Stát zintenzivňuje kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to projevit i ve zlevnění potravin. Po středečním jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj mají kontroly vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky.
Příslušné státní úřady se podle premiéra zaměří na aktivní kontroly a budou postupovat v zájmu občanů. „Cílem je, aby žádný subjekt dodavatelského řetězce nemohl situaci zneužívat a aby se ceny potravin začaly vracet na normální úroveň,“ řekl Fiala. Poté se podle něj vrátí na normální úroveň i počet kontrol.
„Máme Českou obchodní inspekci, potravinářskou inspekci i další dozorové orgány. Ty první dvě mají postupovat maximálně koordinovaně a maximálně využívat platné legislativy, abychom napravili nepravosti,“ prohlásil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Nekula vytvořil meziresortní skupinu, která se zabývá vysokými cenami potravin. Tento týden se skupina sešla poprvé. Jsou v ní zástupci ministerstev zemědělství, průmyslu a financí, úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV). V budoucnu by se podle Nekuly měla zabývat také možnou úpravou legislativy týkající se slevových akcí v obchodech.
Nekula dnes řekl, že podstatou problému jsou neférové praktiky obchodníků. Už dříve opakovaně uvedl, že zdražení potravin naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. Proti tomu se několikrát ohradil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který vidí zdroj zdražování v nedostatečné konkurenci v potravinářském průmyslu.
MInistr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) vyjádřil přesvědčení, že si firmy ve všech částech dodavatelského řetězce přidaly k cenám „hezkou marži“. S hodnocením stavu je podle něj třeba počkat na výsledek kontrol. Za hlavní úkol vlády označil, aby se pokles cen energií, hnojiv i dalších vstupů promítl i do poklesu spotřebitelských cen potravin.