Na Korejském poloostrově vzrůstá napětí. Nové raketové testy režimu Kim Čong-una nahání sousední zemi strach, Jižní Korea hovoří o přímé a závažné hrozbě. Severokorejský vůdce se mezitím chlubí, že balistická raketa, která by dokázala zasáhnout území Spojených států, je připravena.
Leden byl pro Severní Koreu měsícem testů balistických raket, upozorňuje web americké CNN. Přestože je tento typ raket Radou bezpečnosti OSN zakázán, Kim Čong-un nechal provést minimálně sedm jejich testů. Mezi ně patřila i zkouška hypersonické rakety či balistické rakety Hwasong-12 se střední délkou doletu. Spekuluje se i o testu rakety s nejdelším doletem Hwasong-15. U ní se předpokládá, že by mohla dopravit jadernou hlavici kamkoliv na území Spojených států.
V prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí se uvádí, že série testů provedených v lednu představuje „pozoruhodné úspěchy“. „V dnešním světě, kde mnoho zemí ztrácí čas jednáním se Spojenými státy s podřízeností a slepou poslušností, je na této planetě pouze naše země, která může otřást světem,“ stojí v dokumentu. „Na světě je více než 200 zemí, ale jen několik z nich má vodíkové bomby, mezikontinentální balistické rakety a hypersonické rakety,“ píše se v prohlášení.
Spojené státy v reakci oznámily, že se stále snaží najít se Severní Koreou cestu k dialogu, který však druhá strana stále odmítá. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price rovněž označil Severní Koreu za hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost. „Spojené státy mají zájem na omezení dosahu nejnebezpečnějších zbrojních programů Severní Koreje. Především nám jde o zajištění bezpečnosti amerického lidu i našich spojenců,“ uvedl.
Jenny Townová, ředitelka 38 North, washingtonského programu pro Severní Koreu, uvedla, že pokud prohlášení vyšlo ze severokorejského ministerstva zahraničí, není tak hrozivé, jak by se mohlo zdát. „Formulace je velmi pasivní. Ne že to udělají, ale že to mohou udělat,“ řekla. Jihokorejský ministr obrany Suh Wook však ve středu uvedl, že testy raket představují „přímou a vážnou hrozbu“.
Prezident Jižní Koreje Mun Če-in varoval, že pokud série severokorejských raketových testů zajde tak daleko, že bude zrušeno moratorium na zkoušky raket dlouhého doletu, může se celý poloostrov okamžitě ocitnout zpět v krizovém stavu, kterému čelil před pěti lety.
Mun se nedomnívá, že by ke společnému jednání s Kim Čong-unem došlo do května letošního roku. To jihokorejskému prezidentovi končí mandát. Přesto si myslí, že summit Kima a amerického prezidenta Joea Bidena je pouze otázkou času. Za předpokladu, že se všechny strany chtějí vyhnout krizi.