Možnosti, jak zpomalit šíření nákazy koronavirem, jsou závislé na počtu testovaných. Výrazný náskok oproti ostatním zemím má v tomto ohledu Německo. Za minulý týden podle Spolkového sdružení smluvních lékařů (KBV) provedlo jen v nemocnicích a na poliklinikách na 100 tisíc testů. V České republice bylo testováno 10 tisíc lidí, vzhledem k počtu obyvatel je tedy výkon poloviční.
Kapacity německých laboratoří vystačí podle Ústavu Roberta Kocha (RKI), zaměřeného na kontrolu a prevenci nemocí, na 160 tisíc testů týdně, přičemž je lze výrazně navýšit – o laboratoře veterinární.
Momentálně v Německu podle informací Společnosti pro virologii nabízí tzv. test PCR celkem 47 laboratoří. O kompetentnosti tamních úřadů svědčí skutečnost, že Německo zavedlo testovací centra typu drive-in, která se už dříve osvědčila v Jižní Koreji. Jak fungují, tam na vlastní kůži vyzkoušel reportér CNN.
Bezplatně testovat se mohou jak v Koreji, tak v Německu pouze objednaní lidé splňující určité předpoklady, což centra v Německu ověřují prostřednictvím kódu, který se mění každý den a přidělují jej praktičtí lékaři. Odběr vzorků probíhá přímo v autě na několika dílčích stanovištích a dohromady trvá několik minut. O výsledku střediska informují podle serveru Spiegel.de do tří až čtyř dnů. Podle šéfa RKI Lothara Wielera lze laboratorní kapacity v Německu navýšit o tamní velké veterinární laboratoře.
Současná míra vytížení jedné z největších německých laboratoří dává tušit, že i na to možná dojde. „Diagnostika u nás už po několik týdnů pracuje na samé hranici možností,“ zdůraznil serveru Stern virolog laboratoře Berlínské charity Christian Drosten s tím, že testují 600 až 700 vzorků denně. Varuje, že v dalších týdnech se počty nakažených mohou každý týden zdvojnásobit, ale kapacity laboratoře každý týden zdvojnásobit nejde. Totéž platí o odborném personálu, který na mnoha místech pracuje už teď 12 hodin denně. Navíc přibývá laboratoří, jimž zásoby testů vystačí už jen na několik týdnů, někdy ani to ne.
Vysoký počet testů je strategie, kterou se vydala Jižní Korea, z níž si mnohé státy berou příklad. „Časné odhalení pacientů je velmi důležité. Jižní Korea je otevřená společnost, která chce chránit svobodu pohybu a cestování, proto provádíme masově testy,“ vysvětlil jihokorejský ministr zdravotnictví Park Neung-hu. Má to svou logiku – lidé s potvrzenou infekcí se odebírají do izolace a informace o jejich schůzkách umožňují dohledat další potenciálně nakažené. Masivní testování proto zavádí mnoho zemí. Vedle Německa podle BBC například i Velká Británie.
V souvislosti s Jižní Koreou se také ukazuje, že tamní vysoký počet potvrzených případů nákazy do značné míry vychází z vysokého počtu provedených testů. K pátku 20. března Jižní Korea hlásila 316 664 případů podezření na nákazu a případů potvrzené nákazy. Z toho 292 487 lidí bylo testováno s negativním výsledkem a v 8652 případech se nákaza prokázala.
Vysokého výkonu dosahují jihokorejské laboratoře díky automatickým přístrojům k vyhodnocování vzorků, které pracují do značné míry bez zásahu člověka. Tyto přístroje jsou však natolik drahé, že i v Německu laboratoře testují poloautomatickou metodou. Automaty prodražují testy už jen tím, že pro ně lze použít jen odběrové sady od jejich výrobce. Německé laboratoře se i přesto pokoušejí je pořídit, ale narážejí na půlroční dodací lhůty.