Horní komora parlamentu tento týden zamítla zavedení dobrovolného klouzavého mandátu pro ministry z řad poslanců. Kdyby tato ústavní novela byla uzákoněna, poslanci, kteří se zároveň stanou členy vlády, by mohli od dalšího volebního období pozici poslance dočasně po dobu výkonu funkce ministra opustit a jejich místa ve sněmovně by obsadil náhradník z kandidátní listiny. Novelu prosazovali v minulém volebním období především Piráti, ale podepsali se pod ni i poslanci SPD, Starostů a nezávislých a hnutí ANO. Pro Pirátskou stranu však byla aktuálně důležitá i s ohledem na situaci po volbách.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro iDNES.cz dostal ještě předtím, než senát o novele hlasoval, otázku, zda přemýšlel, jak by se ho dotklo, kdyby se přiklonil k tomu, že funkce se nemají zdvojovat, a rozhodl se pro pozici ve vládě, takže Piráti by najednou neměli čtyři poslance, ale tři, protože za Bartošem jsou za Ústecký kraj jako náhradníci dva nominanti hnutí STAN.
Šéf Pirátské strany na to odpověděl následujícím způsobem: „Samozřejmě jsem nad tím přemýšlel. Nechci předbíhat. Senát o tom bude hlasovat. Chci se o tom ještě pobavit nejen s našimi koaličními partnery, ale i se stranami, které mají zastoupení v senátu. Jsme teď v hypotetické rovině. První věc teď je vyjednat ten klouzavý mandát. Preferuji, aby se člověk věnoval tomu, čemu rozumí, a měl na to čas. Mě asi nikdo nepodezírá, že bych jakoukoli věc, kterou si naložím, nějakým způsobem šidil, ignoroval nebo flákal. Jsem pracovitý člověk, který jde za svým cílem a snaží se obklopovat lidmi, kteří věcem rozumí a mají stejnou motivaci. Dál bych to teď nechtěl předjímat, protože by se ten klouzavý mandát týkal i našich kolegů ze STAN.“
V tuhle chvíli už víme, jak to dopadlo. Ústavní novela neprošla. To znamená, že budoucí členové vlády, kteří jsou i poslanci, budou mít dvě možnosti, buď si držet poslanecký mandát spolu s členstvím ve vládě, a tím pádem kumulovat funkce, proti čemuž Piráti tolik bojovali a vždy to velmi ostře kritizovali.
Anebo se poslancování vzdát, ale potom hrozí, že kdyby daný člověk ve vládě v průběhu volebního období skončil, nebude ani jedno – ani člen vlády, ani poslanec. Pokud by horní komora parlamentu novelu schválila, bývalý člen vlády by v takovém případě znovu nastoupil na místo poslance.
Dodržování vlastních principů
Klouzavý mandát sněmovna schválila letos v červnu. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek k tomu tehdy uvedl: „Změna ústavy, pro kterou bylo nutné získat podporu 120 poslanců, zajistí, že ministr nebude muset sedět na dvou židlích. Na jeho místo poslance pak nastoupí náhradník. Ministr bude mít více času na resort a své body ve sněmovně. Jde o osvědčený model z Rakouska. Po dvou letech a čtyřech měsících od předložení mám obrovskou radost, že se podařilo úpravu prosadit ještě v tomto volebním období a, děkuji všem, kteří můj návrh podpořili.“
V situaci, kdy z toho nakonec nic nebylo a jejich snaha spadla pod stůl, by pro Piráty bylo nejjednodušší rezignovat na své principy a funkce kumulovat. V opačném případě, jestliže by se třeba za rok rozhodli odejít z vlády do opozice (tedy za předpokladu, že do vládního kabinetu vůbec vstoupí), například jejich předseda Ivan Bartoš by se najednou mohl ocitnout zcela bezprizorní a stejně tak i Jakub Michálek, pokud by byli oba členy vlády.
Pirátům navíc hrozí, že, když nebudou kumulovat funkce, nastoupí místo nich jako náhradníci zástupci hnutí STAN. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan sice říká, že Pirátská strana se nemusí obávat toho, že by měla ještě méně poslaneckých mandátů než čtyři, ale kdoví, jak to nakonec dopadne. Těžko si představit, že se někomu bude chtít vzdávat poslaneckých křesel.
V koaliční smlouvě Pirátů a Starostů a nezávislých se píše: „Politici mají v zájmu země spolupracovat a důstojně ji reprezentovat – usilujeme proto o vysokou úroveň politické kultury a slušnosti. Budeme zohledňovat návrhy opozice, účastnit se jednání sněmovny a interpelací. Zároveň prosazujeme dobrovolný klouzavý mandát, aby se ministr mohl soustředit pouze na vedení resortu.“
Už teď je jasné, že tahle koalice bude vystavena velkým zkouškám a nebude vůbec jednoduché ji udržet. Stejně obtížné pak bude uchovat si své vlastní principy a být dlouhodobě konzistentní a nepopřít sebe sama. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se to Pirátům, ale i Starostům bude dařit.