Najdete ji v peněžence, příborníku, počítači, rozvodech vody i ve svém těle. Měď je životně důležitý stopový prvek a klíčový materiál mnoha oborů. Oproti nerezu, hliníku a plastu má navíc jednu velkou přednost. Rychle likviduje nebezpečné bakterie, viry i plísně.
Měď si našla cestu takřka do všech odvětví – od elektrotechniky až po medicínu
Stala se standardem v oblasti potrubí a po staletí se využívala při výrobě střešních krytin, mincí, zbraní, zemědělských nástrojů nebo uměleckých předmětů. Lidé s ní pracují už více než 10 000 let a odhaduje se, že 80 % vyprodukované mědi se recykluje a stále využívá. Její příznivci jí předpovídají ještě velkou budoucnost. Má totiž vlastnosti, které jsou v dnešní době obzvlášť cenné – například to, že působí proti bakteriím i virům.
Víte, že… Když archeologové objevili měděnou část vodovodních sítí Cheopsovy pyramidy v Egyptě, bylo potrubí provozuschopné i po více než 5000 letech?
Likviduje bakterie, viry i plísně. A to včetně koronaviru covid-19
Měď je toxická pro mnoho mikroorganismů, a to i při nízkých koncentracích. Výrobky z tohoto materiálu a antivirální měděné fólie účinně eliminují nebo inaktivují bakterie, viry, plísně a houby. Antimikrobiální vlastnosti mědi uznala už EPA (US Environmental Protection Agency) v roce 2008. Z analýzy 3 000 vzorků pěti různých typů slitin mědi se totiž ukázalo, že po 2 hodinách zlikvidoval povrch slitiny, která obsahovala alespoň 65 % mědi, neuvěřitelných 99,9 % bakterií. Různé studie a výzkumy pak potvrdily, že měď účinkuje na mnoho typů mikrobů – například na bakterii MRSA, Escherichia coli O157:H7 nebo vir covid-19.
MRSA se někdy označuje také jako „nemocniční superbakterie“. Je rezistentní vůči mnoha typům antibiotik a její léčba bývá velmi náročná. Často se neobejde bez vážnějších komplikací. Ve výzkumu na Southampton University se ukázalo, že zatímco na nerezové oceli přežily mikroby MRSA až 3 dny, měděný povrch je zlikvidoval během 90 minut.
O vlivu mědi na covid-19 se můžete dočíst v příloze časopisu Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína. Doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc. se tu věnuje otázce, jak dlouho vydrží koronavir v aerosolu nebo na povrchu různých materiálů. Měď tu porovnává například s překližkou, ocelí nebo plastem. Ze studie, která sledovala množství viru na různých površích a plochách, vyplynulo, že covid-19 je nejstabilnější na plastických a nekovových plochách. Na nerezové oceli a plastu byl vir životaschopný i 72 hodin po aplikaci, na mědi ho ale nenalezli už po 4 hodinách.
Měděný povrch zlikviduje covid-19 téměř 5× rychleji než plast
Potenciálně nebezpečné mikroby mohou na klikách, nábytku a zdech přetrvávat i řadu dní. Například covid-19 se šíří vzduchem přibližně na vzdálenost
1,5 až 1,8 metru. Poté padá k zemi, nebo ulpívá na povrchu, který mu stojí v cestě. Jak dlouho na něm zůstane, ovlivňuje materiál, ze kterého je daná věc vyrobená, i to, jak často ji dezinfikujeme. Zatímco na plastu se množství viru snížilo na polovinu za necelých 16 hodin, měděnému povrchu stačily 3 hodiny a 24 minut.
Materiál povrchu | Za kolik hodin se sníží infekčnost viru covid-19 na daném povrchu o polovinu |
Plast | 15,9 |
Kov/ocel | 13,1 |
Překližka, lepenka | 8,45 |
Měď | 3,4 |
Zdroj: Příloha Referátového výběru Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny
Antivirální měděné fólie pomáhají v nemocnicích, školách i ve firmách
Abyste využili antivirálních a antimikrobiálních účinků mědi, nemusíte hned měnit kliky a výtahová tlačítka v celé firmě. Stačí je polepit tenkou měděnou fólií, kterou vyrábí například rodinný podnik RATHGEBER v Bystřici nad Pernštejnem.
Jejich měděné fólie nacházejí uplatnění v mnoha odvětvích. Používají se v průmyslu, v nemocnicích, ve školách, v kancelářích i ve veřejném prostoru. Co konkrétně mohou chránit?
- kliky
- tlačítka u výtahů
- splachovadla na toaletách
- madla v dopravních prostředcích
- zvonky
- tlačítka kávovarů, jídelních či nápojových automatů
- rukojeti nákupních vozíků
- krytky spínačů světla
- zábradlí
Velkou výhodou měděných fólií je, že jsou samolepicí a opětovně odnímatelné. V případě potřeby je tak snadno přenesete na jiné místo. Materiál dobře přilne na různé typy povrchů a snadno ho popíšete fixou nebo propiskou. Údržba a dezinfekce měděného povrchu je navíc velmi jednoduchá a nevyžaduje tak časté opakování, jako je tomu v případě jiných materiálů.