V Dubaji se od 30. listopadu do 12. prosince koná klimatická konference COP28. Na začátku zde jednali světoví lídři o tom, jak zabránit katastrofickým důsledkům globálního oteplování a udržet růst teplot na Zemi na přijatelné úrovni, což se podle odborníků zatím nedaří. Konference je ale důležitá i pro firmy. Jednou z těch, které se jí účastní, je česko-slovenská společnost SmartHead, která pomáhá firmám, městům i zemím zrychlit přechod k udržitelnému hospodaření s využitím inovativního technologického řešení.
Společnost SmartHead byla založená v Bratislavě a získala investice mimo jiné od Slovenskej sporiteľni a České spořitelny, které jsou členy přední evropské bankovní skupiny Erste Group. Její technologie využívají komerční a nekomerční organizace z více než 15 zemí, mezi nimi například Tesco, Sheraton, The Red Sea Cruise Company, Dell, McDonald’s, Kaufland, Uniqa, BMW, ale i města jako San Francisco či Kalifornie.
Na COP28 společnost SmartHead jela s delegací slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Zakladatelka a výkonná ředitelka Veri Osvald deníku FORUM 24 řekla, že konference dává především prostor pro diskuzi a pomáhá hledat řešení pro udržitelnější hospodaření.
„Konference dává světovým lídrům, kteří často zastupují země odlišných zájmů, prostor diskutovat o klimatických tématech a hledat způsoby, jak šetrněji hospodařit, a tím chránit naši planetu pro příští generace. Na hledání řešení se nutně musí podílet i zástupci byznysu. Ať už proto, že mnozí musí své hospodaření přeměnit na udržitelnější, nebo naopak proto, že přináší řešení, jak to udělat,“ sdělila deníku FORUM 24.
„Nás se týká právě ten druhý případ. SmartHead podniká v oblasti nazývané greentech, nabízíme inovaci, která pomáhá firmám i veřejnému sektoru včetně velkých měst na cestě k udržitelnosti. Účast na konferenci nám dala příležitost naše řešení představit mezinárodní scéně a získat nové byznys kontakty, potenciální zákazníky i obchodní partnery,“ upřesnila potom.
SmartHead v Dubaji jednala hned s několika zahraničními firmami a jejím cílem bylo hlavně posilování vztahů a rozšiřování klientské základny. „Jednali jsme například s Dubai Chamber of Commerce o možnostech nasadit náš software ve městech Spojených arabských emirátů a investic. Současně jsme se dohodli na posílení naší už existující spolupráce s partnery v regionu z Blízkého východu, kam patří cestovní společnost The Red Sea Cruise Company nebo dubajská The Carbon Collective Company. Šlo nám tedy hlavně o posilování obchodních vztahů a rozšiřování klientské základny.“ uvedla Veri Osvald.
Společnost SmartHead upozornila na to, že kvůli evropským pravidlům platným od ledna 2024 se všechny větší firmy zabývají otázkou, jak prokázat, že je jejich podnikání dostatečně udržitelné a ekologicky i společensky odpovědné. Nově budou totiž muset vykazovat ESG (Environmental, social, and corporate governance), které doposud bylo dobrovolné.
„Pro fungování firem se udržitelnost stává nepostradatelnou, rozhoduje o dalším úspěchu, ovlivňuje přístup k financím, konkurenceschopnost, schopnost přilákat top talenty a udržet obchodní vztahy na národní či mezinárodní úrovni. Jde přitom o komplexní téma, které zahrnuje mnoho výzev – od globálního oteplování přes využívání přírodních zdrojů až po sociální spravedlnost a inkluzi,“ uvedla společnost.
Jedna z největších globálních výzev naší doby
Jedním z velkých témat konference je snížení emisí a navýšení kapacity obnovitelných zdrojů energie. Na 117 vlád se na COP28 zavázalo ztrojnásobit tuto kapacitu do roku 2030. Ztrojnásobení energie z obnovitelných zdrojů by podle nich pomohlo odstranit fosilní paliva, která vypouštějí emise oxidu uhličitého, ze světového energetického systému nejpozději do roku 2050. Dokument podepsaly mimo jiné Evropská unie, Spojené státy americké, Spojené arabské emiráty, Brazílie, Austrálie nebo Kanada. Podporu ztrojnásobení obnovitelné energie do roku 2030 vyjádřila i Čína a Indie, ani jedna z obou zemí se ale k celkovému závazku nepřipojila.
Kromě cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie se země zavázaly zvýšit do roku 2030 míru energetické účinnosti z přibližně dvou procent na více než čtyři procenta. To znamená, že k výrobě zboží nebo služeb by mělo být zapotřebí méně energie.
Konference se zaměřuje na dekarbonizaci energetického sektoru, který je zdrojem přibližně tří čtvrtin celosvětových emisí skleníkových plynů. Cestou k snížení podílu uhlí je i rozšíření jaderné energie. V sobotu ráno vyzvalo přes dvacet účastníků včetně České republiky, aby se jaderná energie ve světě ve srovnání s rokem 2020 do roku 2050 ztrojnásobila.
„Klimatická změna je jednou z největších globálních výzev naší doby. Související rizika se týkají každého. Ale některé regiony čelí větším nebezpečím než jiné,“ řekl ve svém projevu český premiér. Poukázal například na nedostatek vody, jehož byl svědkem během cesty po Africe minulý měsíc.
Česká republika je připravena do roku 2027 poskytnout čtyři miliony amerických dolarů na činnost Zeleného klimatického fondu, což pomůže rozvojovým zemím čelit klimatické změně a přizpůsobit se jejím dopadům.
Fiala také ubezpečil, že Česko podporuje cíle pařížské klimatické dohody i klimatické cíle EU, včetně cíle vybudovat uhlíkově neutrální ekonomiku do roku 2050. „Ale chci zdůraznit, že úspěch v dosažení našich širších klimatických cílů je fundamentálně závislý na jaderné energii,“ řekl. „Jaderná energie je spolehlivá i čistá. Měli bychom tak využívat její výhody. Jednou z cest je rozvoj nové generace modulárních reaktorů,“ dodal premiér.