Zatímco se osazenstvo Pražského hradu na veřejnosti tváří, že má radost ze zvolení první slovenské prezidentky, a Miloš Zeman se údajně na setkání s ní i těší, exprezident Klaus takové nadšení nesdílí. Ba naopak, podle vyjádření Institutu Václava Klause je volba Zuzany Čaputové smutným vysvědčením zoufalosti slovenské politiky a stavu tamější demokracie. Podobně by se rád vyjádřil i Zeman, ale vzhledem k tomu, že se brzy s nově zvolenou prezidentkou setká, zatím nekritizuje.
[ctete postid=“237826″ title=“Pomozte i Vy zmapovat důsledky Babišovy vlády“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/special-385×230.jpg“ excerpt=“Na základě naší prezentace v pražském klubu Rock Café připravujeme speciální vydání “ permalink=“https://forum24.cz/special/“]237826[/ctete]
V konstrukci výkonného ředitele Institutu Václava Klause dokonce figurují i tajemné osoby, které „marketingový projekt Čaputová“ zprodukovaly. „Kdo za ním stojí, kdo ho platí, co za to chce? Proč dostala přednost před osvědčeným matadorem evropské unijní politiky Marošem Ševčovičem, když oba říkali v zásadě totéž?“ ptá se Jiří Weigl v prohlášení IVK.
Nedokáže totiž pochopit, že Slováci jsou o několik let dál než my. V myšlení, prioritách i ochotě změnit to, co se jim nelíbí. Naprosto tak neplatí zmatené prohlášení exprezidentova „ústavu“. „Slovensko má smůlu. Už podruhé země, která se stále potýká s absencí delší tradice vlastní státnosti, vystavila bianco šek zcela neznámé osobě, aby jí stála v čele,“ shrnuje špatnost volby Weigl.
Prohlášení IVK je v důsledku téměř bezvýznamným textem na internetu, ale svou službu udělal především současnému prezidentovi Zemanovi. Klaus mu vždycky rád názorově pomůže, aby měla část národa pocit, že když něco tvrdí dva prezidenti, musí na tom něco být, nebo je to rovnou pravda.
Zeman si tak zatím může držet pozici politika, který vlastně až tak moc proti Čaputové nemá, i když horoval za jejího protikandidáta, přitom klidně může přikyvovat na Klausova slova.
Ono to totiž tak horké s přáním úspěchu pro novou slovenskou prezidentku nebude. První jakože blahopřání ze Zemany strany se sice objevilo už v neděli 31.3. v 7:02 ráno, ale jednalo se pouze o tweet Jiřího Ovčáčka. Tedy zcela soukromou zprávu úředníka Pražského hradu, jehož profil neslouží jako oficiální komunikační kanál prezidenta Zemana.
Blahopřejeme Zuzaně Čaputové k vítězství v prezidentských volbách na Slovensku. Věříme, že česko-slovenské vztahy a spolupráce Visegrádské čtyřky zůstanou nadstandardní. Těšíme se na setkání v České republice!
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) March 31, 2019
Na webu Hradu se blahopřejný dokument objevil až v pondělí 1.4. v 16:49. Tedy poté, co si hlava státu užila Matějskou pouť.
Není v tom náhoda, ani nedostatek času, protože Zeman skutečně nemá pracovní diář nabitý k prasknutí. Prostě to pro něj nebylo tak důležité, nebo spíš nechtěl, aby byl mezi prvními, kdo Čaputové popřáli. Přitom když jde o hlouposti, jako byl projev z narozenin Jaromíra Soukupa, na webu Hradu se tento výplod objevil několik hodin po jeho prezentaci. Zatímco se tedy podkuřuje majiteli bezvýznamné, ale propagandistické televize, prezidentské volby u našich nejbližších sousedů jsou až v druhém sledu.
Klaus a Zeman jsou si poslední dobou stále více podobní. Názorově i v chování. Ruskem oblouznění hradní páni se tedy zase jednou projevili. Pro oba je Čaputová problém, protože není zamilovaná do Vladimira Putina jako Zeman s Klausem a hodlá vést svou zemi jasně na Západ.
Každý pro tyto dva pány nepohodlný člověk je ovšem důkazem toho, že stále ještě nejsem úplně ztraceni a jednou se necháme od Slováků inspirovat i v pozitivnějších věcech, než je prorůstání mafiánsko-podnikatelských struktur do vedení státu. Jen, aby to netrvalo moc dlouho.