Ošetřoval zraněné během řežby v Bachmutu. Neustále vozí na Ukrajinu pomoc jednotkám, v nichž bojují i Češi. Nepřestává pomáhat, i když to znamená pravidelně riskovat svůj život. Nedávno přivezli spolu s humanitární organizací Cesta naděje života bojovým zdravotníkům terénní šestikolku pro evakuaci zraněných. Druhá se už připravuje. Český dobrovolník Mac dobře ví, že podobná technika často znamená rozdíl mezi životem a smrtí.
Na jaře letošního roku zamířil na Ukrajinu konvoj několika dodávek a dalších vozidel nacpaných až po střechu humanitární pomocí. Šlo o další z nespočtu dobrovolnických výprav, během nichž spolek Cesta naděje života dodává humanitární pomoc všem, kdo ji na Ukrajině potřebují. Za jedním z aut bylo na přívěsu ještě jedno vozidlo. Terénní šestikolka upravená pro potřeby transportu raněných.
„Ten nápad vznikl ve chvíli, kdy jsme se doslechli o tom, s čím se kluci na nule musí potýkat. Došlo k tomu nedaleko Časiv Jaru v Doněcké oblasti,“ vylíčil deníku FORUM 24 Mac s tím, že během bojů došlo ke zranění jednoho z vojáků, který nutně potřeboval evakuaci.
„Byl tam neprůjezdný terén, hummery neměly šanci se tam dostat. Takže ho chlapi táhli pěšky ve speciálním vaku, de facto v takové plastové fólii. Když ho vlekli pryč z bojiště, podařilo se jim tím vakem trefit protipěchotní minu, a když ho dotáhli na točku, zaútočil na ně ještě ruský sebevražedný dron. Takže ten voják během evakuace utrpěl ještě dvě další zranění a celé to trvalo přes sedm hodin. Řekli jsme si, že takhle to dál nejde,“ popsal, proč se rozhodli na bojiště tuto první terénní šestikolku dovézt. O necelé dva tisíce kilometrů daleko v hloubi válkou zmítaného Donbasu ji pak předali adresátům z řad ukrajinské Mezinárodní legie. U toho ale nezůstalo.
„Po více než měsíci od předání šestikolky mi zvoní telefon od kamaráda zdravotníka: Ahoj, ta šestikolka, co jste nám věnovali, je dokonalá. Můžeme s ní evakuovat zraněné v rekordních časech z linie, a tím jim zvyšujeme šance na přežití. My ji občas používáme, i když je potřeba dovézt na pozice jídlo, pití, zdravotní materiál. Je to prostě super stroj,“ popisuje Mac s tím, že i když zdravotníky nepřítel ostřeloval a šestikolka schytala pár zásahů, pořád dál slouží a z linie za poslední tři měsíce dokázala dopravit více než 40 zraněných, které by nebylo možné jiným způsobem vůbec evakuovat.
Medici jsou vyhledávaný terč
Také proto padlo rozhodnutí vybavit stejným typem stroje také sesterský druhý batalion, jehož medici zatím mohou o podobném „luxusu“ jen snít. Nejde tu o závist, ale zvyšování šance na přežití, a to nejen v případě samotných zraněných. „Medici jsou bohužel velice vyhledávaný cíl. Rusové si dobře uvědomují, že zabití mediků má veliký psychologický dopad na vojáky na linii,“ popsal to Mac.
Také proto vznikla další sbírka, a to hned na šest další podobných strojů. Od počátku měla ohromný ohlas mezi dárci, kteří dobře vědí, komu a na co přispívají a že jejich peníze budou skutečně zachraňovat životy.
I díky nim mohli organizátoři sbírky po necelém měsíci od vyhlášení oznámit neuvěřitelný úspěch. Peníze na zálohu za první z šestikolek se již podařilo vybrat, kupní smlouva je uzavřena a prvotřídní stroj kanadské výroby se může začít připravovat pro svůj křest ohněm. „Firmu BRP, výhradního dovozce těchto strojů, vybrala Cesta naděje života nejen díky nesporným kvalitám a technickým parametrům, ale také díky neskutečnému nasazení, se kterým se snaží jakkoliv vyjít vstříc, ať už v rychlosti dodání, v ceně nebo v požadovaných úpravách,“ popsal Mac s tím, že tato šestikolka je vylepšenou verzí té, která již od března funguje v těch nejtěžších bojích na Ukrajině.
„Jde o stroj CAN-AM Outlander 6X6 MAX XU 1000, který bude mít mimo jiné i neprůstřelné pneumatiky. Navíc disponuje také kompletním zatemněním, kontrolky jsou mimo provoz tak, aby byla šestikolka v noci méně viditelná. Řidič používá noční vidění a infrasvětlomet, který v místech dále od linie zjednoduší jeho jízdu. Tato evakuační vozidla jsou ohromně univerzální. Dosahují rychlosti až 100 kilometrů v hodině, jsou pohyblivá, ponoří se do vody až po nádrž a projedou a se sacím zařízením, které na ně budeme v budoucnu rovněž instalovat, se mohou klidně potopit i celá,“ líčí.
Zachraňovat jako Taylor
Nový stroj, který zanedlouho vyrazí do války, je ale unikátní ještě v jednom ohledu, a to svým jménem. Ze strany dárců padlo mnoho návrhů, jak by se život zachraňující vozidlo mohlo jmenovat, nakonec ale ponese jméno padlého českého dobrovolníka, který na Ukrajině zachránil nespočet životů, a nakonec za to zaplatil tím vlastním. „Po zvážení vašich návrhů a konzultaci s maminkou Taylora jsme se shodli. Tento špičkový stroj se bude jmenovat Taylor!“ oznámil Mac.
Taylor je přezdívka padlého českého dobrovolníka Martina Krejčího, který na Ukrajině působil jako bojový zdravotnický instruktor i paramedik a kterého v březnu 2022 u Bachmutu zasáhl nepřátelský šrapnel. Bylo to strašlivé zranění, a i když několik týdnů bojoval o život, v květnu loňského roku těžkému zranění tragicky podlehl. „Taylor zachránil ať už nepřímo, díky výcviku, tak přímo jako zdravotník na Ukrajině možná stovky životů, a proto je správné, že se nová šestikolka jmenuje po něm, protože záchrana lidských životů bude i její úkol,“ myslí si Mac.
Válka o životy pokračuje
Druhá šestikolka již brzy zamíří na Ukrajinu, ale tím snaha Maca ani dalších dobrovolníků z okruhu Cesty naděje života zdaleka nekončí. „Jsme teprve na začátku našeho úkolu . Chceme dodat šest šestikolek upravených na odsun zraněných z linie,“ popisuje český dobrovolník s tím, že jde samozřejmě o čas.
„Snažíme se toho zvládnout co nejvíc do podzimu, protože to budou tyto stroje v rozbahněném terénu naprosto nenahraditelné. Jejich průchodnost je ohromná, což pod palbou významně zvyšuje šance na přežití,“ dodává. Také čeští dárci si uvědomují, že právě čas hraje v téhle válce o záchranu lidských životů největší roli. Za pouhé tři týdny tak přispěli na evakuační terénní šestikolky již částkou přesahující půl milionu korun.