Není třeba kritizovat všechno, co řekne exprezident Klaus, jen proto, že to řekl on. V jeho článku publikovaném na iDNES.cz a na stránkách Klaus.cz jsou i názory, které lze podepsat. Hned je ale kontaminuje svými oblíbenými tématy: kritikou otevřených hranic a Evropské unie. Tam říká dost nedoložitelné věci.
Leckoho asi napadlo něco podobného tomu, co Klaus napsal: „Ekonomické dopady nebudou malé. Nevěřím svým očím, když odborníci z našich bank a finančních institucí tvrdí, že ekonomický růst České republiky může být v roce 2020 poloviční oproti tomu, co bylo v různých prognózách předpokládáno – tedy nikoli dvě procenta, ale jen jedno procento. To se mi zdá neuvěřitelné. Stabilita a robustnost ekonomiky (a celé společnosti) je podle mne evidentně daleko menší, než si namlouváme.“
V tom bude mít Klaus pravdu. Zajímalo by nás, kdo by si na tak optimistický scénář chtěl vsadit nějaké vlastní peníze. Pokud to má být od některých ekonomů uklidňovací strategie, asi nebude moc účinná. Tady máme tušení, že na té klausovské skepsi něco bude.
Pak ovšem přichází exprezidentovo označení viníka či snad jednoho z viníků: „Velmi zřetelně se ukazuje výše ceny za nadměrnou otevřenost světa, za to, že na hranicích nemusíme ukazovat pas. Je to cena za Schengen, tedy za Evropu bez hranic, což jsme se někteří snažili nahlas říkat už dlouhá léta. Většině lidí toto nebezpečí nevysvětlila ani obří vlna masové migrace v roce 2015 a nejsem si jist, zda to většině lidí dostatečně ozřejmí pandemie koronaviru. To, že nemůžeme kontrolovat, kdo a odkud do našeho státu přichází, není žádné vítězství svobody, ale obrovské riziko a potenciální prohra nás všech. Jistě si všichni povšimli, že dnes nikdo nehovoří o Evropské unii.“
Není jasné, jak by ukazování pasů mohlo zabránit šíření nějakého viru. Hlavně je původ nákazy v Číně, která v schengenském prostoru není a zřejmě ještě dlouho nebude. V té samé Číně, na kterou se lidé jako Klaus, Zeman a další dívají shovívavě, pokud jde o porušování lidských práv. Nanejvýš řeknou, že tamní poměry jistě neodpovídají našim standardům a že se na to nesmíme dívat černobíle. Jenže v Číně to dost zpackali hned na začátku, když umlčovali lékaře, kteří na novou nemoc upozorňovali. Než papalášům došlo, že se něco děje a už se to nedá utajit, ztratilo se dost času. Teď zakoušíme na vlastní kůži, jak se nás dotýká, když na krk šlapou někomu i na druhém konci světa.
Spojené státy se koronaviru neubránily, přestože tam každý ukazovat pas musí. Ostatně ani odkaz na rok 2015 nedává velký smysl. Tehdy nešlo o vnitřní hranice Schengenu, ale o jeho vnější hranici. A je potřeba kvůli krátké paměti a neinformovanosti stále připomínat, že Angela Merkelová a německá vláda nelákaly uprchlíky z balkánské cesty do Německa. Ty uprchlíky vyvezl na rakouskou hranici vychvalovaný konzervativec Orbán s tím, že už jejich nápor nezvládá. Na rakouskou, nikoli na maďarskou jižní hranici.
Klaus má jako modlu národní stát s neustále kontrolovanými hranicemi. Je to přitom úplně nesmyslné. Fungovalo by to jen tehdy, kdyby se znova natáhly dráty a na hranicích hrozilo střílení. To by byla dost vysoká cena a v takovém „národním“ státě by chtěli žít jen lidé zvláštního ražení. Pravda, třeba by se jich našlo dost, ale kvůli tomu nemusí ničit život ostatním. Schengen ostatně umožňuje zavést kontroly na hranicích, pokud je to z vážného důvodu třeba, a také se to občas děje. Nemá ale cenu něco takového dělat pořád.
Virus dnes neřádí kvůli otevřeným hranicím, ale kvůli tomu, že v některých zemích není otevřená společnost. Utajování, potlačování kritiky, nemožnost svobodně informovat a dát najevo názor, maskovaná neschopnost, to všechno je příčinou nejen šíření koronaviru, ale také jiných pohrom.
Pokud jde o tu Evropskou unii, jakmile ta něco řekne, tak se podle svých kritiků vměšuje do suverenity národních států. Když nic neřekne, tak je podle nich neschopná. Pokud někdo něco zpackal, tak jsou to teď „národní“ vlády, které projevují neschopnost řešit problémy a které nechaly zchátrat instituce, jichž by dnes bylo zapotřebí. Teď se bude nejspíš hledat, na co a na koho všechno shodit, aby se viník nemusel hledat doma. Zvlášť zajímavé bude sledovat, jak nám někdo bude vysvětlovat, proč jsme v době ekonomického růstu nevytvořili rezervy na horší časy. Mluvilo a psalo se o tom několik let. A hle, je to tady.