Nástup Václava Klause do politické marketingové kampaně je nepřehlédnutelý. Poslední týden jsem zaznamenal dva natolik silné Klausovy výstupy, jakoby se na podzim neměli volit poslanci, ale prezident. Klaus zatím tají, pro koho bude ve volbách lobbovat. Ale jeho nástup je, v souvislosti s jeho dlouhodobějšími postoji, založen na velebení „zdravého rozumu“, těžce proruské orientaci a zásadním odmítání vědy. Přesně pro ty voliče, kteří v minulých prezidentských volbách poslali na Hrad Miloše Zemana. Ty nyní oslovuje Václav Klaus starší. A jede při tom i na mohutných zádech člena Rady ČT Luboše Xavera Veselého, který ze zákona nesmí reprezentovat žádné politické zájmy ani skupiny.
O návratu prezidenta Klause do aktivní politiky se mluví dlouho, ale takříkajíc „na plné pecky“ rozjel svou kampaň nejprve na XTV, a pak v Babišově iDnes. A své eseje, sloupky či komentáře už nepublikuje na webu svého Institutu – tam jen dá text z iDnes. A ani videa s jeho proslovy nejsou na Institutu Václava Klause, ale na privátní televizi XTV, s neselhávajícím moderátorem Lubošem Xaverem Veselým.
Babišpress útočí
„Nejde mi teď o polemiku věcného typu o smysluplnosti roušek, nepřetržitého testování, délce lockdownů, vynucovaném očkování, atd. Jde mi o polemiku o stupeň obecnosti vyšší, o polemiku systémovou, společenskou, de facto politickou. … „Boj“ s covidem obnažil již delší dobu se projevující fenomén. Covid dal nesmírnou šanci dalšímu ze známých ataků na demokracii a demokratickou politiku, kterým je nebezpečí expertokracie, technokracie, scientismu vůči demokratické politice. … Makrofenomény neumožňují expertní znalost. Ty vyžadují zdravý rozum, absenci klapek na očích a hlavně schopnost – na základě všeobecné vzdělanosti – chápání širších společenských souvislostí. Tzv. experti nám vnucují nadměrnou opatrnost neboli nadměrnou, racionálním myšlení nikoli brzděnou aplikaci tzv. principu předběžné opatrnosti, kterým jsem se intenzivně zabýval při diskusi globálního oteplování – viz kapitola 5 mé knihy Modrá, nikoli zelená planeta.“ (iDnes.cz)
Prezident Klaus se jednoznačně vymezil proti vědě při problému, který není nijak jinak než pomocí pokročilé západní vědy řešitelný. Jak dopadla – bez pomoci vědy – epidemie španělské chřipky před sto lety, je známo. Přinesla 17 až 50, a možná až 100 milionů mrtvých. Covid – díky vědě – léčbě a vakcíně, a opatřením vlád různých zemí – zatím zůstává na milionech, nikoliv desítkách milionů mrtvých. Ale není vyloučeno, že v zemích, kde se dosud epidemie řeší zdravým rozumem (například Nigérie, Somálsko či Libérie), se to na deset milionů obětí covidu dotáhne.
V kulturnějších zemích, kde se politici více řídili radami vědců, bylo méně obětí než v (zatím v jiných oblastech také kulturnějším) Česku, které se epidemiologickými opatřeními doporučovanými experty neřídilo. Zesílení epidemické hygieny v létě a časném podzimu 2020 doporučované experty vláda Andreje Babiše odmítla, protože zdravý rozum lidu z facebooku volal po rozvolnění. Výsledkem byla bezprecedentní podzimní vlna umírání. Ale musíme přiznat, že tomu stejnému lidu, který odmítá roušky a volil Zemana, udělal svým výrokem Klaus radost. Mně zas udělal radost, že i on sám vidí antirouškové bludaře na stejné lodi s popírači globálního oteplení. To je další oblast, kde sice 12 000 impaktovaných vědeckých prací z oborů týkajících se klimatu má plnou shodu na antropickém zavinění oteplování, ale ekonom Klaus to ví lépe. Jak v případě klimatu, tak v případě pandemie Václav Klaus pochlebuje lidovému hlupáctví.
Těžká váha
Ještě větší váhu než sloupek v iDnes má Klausovo vystoupení na XTV 13. května. Moderátorem rozhovoru s Klausem se ujala ikona XTV, pan radní Lubomír Veselý – a jeho moderátorský výkon se zapíše do dějin žurnalistiky. Stejně jako volba reklamy, která přehrávání pořadu opakovaně přerušila. Nevím, zda si místo umístění reklamy volí inzerent, nebo médium, či zda se dokonce reklama negeneruje podle chování uživatele, tedy podle mé historie chování na internetu. Anebo zda ji umisťuje umělá inteligence. Mně to opakovaně nabízelo reklamu pojišťění auta (neřídím a nevlastním automobil a nic o autech jsem poslední roky nevyhledával) a propagaci manželství dvou mužů. Takže zvolím tu nejsluníčkovitější představitelnou interpretaci: Reklama na registrované partnerství byla k rozhovoru s Václavem Klausem proto, aby vyvážila jeho dlouholeté vymezování proti homosexualismu. A fakt mě to bavilo.
Pořad byl poutavý, pan prezident mluvil klidně, dělně a bez emocí. Pronášel státnické výroky, a takové orgie přitakávání a návodných servilních otázek, jaké předvedl pan radní Veselý v roli moderátora, jsem zatím zaznamenával jen u rozhovorů, které vedli s panem premiérem Babišem jeho zaměstnanci z mediální divize Agrofertu. Ale mnoho obsahu z pana Klause pan Veselý opravdu nedostal. Takže klíčovou zábavou toho rozhovoru pro mne bylo střídání vizuálu k psanému poutáku. V poutáku citovali – byl pořád stejný – sprostý proruský hoax, že výbuch ve Vrběticích byl „umělá causa“, a že to říká prezident Václav Klaus. Ta „umělá causa“ byla největší vojenskou operací nepřátelské země proti České republice od okupace 1968 a ruští agenti při ní zavraždili dva naše spoluobčany. Pro Klause je to „umělá causa“. A v obraze se k jeho výrokům střídaly obrázky debatující dvojice Veselý–Klaus s obrázky dvou velmi spokojených gayů žijících v partnerství.
Nějaké známky obsahu se mi však ve výrocích pana prezidenta přece jen podařilo najít. Podle něj jsou Vrbětice uměle vytvořená causa, jde o virtuální zpravodajskou hru, a lidi trápí jiné problémy. Je to umělá věc vnucená veřejnosti. Je to česko-česká causa, a Ruska se netýká. Koronavirus prý nebere na vědomí protiepidemická opatření. Lidi více než Vrbětice trápí, co chtějí udělat Piráti s daněmi. A pak si stěžuje, že dostal dvě pokuty za to, že byl v restauraci (v době lockdownu) pro jídlo, a vyšel z ní bez roušky. Nezmíní, že v ní byl hodinu.
Xaver do učebnic!
Pak přijde řeč na to, že Pablo Picasso rád platil šekem – devadesát procent lidí si raději nechalo ten Picassův podpis, než by o šek (s jeho podpisem) přišli. A pan radní Veselý požádá pana Klause, zda by se mu podepsal pod nějaký graf, který předtím pan prezident kreslil – že si ten jeho podpis schová. Pan prezident Václav Klausasso mu vyhověl. Myslím, že tento počin moderátora by měl být navždy zapsán v dějinách české žurnalistiky jako odstrašující příklad absolutně neprofesionální servility. A pak se konečně – v reklamě, ne v debatě – objevilo trochu dynamiky, a jeden z gayů – ten větší – vzal toho menšího do náručí.
Pak zas byl v obraze Klaus s Veselým, a já napjatě čekal, kdy pan Veselý také vezme pana Klause do náručí. No a jak jsem čekal u monitoru, podíval jsem se, kdo vlastně XTV, kde rozhovor je, vlastní. Je to společnost s ručením omezeným. Společník jeden. Akciová společnost. Na serveru Justice jsem došel až k zápisu: „100 ks akcie na jméno v listinné podobě ve jmenovité hodnotě 20 000,- Kč.“ Ale jak vůbec nic nevím o ekonomice a byznysu, nepochopil jsem, na čí jméno – takže si to musíte dohledat sami. A pokud to veřejně dohledatelné není, měl by to na nejbližším zasedání Rady ČT zveřejnit frontman a nejpopulárnější moderátor XTV – pan radní Luboš Xaver Veselý. Bylo by dobré – jak vzhledem ke skutečnosti Klausova návratu do politiky i skrze XTV, tak vzhledem k Veselého působení v Radě ČT – to vědět.
P.S.: Veselý Klause nakonec do náručí nevzal. Ale slíbili si, že do měsíce na XTV Klaus vystoupí znovu.