Nadace Charty 77 udělila sociálnímu centru Klinika Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. Jak Nadace uvádí v tiskové zprávě, zveřejněné na webu, cenu získalo Autonomní sociální centrum Klinika za odvahu dokazovat v dnešní době, že pomoc bližnímu je správnou cestou pro každého, kdo chce zůstat skutečným člověkem.
„Klinika je příkladem dobrovolných aktivit, které překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa a stávají se obecně lidskými.Lidé, kteří Kliniku tvoří, dokázali své přesvědčení uhájit nejen před nepřejícími spoluobčany, ale i před politickými odpůrci všech ideových směrů a také před bezprecedentním útokem radikálů, kteří se v loňském roce pokusili centrum vypálit. Podaná ruka lidem v jakékoli nouzi, bezdomovcům, uprchlíkům, lidem na okraji společnosti, komunitnost, spolupráce a touha po světě, kde demokracie vzniká tím, že o svém světě, městě i myšlení rozhodují sami občané a ne kdokoli jiný, jsou nejlepší odpovědí na podobné útoky,“ píše se ve zprávě.
Podle zástupců Nadace Praha potřebuje místo, kde se lidé všech osudů i názorů mohou setkat jako občané a ne jako spotřebitelé. „A i když bude Klinika vyklizena, lidé rozehnáni či vyneseni, myšlenku, která to všechno spojila, si lidé z Kliniky ponesou dál. My jim chceme Cenou Františka Kriegla říci, že je to správné a ať z Kliniky dojdou časem kamkoli, bude pro naši demokracii jen a jen dobré, když toto své přesvědčení v sobě udrží. Když v sobě ponesou dál Kliniku jako fenomén,“ uvádí zpráva.
Cena bude slavnostně předána v květnu v rezidenci pražského primátora.
Cena Františka Kriegla je udělována od roku 1987. Vyhlašována je každoročně 10. dubna, kdy se narodil František Kriegel. Od roku 1990 je cena udělována za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika. Je udělována jedincům, kteří riskují vlastní postavení, kariéru a často i život, aby prosadili názory a cíle, jež odpovídají humanistickým ideálům, demokracii a lidským právům a jež oni považují za správné. MUDr. František Kriegel byl jedním z nejvýznamnějších politiků pražského jara 1968 a jediným z československých politiků, kdo po odvlečení do Moskvy odmítl v Kremlu podepsat moskevský diktát.
Autonomní sociální centrum Klinika působí v budově bývalé polikliniky na základě smlouvy rok. Státem vlastněný opuštěný objekt původně několik let obývali bezdomovci a místo fungovalo také jako tranzitní centrum narkomanů. Budovu v prosinci 2014 obsadili squatteři, prostory uklidili od odpadků a injekčních stříkaček a několik dní zde provozovali sociální centrum. Poté je dvakrát vyvedla policie a následně byla budova hlídaná státem najatou a placenou bezpečností agenturou, což údajně stálo stát několik set tisíc korun. Během té doby se na podporu iniciativy opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad poté s povolením vlády nabídl objekt aktivistům k bezplatné výpůjčce. Centrum v budově bývalé polikliniky působilo na základě smlouvy rok. Objekt mělo centrum bezplatně vypůjčený od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Dobrovolníci v budově na Praze 3 v Jeseniově ulici pořádali a stále pořádají jazykové a výtvarné kurzy, přednášky, workshopy, koncerty, filmová a divadelní představení, funguje tady freeshop, rodičovská skupina MamaTat nebo sociální prádelna či komunitní zemědělství.
Od února letošního roku se vedou spory o další setrvání centra v budově bývalé polikliniky. O budovu měla původně zájem GIBS, ta však od záměru na poslední chvíli ustoupila. ÚZSVM den poté zástupcům centra sdělil, že smlouva nemůže být prodloužena, protože stavba byla zkoulaudována jako plicní zdravotnické zařízení a jiné využití je tudíž nelegální. Tato informace se posléze ukázala jako nepravdivá. Proti centru opakovaně vystupovali zejména členové pražské ODS. Zástupce starostky městské části Praha 3 Alexander Bellu například den před vydáním rozhodnutí roznesl do mnoha žižkovských schránek dopis o tom, že je Klinika bezpečnostním rizikem pro okolí (6. února byla Klinika napadena neznámými maskovanými pachateli). Toto tvrzení je však v přímém rozporu s hodnocením Obvodního ředitelství policie Praha III, které naopak Kliniku jakkoliv nebezpečnou nevnímá.