KOMENTÁŘ / Poslanec Aleš Juchelka se snaží prorazit jako stínový ministr práce a sociálních věcí hnutí ANO. V poslední době dostal větší prostor při projednávání změn penzijního systému. Příležitost k projevení kompetence však zatím diplomaticky řečeno nevyužil, na rozdíl od různých bizarních výroků.
Předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček boduje výkony jejích členů, měřeno mediálními výstupy a dalšími aktivitami. Někteří jsou viditelnější. O většině veřejnost neví, jaký resort zastávají, nebo že vůbec existují. Jak si v bodování stojí Aleš Juchelka, není známo. Na rozdíl od řady stínových kolegů mu však dopřává větší mediální prostor rozsáhlá agenda „jeho“ resortu.
Kdo se chová jako sekta?
Juchelka naposledy zabodoval v pořadu Partie na Primě. Kritizoval chování koaličních poslanců, že údajně pošlapávají demokratické hodnoty, což se projevilo při projednávání novely důchodového systému.
„Bohužel se chovají jako sekta,“ řekl na jejich adresu, když podle jeho slov neumožnili obhájit opoziční pozměňovací návrhy a přesvědčovat všechny kolegy v poslanecké sněmovně, aby po ně hlasovali. Myslí to vážně, když všechny směřovaly k vetování návrhů?
Projednávání této materie trvalo celkem 38 hodin. Opozice měla prostor se vyjádřit, ale jejím jediným zájmem je blokovat veškeré změny směřující ke stabilizaci veřejných financí. Pokud ovšem označuje poslanec klubu ANO názorově různorodou pětikoalici jako sektu, zní to jako nepovedený vtip.
O tom, jak to funguje v Babišově hnutí, nedávno pohovořil bývalý hejtman a člen ANO Ivo Vondrák, jenž je dnes ve sněmovně nezařazený a změny v penzích podpořil. „Nikdy nepřistoupím na to, že by snad mým jediným právem bylo opakovat, co mi nadiktuje někdo jiný,“ vysvětlil letošní odchod z ANO poté, co podpořil kandidaturu Petra Pavla.
Disciplína je disciplína
Jak to chodí ve sněmovně? Vondrák si nemyslí, že tam jeho bývalí kolegové sedí při netradičně častých obstrukcích rádi, ale „disciplína je disciplína“.
„Vystupovat mám ve chvíli, kdy k věci mám co říct. Ne že mi někdo dá do ruky papír, nejlépe se zadáním: hlavně číst co nejpomaleji. Vám nepřijde nedůstojné, pokud politik placený z vašich daní čte do slova a do písmene to, co mu někdo napsal? Někteří z nich ten text vidí vůbec poprvé a podle toho to taky vypadá,“ prozradil Vondrák s tím, že on si projevy psal sám, nikoli asistenti nebo marketing ANO.
Příznaků, že ANO se chová jako sekta semknutá kolem svého zakladatele a vůdce, je z minulosti bezpočet. Většina z odpadlíků si na tyto poměry stěžuje až poté, kdy byli z hnutí vytěsněni nebo nad nimi Andrej Babiš zlomil hůl.
Od svého vstupu do celostátní politiky prošlo ANO masivní personální obměnou. První generaci marketingových tváří z billboardů nahradili ti nejloajálnější, kteří si netroufnou sdělit svůj názor a raději, řečeno Vondrákovými slovy, „přečtou, co jim napíše někdo jiný, přestože tématu vůbec nerozumějí“.
„V hnutí ANO se jiný názor neodpouští,“ potvrdil další moravskoslezský zběh a bývalý primátor Ostravy Tomáš Macura. Jak do této sekty zapadá Aleš Juchelka?
Hujer Juchelka
Bývalý televizní moderátor hudebního pořadu Medúza České televize na sebe nikdy neupozornil znalostí sociální tematiky, ale „hujerským“ moderováním série předvolebních talk-show Andreje Babiše v prezidentských volbách. Pečlivě se staral o to, aby se tato setkání s občany ubírala správným směrem, místy až k adoraci.
Babiš si přes jeho úsilí nedokázal dvakrát vzpomenout na jeho jméno po obou kolech volby. „Děkuju hnutí ANO, které mě podporovalo. Určitě tady všechny znáte. Alenka Schillerová, Klára Dostálová, Karel Havlíček, Honza Richter, eee,“ zasekl se na tiskové konferenci. „Juchelka,“ připomněl se moderátor.
Na post stínového ministra to však stačilo. Jak si vede v praxi, mohl prokázat i v poslední Partii. Navrhované změny odmítl s tím, že to není důchodová reforma. Na opakovaný dotaz moderátora Mádla, jak si je představuje hnutí ANO, nereagoval.
„Průběžný důchodový systém má základní dva atributy, na kterých stojí, a to je demografický vývoj. To znamená, že záleží na mě jako Juchelkovi, na vás, pane Mádle, na všech těch, kteří nás v tuto chvíli poslouchají a žijí v České republice, kolik budou mít dětí a jakým způsobem oni přispějou takto do toho důchodového připojištění,“ vykládal mimo jiné.
Druhým aspektem je podle Juchelky ekonomický růst, pro který „tato vláda samozřejmě skoro nic nedělá“. Závěrem mladým lidem poradil, aby šetřili na stáří. O tom, že by se diváci dozvěděli, jak by ANO zachránilo penzijní systém, aby v budoucnu bylo na výplatu penzí, nepadlo ani slovo.
Opakované floskule
Pokud je Juchelka konkrétnější, často chybuje. Není pravda, že je důchodový systém vyrovnaný, jak tvrdí. Beze změn by letos propadl do schodku 80 miliard korun, výhledově stovek miliard.
Běžně opakuje floskule Babiše, Schillerové a Havlíčka, že vláda může za jednu z nejvyšších inflací v Evropě, drahé potraviny, nedostatek léků… Ale už nezmiňuje, že jedna z nejvyšších inflací byla už za vlády ANO, obří agrokombináty v čele s Agrofertem měly loni rekordní tržby a zisky a chaotický mikromanažer Babiš zaspal při nákupu vakcín, což se projevilo jednou z nejvyšších úmrtností na covid na světě.
Juchelka fabuluje, že ANO mělo připravenou konsolidaci veřejných financí. „Alena Schillerová to měla skutečně na několik let a velmi precizně,“ tvrdí. Co je skutečnost?
Bývalá ministryně financí prosadila rozvolnění rozpočtové odpovědnosti na deset let a rozjela nejrychlejší zadlužování v Evropě. Zájmem ANO je naopak prohloubit sekeru ve státní pokladně o další stovky miliard korun.
Aleš Juchelka ovládá podobnou dovednost jako Karel Havlíček. Dokáže v mnohoslovných výstupech a zašmodrchaných větách neříct téměř vůbec nic. Naplňuje Vondrákova slova o poslancích ANO, kteří papouškují, co jim napíše někdo jiný, přestože tématu nerozumějí. Do panoptika Babišových stínů zapadá dokonale.