V předvolební debatě České televize se ve čtvrtek večer střetli zástupci deseti kandidujících politických subjektů. Řešili především povodně, které minulý týden zasáhly Českou republiku i další státy ve střední Evropě.
Debaty se zúčastnil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), předseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra, předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová, předseda SPD Tomio Okamura, bývalý majitel Televize Barrandov Jaromír Soukup za Přísahu, Vladimír Špidla (SOCDEM) a europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM), která se připojila až v průběhu večera.
Jako první téma přišly na řadu povodně, které zasáhly minulý víkend Česko. Okamura kritizoval vládu, že údajně utratila peníze za Ukrajince a „na české občany nezbyly peníze“. „Dělají se veřejné sbírky, ADRA, Člověk v tísni na naše občany a český občan nemá vlastně peníze, protože ty peníze vláda prošustrovala, takže toto jsou přesně na jiné účely,“ prohlásil.
Proti tomu se ohradil Jurečka. „Mě mrzí, že už tady začal takový ten klasický hnojomet pana Okamury v situaci, kdy opravdu tady teprve ještě dnes odtéká voda,“ řekl.
Pro občany je podle něj od pondělí dostupná okamžitá pomoc. „Nemůže se stát, že by byl někdo odmítnut. Pro tyto lidi pomoc je, od pondělí ji poskytujeme a máme přes 1000 vyřízených žádostí, přes deset milionů korun, které okamžitě jdou,“ řekl. Ocenil, že lidé posílají do sbírek peníze. Ve čtvrtek už neziskové organizace tímto způsobem vybraly přes 230 milionů korun.
Bartoš Okamuru ujistil, že Česko má programy, které přírodní katastrofy řeší, a peníze na celkové škody budou.
Na Okamuru reagovala i Pekarová Adamová, která připomněla, že evropské státy si mezi sebou běžně pomáhají, například Česko loni také pomohlo kvůli povodním Slovinsku. Nejde tedy o žádné „žebrání“, jak tvrdil šéf SPD.
Rakušan potom popsal situaci v zasažených oblastech, a jak tam budou probíhat volby. Ministerstvo podle něj zaznamenalo 35 obcí, kde velká voda způsobí problémy s hlasováním. V pěti z nich s organizací pomůže. Přiznal také, že zaznamenal reakce starostů, že volby řešit nechtějí a potřebují likvidovat následky záplav.
Následky povodní se budou podle Pekarové Adamové financovat z rozpočtů krajů, obcí a státního rozpočtu. V tom se pro letošní rok navýší výdaje o 30 miliard na tento rok, pro příští potom o 10 miliard. Oznámil to už dříve ve čtvrtek ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vláda by to měla schvalovat už příští týden.
Konečná obvinila vládu, že přenáší břemeno na občany, protože oni budou v budoucnu financovat splátku povodňových dluhopisů. Jurečka jí připomněl, že příjmy státu tvoří právě odvody občanů.
Konečná se ale rozčílila, že jí ministr skočil do řeči. „Ano, stát jsou občané, ale vy zase na všechny občany přenášíte to břemeno. Nechte mě teď domluvit, pane kolego. Vy jste absolutně tři roky neřešili příjmy. Proto nemáte výdaje,“ obvinila ho. „Lžete, já reaguju na to, že lžete,“ vrátil jí ministr.
Následně se začali překřikovat. „Já vím, že v kostele jste možná zvyklí si skákat do řeči,“ tvrdila Konečná, zatímco Jurečka jí vpálil, že lže.