Místopředseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Michal Klíma odstoupení předsedy Rady ČT Kühna a místopředsedy Dědiče považuje za logické vyústění nastalé nešťastné situace. „Dějí se tam věci, které nebyly předem dojednané ani následně komunikované lidem, jimž se má rada zpovídat, tedy veřejnosti, a jsou namístě obavy z dalšího vývoje,“ připomíná v rozhovoru pro deník FORUM 24 svérázné odvolání dozorčí komise.
Zdůvodnění předsedy Kühna Klíma zcela chápe vzhledem ke zprávám o tom, že se s ním většina rady názorově rozcházela. „Jestliže se to projevuje i tím, že se sejdou za jeho zády a dohodnou se na tak zásadní věci, jako je odvolání poradní dozorčí komise, tak se nedivím tomu, že na to tímto způsobem reaguje,“ komentuje rezignaci vedení Rady ČT s tím, že ze strany členů, kteří takto jednali, šlo o projev naprosté neloajality.
Kompetenci odvolat vlastní poradní orgán Klíma radě neupírá, zdůrazňuje však, že přitom musí postupovat podle zákona. „Jak se ukazuje z usnesení Stálé komise senátu pro sdělovací prostředky, zřejmě se tak nestalo, navíc není nejmenší důvod, aby to neprobíhalo transparentně, tzn. aby se věc neprojednala standardním způsobem, kdy se k ní mohou všichni členové vyjádřit a až poté většina rozhodla,“ dodává s tím, že zákulisní jednání u orgánu veřejnoprávní televize považuje za mimořádně pozoruhodné. „To není žádný spiklenecký spolek, to je organizace, která má být transparentnější než kdokoli jiný.“
Odchod vedení rady považuje Klíma za špatnou zprávu pro veřejnoprávní instituci. „Jak předseda Kühn, tak místopředseda Dědič se snažili o to, aby rada fungovala korektně, což potvrdili i svým věcným a racionálním přístupem k diskuzi, který si uchovali i po své rezignaci,“ podtrhuje Klíma s tím, že nyní jde v České televizi zejména o to nepřipustit ovlivňování personálního složení redakcí a obsahu, který vytvářejí, neboť to, jak podotýká, radě nepřísluší.