Jaroslav Kmenta, novinář a autor bestsellerů Boss Babiš, Rudý Zeman nebo Kmotr Mrázek, považuje duo vládnoucích politiků Andreje Babiše a Miloše Zemana za největší ohrožení demokracie od listopadu 1989. Řekl to minulý týden na besedě ve Znojmě. Stejně tak prohlásil, že dokud budou Babiš a Zeman u moci, z novinařiny neodejde. Reportáž z Kmentových cest za čtenáři napsala jeho spolupracovnice z magazínu Reportér a studentka mediálních studií na Metropolitní univerzitě Praha Veronika Kučíková.
Jaroslav Kmenta už zatopil mnoha lidem v podsvětí i ve vysoké politice. Na toto téma napsal třináct knih a publikoval stovky článků. Ne každý s ním vždy souhlasí. „Pane Kmenta, už se zase živíte špínou. Kdybyste si dal laskavě pokoj. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě,“ napsal mu kdysi jeden z jeho čtenářů. (Adresát se tomu jen směje a bere to s nadhledem, už před lety zprávu sám zveřejnil na své webové stránce.) Takové vzkazy jsou ale výjimkou. Většina jich je pozitivních.
Nebylo tedy překvapením, že se beseda ve Znojmě – stejně jako kolínská a řada dalších, které dotyčný investigativní novinář letos opět absolvuje – nesla v podobném duchu.
Kmentovy besedy jsou plné. Lidé se na nich zajímají ponejvíce o politiku. „Kapacita u nás v sále Vysokoškolského klubu Harvart ve Znojmě byla jen okolo 60 lidí, ale ještě v den pořádání akce mi lidé psali, zda nejsou volná místa. O pana Kmentu je velký zájem a sál je do posledního místa vyprodaný,“ řekl znojemský organizátor Lukáš Dítě před konáním akce. Beseda se měla konat již v únoru, ale koronavirová opatření datum konání posunula na 22. září 2020.
Na besedě Kmenta zavzpomínal na své novinářské začátky a prozradil i to, kdy chtěl s prací investigativního novináře skončit. „Každá práce má svá rizika. U horníků a svářečů je stejně velké nebezpečí ohrožení života, možná ještě větší. Ale je fakt, že my novináři tomu jdeme víc naproti, přestože rozum velí něco jiného,“ řekl reportér a na dotaz připustil, že měl vždy strach zejména o svou rodinu. „Byly okamžiky, kdy mi nebylo do zpěvu. Hlavně u svých dětí jsem se bál, aby jim někdo neublížil. Různé a dost hnusné anonymy byly prakticky na denním pořádku. Ale jak říkám: nesmíme tomu propadat a hroutit se. Jinak by tu práci nedělal nikdo,“ dodal.
Nadobro „praštit“ s prací chtěl jen jednou. Bylo to poměrně nedávno, v únoru 2018.
„Když zavraždili slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyni, tak jsem toho chtěl opravdu nechat a už jsem měl i napsáno, jaké slíbené texty odevzdám v redakci, a pak skončím. Ale během týdne jsem si to rozmyslel a řekl jsem si, že dokud budou na Hradě a ve vládě Miloš Zeman a Andrej Babiš, tak budu i já psát dál,“ prohlásil Kmenta ve Znojmě.
A právě jména Andreje Babiše a Miloše Zemana rezonovala na besedě nejvíce. Nejvýraznější osobnosti současné politické scény nebudí u všech lidí pocit důvěry a většina dotazů z publika směřovala právě na jejich aktivity.
„Já osobně považuji Babiše a Zemana za největší ohrožení demokracie od listopadu 1989. Jejich mocenský pakt uzavřený po vítězných volbách 2017 a 2018 ohrožuje svobodu v zemi. Ať si myslíme cokoliv o vládách Mirka Topolánka, Petra Nečase, Stanislava Grosse nebo Jiřího Paroubka, tak tohle je teprve síla a opravdové nebezpečí. Oni nastolili společenský kurz, který nás vrací do doby před rokem 1989. A my tak – aniž by si to řada z nás připouštěla – zažíváme dobu, kterou můžeme nazvat plíživou normalizací,“ řekl Kmenta.
„Ze začátku se Zeman a Babiš vzájemně ostřelovali a úplně spolu nesouzněli, ale postupem doby si začali více rozumět a vyhovovat si. Uvědomili si, že jeden bez druhého nemohou ve vrcholné politice uspět a existovat. Oba jsou velcí pragmatici. Ti mezi sebou zobchodují úplně všechno bez ohledu na morálku a demokratické principy,“ vysvětlil novinář svůj postoj.
Nebyli to ale jen diváci, kdo se dotazoval. Když se Jaroslav Kmenta zeptal publika, proč na jeho besedu dorazili, zareagoval Jiří Podešva, který přijel až z Uherského Hradiště: „Až se mě jednou děti zeptají, co jsem pro naši zemi udělal, tak jim chci říct, že i já svým způsobem zvonil klíči. Tohle děláme pro naše děti.“
Kmenta také hovořil o problému, který nastane po odchodu Miloše Zemana z postu prezidenta republiky. „Andrej Babiš se k tomu sice veřejně nehlásí a interní průzkum uvnitř ANO 2011 prý říká, že on nemůže jít kandidovat na prezidenta, protože nemá až takovou podporu ve společnosti. Tohle je sice pravda, ale on to nikdy nevzdává. A bude hledat cestu, jak vyhrát. Podle mě chce dosáhnout dalšího cíle, a tím je Pražský hrad. On to zkusí a využije jakýkoliv potenciál a veškerou spolupráci s Milošem Zemanem,“ analyzoval své informace investigativní reportér.
Zemanova luxusní LDN v Lánech
Celý problém s příští prezidentskou volbou může podle něho rozhodnout právě Miloš Zeman, který si bude moci vybrat, komu chce předat svoji voličskou základnu, a doporučit, koho má příště volit. „Bude mít na výběr. A v úvahu připadají dvě možnosti. Buď si vybere někoho svého, a v tom případě se mluví o guvernéru ČNB Jiřím Rusnokovi. Rusnoka má Miloš Zeman rád, je to jeho loajální spojenec a řekl bych i oblíbenec. Anebo své hlasy přenechá Andreji Babišovi výměnou za to, že Babiš vpustí do vládní politiky – současné i případné příští – více lidí spjatých se Zemanovým blízkým okolím,“ uvedl Kmenta.
Z řad publika padl také dotaz ohledně zdravotního stavu prezidenta. „Miloš Zeman se vrátil do vysoké politiky zejména proto, že se chtěl pomstít těm, kdo ho v roce 2003 podrazili, když ho nezvolili prezidentem už tehdy. On pak odešel z politiky jako zpráskaný pes a propíjel se k pomstě celých deset let na chalupě na Vysočině. Což se mu bohužel v roce 2013 podařilo. Ale faktor času, a především faktor toho biologického času, je neúprosný. Ta druhá prezidentská volba v roce 2018 byla podle mého soudu v jeho případě už o ničem. On teď už není schopný prezidentský úřad plnohodnotně zastávat. Nechci a nikdy se nebudu vysmívat jeho zdravotnímu stavu. Jednou se do takových nebo obdobných potíží dostaneme každý. Ale co mi hlava nebere, že šel do té druhé volby. Už tehdy věděl, že je na pokraji sil. Vrcholný politik má mít přemíru zodpovědnosti. A tady v tom se Miloš Zeman zachoval nezodpovědně. Zdravotní potíže mu nedovolují být prezidentem na plný úvazek. Když to zjednoduším, tak on teď šest dní v týdnu leží v Lánech na posteli. Lány má v podstatě za něco jako luxusní LDN. Pak se jeden den věnuje hradním povinnostem a už i to ho zmáhá. Bez téměř čtyřiadvacetihodinové péče není schopný existovat. A když je pak jeden den u své manželky na Hradě v Lumbeho vile, kde ošetřovatele a bodyguardy nemá v takové síle a pohotovosti jako v Lánech, tak není divu, že si při vstávání z křesla zláme ruku,“ řekl Kmenta na dotaz z publika.
Pomoc nemocnému Patrikovi
Akce ve Znojmě byla zpoplatněna, ale část výdělku putovala na pomoc pro Patrika, chlapečka se spinální svalovou atrofií.
Jedná se o vzácné genetické onemocnění, kdy mu postupně odumírá svalstvo, a to nejen kosterní, ale i hladké. Patrik se léčí od svých osmnácti měsíců ve fakultní nemocnici v Brně na dětské klinice a je mu aplikována spinráza, což je první možnost léčby pro děti s touto nemocí. Látka se aplikuje do bederní páteře co čtyři měsíce pomocí lumbální punkce. Je to jediná možnost, která ho udržuje při životě. „Je to pro Patrika procedura velice náročná, bolestivá a nepříjemná. Součástí jeho léčby jsou i rehabilitace, které jsou nesmírně důležité, a musí tak být prováděny každý den. Ke svému každodennímu životu potřebuje speciální pomůcky, bez nichž by nemohl fungovat,“ vysvětlila Patrikova matka Jana.
„Znojemský pořadatel besed Lukáš Dítě je jedním z lidí, kteří nám pomáhají tento boj zvládat, a to především finančně. V dnešních dnech se shánějí peníze na koupi bezbariérového automobilu pro Patrika, protože přeprava je nezbytná a velice náročná,“ doplnila matka nemocného chlapce.
„Na akci se vybrala částka ne příliš vysoká, aby si Patrikovi rodiče mohli ihned pořídit bezbariérový automobil, ale i tak to udělalo velkou radost a doufáme, že se nám bude dařit takto nadále rodině pomáhat,“ sdělil za agenturu Andris Lukáš Dítě.
Pokud chcete chlapečkovi ze Znojma pomoct i vy, můžete. Tady je číslo transparentního účtu: 2901175026/2010. Zpráva pro příjemce: pro Patrika.
„Malé kavárny jsou symbolem nové doby“
Druhý den po besedě navštívil Jaroslav Kmenta znojemskou kavárnu „Káva na Knopp“, kam dostal pozvání od návštěvníka besedy, baristy Iva Knoflíčka. Kavárna se nachází ve starobylé uličce Malá Michalská nedaleko hlavního znojemského náměstí. „Já sám bych si jednou chtěl takovou kavárničku pořídit. Tohle je přesně můj vkus. Je tu kus srdce, má to energii a skvělou kávu,“ prozradil novinář při návštěvě kavárny. „Tyhle kavárničky jsou symbolem nové doby. Navíc princip ‚zavěšeného kafe‘ mě mile překvapil, a to především díky tomu, že někomu dáte možnost patřit do společnosti, i když je v tíživé finanční situaci,“ ocenil.
Jde o solidaritu těch, kteří si mohou dovolit koupit kafe, s lidmi, kteří takové štěstí nemají. A tak ti majetnější zaplatí kávu navíc, kterou pak kavárník „zavěsí“ v podobě prázdného hrnku pro někoho dalšího. Třeba i se vzkazem… Kmenta na svůj hrnek napsal: „Slunce v duši. Váš Kmotr Kmenta.“
A jestli si myslíte, že se u kávy vedla intelektuální debata na politické téma, tak se pletete. V převážné většině času majitelka kavárny radila, jak si má spisovatel nastavit doma mlýnek na kávu, aby mu lépe chutnala, a tím pádem aby se mu lépe psalo.
„Znojmo mile překvapilo. Lidé se nebáli korony, zajímali se o politiku, a ještě přispěli na dobrou věc. Mám radost, když vidím, že lidé čtou a kriticky přemýšlejí,“ shrnul své pocity z besedy Jaroslav Kmenta. Někteří spokojení účastníci si dávali na své profily na sociálních sítích fotky z akce nebo speciálně pořízené selfie. Dvě fanynky si nechaly dát dokonce autogram na ruku. „My vás žereme,“ napsala pak na svůj profil pod fotografii s Kmentou Tereza Tregler.
„Já jsem zase po té besedě ‚žral‘ pana Hynka Bláhu. Ten ke mně nakráčel s velkou papírovou taškou a vyndal z ní všechny mé knihy na podpis. Třináct knih. Boží chlapík. Energie jako z celého ČEZu,“ napsal na svém facebooku Kmenta. Neméně povzbudivé pro něj bylo, že se mezi publikem ve Znojmě objevil i bojovník proti estébáckým praktikám Andreje Babiše, zemědělec Bohumír Rada.
Pozoruhodné je, že politiku čím dál více řeší i ženy. Což boří zažitý mýtus, že politiku probírají jen chlapi u piva. „Jednou se mě ptal můj kamarád, kdo jsou mí skalní fanoušci, zda ženy, nebo muži. Ve Znojmě se potvrdil můj odhad, který jsem před půl rokem kamarádovi říkal. Přibývají ženy. A já jsem v sedmém nebi,“ okomentoval Jaroslav Kmenta své pocity z publika.