Poslanecká sněmovna v pátek 17. června schválila návrh na státní vyznamenání Řád bílého lva pro bratry Mašíny a jejich odbojovou skupinu, tedy dále pro Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu. Jde o nejvyšší státní vyznamenání. Páteční rozhodnutí poslanecké sněmovny je přelomovým okamžikem a správným krokem. Bratři Mašínové a členové jejich odbojové skupiny si vyznamenání zaslouží, jen ne teď. Důvod je jediný a jednoduchý.
Jmenuje se Miloš Zeman. Právě z rukou tohoto prezidenta si nikdo ze zmíněných hrdinů Řád bílého lva nezaslouží. Je téměř jisté, že by si pro něj jediný žijící člen odbojové skupiny Josef Mašín ze svého domova v USA nepřiletěl. Je dlouhodobě kritický k současné politické situaci v ČR, nelíbí se mu nedostatečné vypořádání s komunisty po roce 1989.
Je tedy krajně nepravděpodobné, že by si přiletěl pro vyznamenání z rukou bývalého komunisty, navíc prezidenta, který dlouhá léta otevřeně kolaboroval s násilným ruským režimem masového vraha Vladimira Putina a šel na ruku čínským komunistům. A za předpokladu, že by Josef Mašín na předávání vyznamenání dorazil, měli by Zemanovi bodyguardi být ve střehu. Po roce 1948 by právě člověk jako Zeman byl v jejich hledáčku.
O tom, že si vyznamenání zaslouží, není třeba debatovat. Jejich situaci po roce 1948 jasně popsal v rozhovoru pro deník FORUM 24 Tomáš Mašín, režisér, který o jejich útěku na Západ točí film. „Základ je, že odboj bratří Mašínů či jejich otce byl důsledkem, nikoliv příčinou. Tou příčinou byli nacisté a posléze komunisté a jejich sovětští poradci. KSČ vyhlásila teror vlastním občanům. Kdo nesouhlasil, skončil v nejlepším případě v emigraci. V horším v lágrech či na popravišti. To znamená, že bratři Mašínové reagovali na ozbrojený boj a teror ozbrojeným bojem. Válku vyhlásila KSČ, ne oni. Ve válce je zásadní zlikvidovat agresora či toho, kdo mu slouží v represivních složkách.“
Čili vyznamenání po Mašíny a jejich skupinu ano, ale až ve chvíli, kdy bude na Pražském hradě pobývat nějaký slušný prezident. Za rok, snad.