Bývalý prezident Václav Klaus byl hostem Partie Terezie Tománkové. Hlavním tématem diskuze byla „doba po koronaviru“. Exprezident kritizoval státní zásahy do životů lidí a hlavně zadlužování státu a rostoucí schodek státního rozpočtu. Podle Klause je naprosto iluzorní, že by se ekonomickou krizí šlo proinvestovat.
Klaus je přesvědčen o tom, že už v dubnu měla být rozvolněna celá řada plošných nařízení. „Já jsem roušku moc nepoužíval a také jsem se nezdržoval za zavřenými okny a zdmi svého domu,“ řekl bývalý prezident. „Mám pocit, že všechna ta dramatická opatření byla přehnaná,“ uvedl s tím, že městskou hromadnou dopravu nepoužívá a jinde nebylo pro něj osobně potřeba, aby roušku nosil.
„Došlo ke kvalitativní změně našich životů,“ myslí si Klaus s tím, že dopady na ekonomiku budou podle něj obrovské. „Došlo k posunu v nadvládě státu nad občanem,“ dodal. Stát podle něj lidem diktuje, co mohou a co nemohou. Exprezident má za to, že došlo k rozvratu veřejných financí. Moderátorka se ho zeptala, zda by dal souhlas ke sledování svého telefonu či kreditní karty v rámci chytré karantény. „V žádném případě bych tento souhlas nedal,“ odpověděl.
Klause také děsí obrovský schodek státního rozpočtu. „Pro mě byl vyrovnaný státní rozpočet alfou a omegou myšlení,“ uvedl. „Tím, že budeme házet peníze do ekonomiky, rozvrátíme veřejné finance,“ říká Klaus s tím, že dluhy budou splácet ještě „vnuci našich vnuků“.
Bývalý prezident je přesvědčen o tom, že existuje mnoho oblastí, v nichž by měl stát škrtat. „Všichni ministři financí si na zasedáních stěžují. Záleží na tom, jestli jste ministr, který má vedle sebe paní Maláčovou, nebo někoho jiného,“ okomentoval Klaus politiku současné strážkyně státní kasy Aleny Schillerové. „Preferujme opatření typu úlev před explicitními dotacemi. Zastavme účinnost zákonů typu minimální mzdy,“ doporučuje. Bývalý prezident si myslí, že by měly klesnout i výdaje na obranu.
„Kdyby měl stát schovány peníze a kdyby si moudře dělal zásoby v posledních letech mimořádně úspěšného ekonomického růstu, mohl by je nyní vydávat,“ okomentoval Klaus současná ekonomická opatření a programy pomoci. Podle něj není možné vyplácet finance, které stát nemá. „Nekritizuji první úlek a reakci státu. Ale trvalo to dlouho a dávno to mělo být nahrazeno promyšlenými systémovými závěry,“ doplnil.
Klaus je kritikem Evropské unie a řekl, že koronavirová krize na tom nic nezměnila. To, s čím nesouhlasí, je ale balíček, který by měl pomoci ekonomikám národních států v krizi. „Ten plán je jako celek koncepčně nesmyslný,“ prohlásil bývalý prezident a zkritizoval také opozici. „Nezformulovala jasný program, alternativní k tomu vládnímu,“ řekl Klaus. „Role opozice v takovéto krizi je těžká,“ uznal nicméně.