Knihu Papež a Mussolini – Tajemství papeže Pia XI., a vzestup fašismu v Evropě, vydanou Nakladatelstvím JOTA, zdobí hned dvě skvělá jména. Autor David I. Kertzer, historik, profesor antropologie a společenských věd, člen Americké akademie umění, a Joseph Pulitzer, jehož cenu za knihu v roce 2015 dostal.
Toto prestižní ocenění, udělované každoročně v 21 kategoriích americké žurnalistice a literatuře, založenou v roce 1917, po které touží nejen novináři a spisovatelé, ale od roku 1934 i hudebníci, vymyslel maďarsko-americký novinář a nakladatel židovského původu. Jeho předkové žili dokonce u nás na Moravě v Polici – bohužel v ghettu. Je zajímavé, že se proslavil nejdříve jako „autor“ bulvární žurnalistiky, aby se během života stal jedním z nejmocnějších novinářů ve Spojených státech.
Pulitzerova Cena za beletrii se uděluje převážně dílům, zabývajícím se životem v USA, ale vzhledem k obsahu, formě, způsobu vyprávění a názorům autora, ji v roce 2015 dostala i Kertzerova kniha, mapující vzestup fašismu v Evropě, příběh dvou mužů, kteří se dostali k moci v roce 1922 a společně změnili běh dějin 20. Století.
Není divu, že Nakladatelství JOTA sáhlo po textu Davida I. Kertzera, autora jedenácti knih, většinou ověnčených evropskými literárními cenami, který se na Pia XI. a Mussoliniho dívá optikou vědoucího historika, bez zavádějících emocí a momentálních nálad doby.
Třebaže většina světa pokládá za nejznámějšího papeže Jana Pavla II., mnohem kontroverznější postavou, která zahýbala dějinami hlavně v meziválečném období, byl právě Pius XI. Velice vzdělaný, sečtělý muž, kterého zajímaly staré rukopisy. Měl k nim blízko jako zbožný prefekt Vatikánské knihovny. Nejideálnější doba pro život byl podle něj středověk, kde každý respektoval a nepochyboval o církevních pravdách.
Jak je možné, že se dokázal spojit s tak jiným, hrubým, neomaleným, sobeckým a tvrdým člověkem, jako byl Mussolini? Oba nenáviděli komunismus. Přesto, že byli povahově přímo „rozbušky“, dokázali vždycky dát v ten správný čas přednost chladnému uvažování. Neměli se rádi, ale věděli, že nesouhlasit s tím druhým znamená nelítostný boj. Zvolili vzájemné spojení, které jim pomohlo udržet moc a dosažení politických cílů.
„Jak praví latinské přísloví Historia magistra vitae, tak jsem se chtěl trošku poučit v této krušné době o jiné krušné době, která se odehrála bezmála před sto lety. A případně najít podobnosti a rozdíly se současností. Bezesporu tehdejší situace v Evropě byla mnohem výbušnější, než je dnes, ale jisté podobnosti se můžou poznat. Především v zesílení populizmu a demagogie politiků, která neustále lidem zamotává hlavy,“ charakterizuje jejich „přátelství“ spisovatel, znalec Kertzera, básník a dramaturg Marko Milanovič .
Mussolini je jedna z velice zajímavých, kontroverzních a rozporuplných postav, která bohužel neblaze poznamenala dvacáté století. Jeho klikatá cesta z hluboké bídy až do pozice „nadčlověka“ duceho se mi zdá být velice zajímavá a jedinečná. Jedinečná v tom, že je celoživotně vybudována na rozporech. Začínal jako člověk z lidu, dělnický aktivista, a dokonce i druhý člověk socialistické strany, aby se transformoval na nacionalistu každým coulem. Z jednoho pohledu futurista, z jiného ten, kdo se hlásí ke starověkému Římu. Byl i republikánem, který dal králi Itálie titul císaře… za pomoc a podporu samotného Pia XI., mohl Mussolini vrátit církvi řadu privilegií, o která přišla. Dokonce tiše souhlasil s tím, aby se s Židy zacházelo jako s podřadnou kategorií lidí…“ dodává.
Kniha překvapí podrobnostmi z Mussoliniho soukromí, poodhalí jeho vztah s německým Vůdcem, zaujme portréty důležitých osobností, pohybujících se kolem Pia XI.
David I. Kertzer začal psát knihu po tom, když v roce 2003 Jan Pavel II. zpřístupnil historikům archivy Vatikánu. Sedm let trval sběr materiálů a jeho rešerše, než vznikla kniha Papež a Mussolini – Tajemství papeže PIA XI., a vzestup fašismu v Evropě, publikace, která poutavým zpracováním dokonale mapuje důležitou část evropských dějin.