Bývalý ministr Karel Havlíček (ANO) a aktuální vůdce proruských demonstrací Jindřich Rajchl společně seděli ve dozorčí radě společnosti Bioinova. Konkrétně se jednalo o roky 2009 až 2015 a o firmu, jejíž podnikání nazval pořad Reportéři ČT jako „Obchod s nadějí“. Smrtelně nemocní pacienti, kteří trpěli amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), tehdy platili v průměru sto padesát tisíc korun jako „dar“ nadaci za zapojení do výzkumu profesorky Evy Sykové propojené s Bioinovou.
Magazín Reportér v minulosti podivné obchody kolem pozdějšího ministra Havlíčka zmapoval. Když exministrovi nevyšlo podnikání se společností vyrábějící umělý kámen, dal se s firmou Sindat na výrobu a použití kmenových buněk. Článek cituje Havlíčkův rozhovor pro Hospodářské noviny, z roku 2011, kde současný první místopředseda hnutí ANO mluví o léčbě kmenovými buňkami a o tom, že je nachystána stovka pacientů s pohybovými problémy a po úrazech.
Pět firem holdingu SinBio potom začalo působit v najatých prostorách v budově Inovačního biomedicínského centra (IBC), která patřila Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR. „Jedna firma Havlíčkem řízeného holdingu měla chystat léčbu kloubů, druhá hojení ran, třetí vytvářet nanovlákna, čtvrtá v přízemí objektu připravovat kmenové buňky pro psy a koně a pátá kultivovat v prvním patře buňky lidské. Tou pátou, klíčovou společností pro přípravu lidských kmenových buněk, byla společnost Bioinova,“ píše Reportér.
Lékařka a senátorka Eva Syková měla dodat know-how a soukromý investor zajistit peníze. „V roce 2012 získala Bioinova státní souhlas ke klinické studii a použití kmenových buněk u pacientů trpících amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). … Hlavním cílem studie na necelé třicítce nemocných ALS bylo zjistit, zda jsou buňky bezpečné, a až poté, zda mají jakýkoliv účinek.“
Podle zákona by takové testování na lidech mělo být bezplatné. Reportér ale uvádí: „To, co ve skutečnosti následovalo, je již zčásti známé díky dvěma reportážím pořadu Reportéři ČT popisujícím ‚obchody s nadějí‘. Spíše to celé vypadalo jako marketingová studie a vybírání peněz od na smrt nemocných lidí.
„Ze svědectví tehdy ještě žijících nemocných s ALS, pozůstalých a korespondence zveřejněné v těchto reportážích jasně vyplynulo, že část z nich musela za zařazení do studie zaplatit. Obvykle sto padesát tisíc za jednu dávku buněk. Formálně šlo ovšem o ‚dar‘ – a to na výzkum kmenových buněk do nadace personálně propojené s profesorkou Sykovou a Bioinovou,“ zjistil Reportér.
Po uvedení reportáže v České televizi byla Syková odvolána tehdejším předsedou Akademie věd ČR Jiřím Drahošem z vedení Ústavu experimentální medicíny z důvodu možného poškození dobrého jména instituce. Syková na funkci následně sama rezignovala, později pak ukončila v ústavu i pracovní poměr. Stejně tak rezignovala na členství v Učené společnosti ČR, přestože nadále tvrdila, že šlo o snahu poškodit její dobré jméno a že pacienti za léčbu platit nemuseli.