Václav Klaus mladší roste s funkcí. Že ne zrovna rovně a už vůbec ne do politického elegána s osvícenými úmysly, ale nakřivo jako každý šejdíř s laciným populismem, ukázal tentokráte v České televizi. Ve veřejnoprávní tržnici s křikem a hulvátstvím pod názvem „Máte slovo“ se tentokráte předseda Trikolóry utkal s ochránci klimatu, odborníky z branže i mimo ni. A děly se věci.
Zatímco jeho soupeři kultivovaně vysvětlovali problém s oteplováním a změnami klimatu, jenž hýbe světem, pozurážel Klaus oponenty od hlavy k patě. Profesora Bedřicha Moldána, ministra životního prostředí ausgerechnet v kabinetu Klausova otce a respektovaného experta Univerzity Karlovy právě na klima, poplival na obrazovce jako (sic!) „klimatického alarmistu“. Exviceguvernéra ČNB a europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera zase peskoval kvůli jeho „zpocené ruce v kapse“. Měl ji prý vyndat, „aby nedošlo k emitaci CO2“! Nezasmál se tomu nikdo. Až na Klause.
Nevídanou smůlu měla ovšem i moderátorka pořadu. Že se v širém světě najde ještě hlasitější dryáčník, jenž by ji překřičel a nepustil ke slovu, muselo být pro „kotelnici“ obzvlášť trpké poznání.
V reakci na věcné argumenty z publika si od rozdováděného populisty vyslechli své dokonce i historici. Vědci se prý se změnami klimatu tak jako tak mýlí, protože v minulosti přišel Koperník a všechno bylo jinak. Zírali rovněž zemědělci a zahrádkáři: extrémní sucha, která jim huntují úrodu, prý nemají se změnami klimatu vůbec co dělat, vzkázal jim mladší Klaus. Zato se podle něj nemýlí pětistovka evropských odborníků v uskupení CLINTEL, která změny klimatu kolektivně prohlásila za pitomost. „Žádáme vás, abyste se řídili politikou v oblasti klimatu založenou na spolehlivé vědě, realistické ekonomice a skutečném zájmu o ty, kteří byli poškozeni nákladnými, ale zbytečnými pokusy o zmírnění“, napsali „vědci“ do OSN, přičemž byl mezi nimi jediný klimatolog. Klaus junior to má ale za detail.
Přehlídku arogance, nadutosti a nulové sebereflexe včetně populistické taktiky s nadužíváním útočného slovníku „vysokoškoláků života“ a zacílení na nostalgiky po starých pořádcích i na frustráty, pro které je zlostný Klaus junior vzorem kompenzace jakéhokoliv hendikepu, utnul z publika až osmnáctiletý student Petr Doubravský z pražského Akademického gymnázia.
„Mezi těmi vašimi pěti sty vědci byl ale jediným zástupcem České republiky váš pan tatínek, když už tu mluvíte o nás, že jsme zpolitizovaní. Tak nevím, nakolik nezpolitizovaný a vědecký je Václav Klaus starší,“ vmetl do tváře zaskočenému Klausovi na jeho invektivy o hnutí FridaysForFuture. Představení tím tak fakticky skončilo; zbylé minuty pořadu politik připomínal spíš tělo bez duše.
Prezidentův syn uvyklý mediální servilitě à la Xaver Veselý tak dostal v České televizi tvrdou, leč kultivovanou lekci od generace, kterou před časem sám učil a jako kantor byl na ni i náležitě hrdý. Časy se mění: co bylo, bylo, jako politik jí má teď plné zuby. Na rozdíl od populistů totiž vidí mladí lidé budoucnost své země podstatně dál než jen do termínu příštích voleb.
Bohudíky…