat nepravdou. Bon Appétit! Z vás budou mít v tom europarlamentu fakt radost. Nic na poslední chvíli, zákon o podpoře bydlení jsme připravovali a projednávali se všemi partnery zhruba dva roky. Se samosprávami jsme v tomto na jedné lodi. Návrh prošel standardním připomínkovým řízením, že někteří ministři přišli s otázkami až teď, je věc druhá,“ reaguje Bartoš.
Ministr píše, že zákon může pomoci až 1,6 milionu lidí a ušetří veřejným rozpočtům miliardy. „Jen příspěvky na bydlení byly za minulý rok 18 miliard. Když to vezmete do úvahy, opravdu se vám několik stovek milionů a necelých 200 úředníků zdá jako špatná investice? Zákon tlačím proto, aby méně dětí končilo ve státní péči, méně seniorů žilo na ubytovnách, aby se ušetřily veřejné peníze,“ shrnul ministr.
Bartoš nastínil, co by se podle něj bez přijetí zákona stalo. „Když nebudeme bytovou nouzi řešit, když nebudeme mít preventivní nástroje, poškodí to celou společnost. Jako bývalá ministryně pro místní rozvoj to sama dobře víte… Nečekáme v kancelářích, až obce přijdou, jako se to na MMR dělalo za vašeho vedení. Náš nový stavební zákon máme schválený už rok, jistě si vzpomenete, taky jste pro něj hlasovala. Oproti tomu pro ten váš nezvedli ruku ani senátoři hnutí ANO, takový to byl paskvil,“ uvedl.
Uživatelé sítě X se v komentářích výrazně soustředili na to, že ANO bylo osm let ve vládě a ohledně podpory bydlení se nic účinného nepřijalo. Jejich dojmy ale potvrzuje i šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, který konstatoval, že podpora bydlení v České republice je neefektivní.
„Stát vynakládá na podporu bydlení miliardy, vliv na trh s bydlením to má jen okrajový. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle něj hlavní problémy bytové politiky, zejména dostupnost a kvalita bytového fondu, dlouhodobě přetrvávají. NKÚ kontroloval peníze vynakládané ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a Státním fondem podpory investic (SFPI). Obě instituce vydaly na podporu bydlení v letech 2016 až 2021 dohromady 13,9 miliardy korun a podpořily více než 4500 projektů. Podle MMR je kontrolní zpráva NKÚ nelichotivým vysvědčením hnutí ANO,“ píše web Hrot 24.