Václav Klaus poskytl MF DNES mimořádně nekompetentní rozhovor o tématu, o kterém vůbec nic neví. Popírá klimatický rozvrat, považuje globální oteplování za blud (pochopitelně levičácký), a také velmi vysoce hodnotí své klimatologické kompetence. Dokonce v té souvislost mluví o jakémsi „Klausovu zákonu“. Ten však již popsali psychologové Dunning a Kruger, dokonce za něj dostali Ig Nobelovu cenu (to je americké ocenění parodující Nobelovu cenu, pozn. red.). Jejich objevu se říká „zákon zachování blbosti“.
„Už nás zase straší klimatickými změnami,“ napsal v komentáři na webu svého institutu Václav Klaus. „V pondělí byla vydána šestá, hodnotící, zpráva IPCC (Klimatického panelu OSN). Pokračuje v šíření paniky a poplašných zpráv. Dokument je jednostrannou a jednosměrnou propagandou jednoho světového názoru, jednoho náboženství svého druhu. Spoustou dat a grafů věc záměrně zatemňuje. Čím více grafů a čísel, tím větší ‚zatemnění‘. Ta bez vysvětlující teorie neříkají vůbec nic. To bych si dovolil vyhlásit jako ‚Klausův zákon‘.“
Dovolím si citovat pro tento můj komentář nejdůležitější text ICCP, na který zpráva navazuje. Jmenuje se „Změna klimatu: hrozba pro blahobyt lidí a zdraví planety. Přijetí opatření nyní může zajistit naši budoucnost.“ Čtu v něm: „Změna klimatu způsobená člověkem způsobuje nebezpečné a rozsáhlé narušení přírody a ovlivňuje životy miliard lidí na celém světě, a to navzdory snahám o snížení rizik. Nejhůře jsou postiženi lidé a ekosystémy, které jsou nejméně schopné se s touto změnou vyrovnat.“ Ale také, že ještě máme šanci, že ještě není nic ztraceno, a že když podnikneme zásadní opatření proti ničení ekosystému a klimasystému planety, tak nemusíme vymřít. Ještě není rozhodnuto.
Na tomto textu skupiny Working Group II se podílelo 270 autorů z 67 zemí, z toho 47 – koordinující autoři, 184 – hlavní autoři, 39 – redaktoři recenzí, plus 675 přispívajících autorů. Zpráva staví na více než 34 000 citovaných zdrojích a 62 418 odborných a vládních připomínkách. Zprávu, kterou Klaus kritizuje, psali takové týmy čtyři. Ale Václav Klaus to ví líp.
Data nic nezatemňují
Live Science: „Od roku 1895, kdy se začaly vést záznamy, byl nejteplejším rokem na světě rok 2016, kdy byla teplota zemského povrchu o 0,99 stupně C vyšší, než byl průměr za celé 20. století. Před rokem 2016 byl celosvětově nejteplejším rokem 2015. A před rokem 2015 rok 2014. Všech 10 nejteplejších let v historii nastalo od roku 2005, který se s rokem 2013 vyrovnal jako 10. nejteplejší rok v historii. Šestici nejteplejších let v historii na celém světě doplňují (v pořadí od nejteplejšího po ne tak horký): 2020, 2019, 2015, 2017 a 2021.“
Natural Resources Defense Council USA: „V roce 2021 došlo ve Spojených státech k 20 katastrofám způsobeným počasím a klimatem – včetně silných bouří, povodní, sucha a požárů. Měly celkovou cenu 145 miliard dolarů – a to je podhodnocený údaj, protože nezahrnuje škody na zdraví. Více než 4 z 10 Američanů žijí v okresech, které byl v roce 2021 zasaženy katastrofami souvisejícími s klimatem.“
World Wildlife Fund: „Hladiny moří stoupají a oceány se oteplují. Delší a intenzivnější sucha ohrožují úrodu, volně žijící zvířata a zásoby sladké vody. Měnící se klima ohrožuje rozmanitost života na naší planetě, od ledních medvědů v Arktidě až po mořské želvy u afrického pobřeží. Změna klimatu představuje zásadní hrozbu pro místa, druhy a živobytí lidí, o jejichž ochranu se WWF snaží. Abychom mohli tuto krizi adekvátně řešit, musíme urychleně snížit znečištění uhlíkem a připravit se na důsledky globálního oteplování, které již zažíváme.“
Dunning, Kruger a citronka
Lupič přepadl banku bez masky, s nijak nechráněným obličejem, a sice si odnesl peníze, ale bezpečnostní kamery jej zachytily na mnoha desítkách minut záznamu. O hodinu později stejným způsobem přepadl další banku. Za další hodinu, zrovna když si doma přepočítával peníze, ho sebrali. Když mu u soudu promítali záznamy z bezpečnostních kamer, jednoznačně je prohlásil za falešné. Četl totiž někde, že když si pomaže obličej citronkou, stane se neviditelným. A protože před těmi loupežemi si ksicht pomazal tou citronkou pro jistotu dokonce dvakrát, tak musí být ta videa zfalšovaná. On přece nebyl vidět.
Psychologové, kteří jej poté vyšetřovali, konstatovali, že sice není žádný génius, ale rozhodně není slabomyslný, jen zcela běžně podprůměrně inteligentní. Dostal doživotí. Když jej po pěti letech, kdy již měl dost času si ty události promyslet, ve vězení navštívili psychologové Dunning a Kruger, vysvětlil jim, že byl odsouzen na základě zfalšovaných videozáznamů, které prostě nemohly vzniknout – měl ksicht od citronky, takže nebyl vidět. A tak došlo k odhalení zákona zachování lidské blbosti.
Hloupý člověk bude na svých bludech trvat, i když uvidí na vlastní oči, že se mýlí, že nemá pravdu. A dokonce ani když o tom bude pět let přemýšlet ve vězení. Ig Nobelova cena za tento objev padla proto, že dle názoru porotců je lidská blbost natolik známá a zjevná, že ji není potřeba vědecky dokazovat. Je, protože teprve po publikaci objevu Dunninga a Krugera se dá na jejich výzkum (a existenci lidské blbosti) a vědeckou literaturu kompetentně odkazovat. A jde o jeden z nejdůležitějších objevů psychologie v posledních desetiletích, srovnatelný snad jen s Kahnemanovým objevem zákona všeobecné lidské blbosti.
Hroch není hipo
V českém jazyce panuje zvláštní zvyk: Když se český národ dozvěděl o existenci zvířat vypadajících podobně jako maxiprase, nezačal jim říkat hippopotamus, či domácky hipo, jak zněl jejich vědecký název, ale český jazykovědec vytvořil slovo hroch. Možná bychom měli podobně postupovat i ve společenských vědách. Takže, vážení čtenáři: Zákon zachování blbosti, Dunning–Krugerův efekt budeme ode dneška v českém prostředí nazývat Klausův zákon.