Občanská demokratická strana před časem a za velkého mediálního ohlasu vyloučila Václava Klause mladšího. Ten dlouhodobě poškozoval pověst strany a čím dál intenzivněji ukazoval, že by mu mnohem lépe bylo v nějakém extremistickém spolku. Poté, co byl syn bývalého prezidenta odvolán ze školského sněmovního výboru, jemuž předsedal, pustil své emoce z uzdy a předvedl, jak dobře ODS udělala, když se dobrovolně vzdala jeho služeb.
Jestli Klaus junior tvrdil, jak je nad věcí a vlastně mu ani konec ve straně, kterou zakládal jeho otec, moc nevadí, vymýšlel si. Od chvíle, kdy se rozhodlo, že už si Petr Fiala dále nehodlá držet ve své blízkosti člověka, který mu svým chováním a výroky neustále podráží nohy, začal útok rodiny Klausů na ODS.
Exprezident se ihned začal svého dospělého syna zastávat, jako by mu bylo třináct, a jediným viníkem celého problému byl pro něj předseda nejsilnější opoziční strany. Pro Klause staršího totiž nedělá dost pravicovou politiku a je třeba, aby to někdo napravil.
Shodou okolností to bude právě jeho syn. Politik, který svou mateřskou stranu dokázal podrážet tak dlouho, že to ani klidný a někdy až zbytečně slušný profesor Fiala nevydržel. Někdy se ale zdá, že o nic jiného než o vyloučení z ODS Klausovi nešlo. Získal totiž punc chudáčka, kterého nenechali říkal pravdu, která se nelíbila.
Zkrátka takový klon ufňukaného Andreje Babiše, když se dostane do problémů, a Tomio Okamury, který vidí za každým rohem někoho, kdo zakazuje říkat vlastní názor a kdo chce pošpinit jeho extremistické hnutí. Není divu, že se Klaus vyprofiloval jako alter ego těchto dvou populistů.
Oba jsou totiž typem politiků, kteří se bývalému poslanci ODS líbí a postupně se přibližuje i jejich stylu vystupování a rétoriky. Klaus to předvedl i na středeční schůzi sněmovny, kdy ostře vystoupil proti svým bývalým kolegům ze strany, nejvíce pak pochopitelně útočil na Petra Fialu.
Právě on totiž neváhal zareagovat na Klausovy nepřijatelné výroky a v rozhodnutí, zda si nechat ve straně člověka, který přitáhne radikálnější voliče, nebo zabojovat raději o dobré jméno ODS, zvolil riskantní řešení. Zda budou ihned pozitivně reagovat voliči, ukáží až průzkumy, ale ani těm se nedá věřit.
Je však jasné, že Klaus mladší půjde Občanské demokratické straně „po krku“. Nejde jen o politický rozpor, který je dán rozdílností názorů obou subjektů, ale především o pocit zneuznání, kterým Klaus nyní trpí. Má totiž dojem, že v ODS dostatečně nechválili jeho přínos pro stranu a hlavně, dávno už ho měli udělat předsedou, aby se vedení partaje opět vrátilo do kuchyně u Klausů, kde ODS podle bývalého prezidenta vznikla.
Konec ve vedení školského výboru Klausovi nevadí, alespoň to tvrdí a pochvaluje si, že bude mít víc času na zakládání nové „opravdu, opravdu“ pravicové strany, kde bude působit společně se svým papá.
Zatím se přesunul mezi nezařazené poslance, kde k němu přibude i jeho zastánkyně v ODS Zuzana Majerová Zahradníková a už tam čekají i tři bývalí poslanci z SPD v čele s Lubomírem Volným. To je společnost, v níž se Klaus mladší bude cítit skvěle a rovnou může rozdávat přihlášky do své partaje. Navždy ale bude cítit zášť vůči ODS, jejíž „vlastnictví“ si nárokoval, protože měl přece stranu zdědit po tatínkovi.