Protikuřácký zákon se stal roznětkou, která znovu odhalila latentní napětí uvnitř koalice. Její předáci se počastovali z podrazů a lží, ministr financí znovu zapochyboval o existenci vlády. Bylo by však bláhové domnívat se, že jsou tato silácká slova a výhrůžky míněny vážně. Premiér Sobotka dal jasně najevo, že s nikým jiným než s Babišem vládnout nechce.
Už se stává téměř pravidlem, že každé jednání Poslanecké sněmovny znamená pro vládní koalici potenciální hrozbu rozpadu. Vzájemně se překvapuje nejednotnými postoji, často hlasuje proti sobě a pak se vzájemně osočuje z porušování koaliční smlouvy. To nesvědčí o jejích zdravých základech a pevném vedení koaličních klubů.
Tak to zvenku vypadá, pokud pozorovatel nahlédne pod mediální clonu, která do značné míry vnitřní rozkoly tlumí. Koaliční tmel je však mnohem pevnější, než se zdá, a tato teatrální představení zatím nenarušují status quo.
[ctete]60198[/ctete]
Sobotka: S nikým jiným než s ANO vládnout nechci
To potvrdil premiér Bohuslav Sobotka, který v rozhovoru pro Právo po sérii hektických prohlášení a vzájemného napadání po prohře Němečkova protikuřáckého zákona znovu uhlazuje situaci (28. 5. 2016, „ANO je nejednotné, ale s nikým jiným vládnout nechci“).
Na dotaz, jaká je podle něj životaschopnost vládní koalice, když se neshodne ani na protikuřáckém zákoně, odvětil: „Já nevidím jinou alternativu. Nechci se ve Sněmovně spojovat s nikým jiným. Vláda funguje dva a půl roku v zájmu republiky a byl bych rád, kdybychom dokončili mandát do řádných voleb na podzim roku 2017.“
Premiér tak míní přesto, že mu jde Babiš po krku, a podal trestní oznámení v souvislosti s jeho působením na ministerstvu financí v letech 2004 a 2005. I přesto, že tlačí na jeho Achillovu patu OKD, a každou chvíli může očekávat úder tímto směrem. O tom svědčí i obsáhlý čerstvý materiál Lidových novin, pojednávající o „sladkém životě“ miliardáře Bakaly v honosné vile u Ženevského jezera (28. 5. 2016, „Mlčení Zdeňka Bakaly“). Podobná kompra spatřují světlo světa zpravidla tehdy, když jde ve vládě do tuhého. I to o něčem svědčí a premiér podle toho reaguje.
Sociální demokracii přitom spadla do klína kauza Čapí hnízdo, kterou by žádný ze členů předchozích vlád neustál. Nejde jen o trestně právní rovinu, ale o čítankový příklad zneužívání dotací k účelům, pro které nejsou určeny. Poslední kapkou je záhadné zmizení dokumentů, dokládajících vlastnictví Babišovy farmy, a proláknuté odposlouchávání vyšetřovatelů této kauzy.
To vše by v normální demokratické zemi vyvolalo zemětřesení na úrovni aféry Watergate, u nás Sobotkovo pokrytí a mediální ticho. Hry kolem protikuřáckého zákona jsou jen podružnou epizodou, zastírající mnohem vážnější problémy. Není to poprvé, co se vládní strany dostaly do ostrých střetů. Připomeňme si některé z nich.
Nejvyhrocenější koaliční rozepře
Únor 2014: Předseda KDU-ČSL Bělobrádek varoval koaliční partnery, že pokud podpoří zrušení lustračního zákona navrhované komunisty, odejdou z koalice. Lustrační zákon sice odolal, ale lidovci později podpořili změny související se služebním zákonem, nevyžadující lustrační osvědčení pro členy vlády a jejich náměstky.
Březen 2014: Premiér Sobotka prohlásil, že by měl ministr financí skončit s podnikáním. Babiš kritiku smetl ze stolu: „Tak zjevně pan premiér netuší, co to je podnikání, protože nikdy nepodnikal a šel ze školy rovnou do politiky.“
Duben 2014: „Já dám Sobotkovi lopatou, pokud nepřestane,“ vzkázal Babiš v deníku Právo premiérovi kvůli jeho kritice lídra kandidátky ANO do Evropského parlamentu Teličky. Sobotkovi se nelíbilo, že byl Telička a jeho firma na výplatní pásce společnosti NWR, které patří OKD. Kauza sporné privatizace OKD, která je předmětem soudního řízení, tehdy byla poprvé podrobně rozpitvána v Mladé frontě DNES.
Listopad 2014: Poté, co ministr zdravotnictví Němeček napadl Mladou frontu DNES, že ho chce poškodit (obdobná kritika koaličních partnerů zaznívala často i v budoucnu), reagoval její majitel velmi ostře: „Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a a psychiatrickou léčbu. V roce 2009 koupil jako ředitel ostravské fakultní nemocnice přístroj Cyberknife na 200 miliónů, normální cena: půlka. Je to evropský rekordman. Ale rozumím tomu, že stavět dům v Čeladné je drahá záležitost.“ Premiér tehdy vyzval Babiše k omluvě. Marně, ministr financí naopak v této věci podal trestní oznámení.
Prosinec 2014: Babiš napadl Sobotku za změnu názoru ČSSD v otázce zvyšování platů ústavních činitelů. Původní dohoda počítala s navýšením o 14 procent, což vzápětí premiér zpochybnil a prosazoval růst o 3 procenta. „Stal se bojovníkem proti zvýšení platů. Podrazil koalici, své poslance, opozici. Choval se absolutně populisticky,“ reagoval Babiš. „Pokud se mají podrazy stát pravidlem v koalici, budu muset navrhnout hnutí, že zvážíme setrvání ve vládě,“ dodal.
Červen 2015: Ministr financí se tvrdě střetl s poslancem Šinclem (ČSSD) o podobu zákona o pojišťovnictví. Šincl nejprve ve sněmovně Babiše kritizoval za měnící se postoj k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele pojištění. Babiš jeho chování označil za „sprostý koaliční podraz“. Následně na něj před svědky vytáhl složku a označil jej za korupčníka, přičemž důkazy dodnes nepředložil.
Říjen 2015: V tzv. olomoucké kauze Šlachtova ÚOOZ byl obviněn hejtman Rozbořil (ČSSD) z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Stalo se tak na základě trestního oznámení ministerstva financí, přičemž od ledna vyšetřování stojí. V téže době vyšlo najevo, že Babišův rezort podal trestní oznámení na další čtyři kraje, kde spoluvládne ČSSD.
Únor 2016: Předseda KDU-ČSL kritizoval vyjádření ministra obrany Stropnického (ANO), který potvrdil, že pětice Čechů unesených v Libanonu byla vyměněna za agenty Hizballáhu Fajáda a Marabího, kteří měli být vydáni do USA. „Považuji za nepřijatelné, aby se takové informace vůbec komentovaly,“ řekl Bělobrádek a vyzval Stropnického k rezignaci.
Únor 2016: Babiš zpochybnil fungování vlády poté, co ČSSD i KDU-ČSL projevily ochotu podpořit návrh opozičního poslance Plíška zpřísnit zákon o střetu zájmů. „Tak já musím říct, že začínám přemýšlet, jestli tato koalice může fungovat dál. To jsou neuvěřitelné podrazy od našich koaličních partnerů,“ prohlásil šéf ANO. Plíškův návrh přijat nebyl, ale ve hře jsou další, ještě radikálnější změny zákona poslance Chvojky (ČSSD), posvěcené předsednictvem ČSSD. Jestli budou schváleny, je ve hvězdách. Sobotka se pokouší o kulatý čtverec, když prohlašuje, že Chvojkův návrh má jeho podporu, a zároveň tvrdí, že musí dojít ke koaliční dohodě. Ta se zatím nerýsuje.
Březen 2016: Po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo reagoval nejostřeji předseda KDU-ČSL. Zatímco premiér chce vyčkat na výsledky vyšetřování, Bělobrádek po mimořádné schůzi sněmovny vzkázal z USA: „Pan Babiš potvrdil, že došlo k převodu majetku na jeho příbuzné, aby to potom zase bylo převedeno na Agrofert. Takže to bylo evidentně účelové a považuji to za eticky přinejmenším sporné.“ Dodal, že kauza snižuje kredit celé vlády, situace je vážná a premiér ji by měl řešit. To se ovšem nestalo a o dva měsíce později naopak napadla Mladá fronta DNES Bělobrádka za příliš časté cesty do USA.
Březen 2016: Babiš v reakci na Bělobrádkovu kritiku prohlásil, že podpoří komunistický návrh na zdanění církevních restitucí. „Církevní restituce je tunel. A pokud dnes komunisti navrhují je zdanit, tak já určitě souhlasím,“ zdůraznil. Zda to hnutí ANO myslí vážně, se ukáže velice brzy. Lidovci však už dříve pohrozili, že v takovém případě opustí vládu. Pod tlak se dostává i premiér Sobotka, jelikož stejný záměr podporuje jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).
Květen 2016: Fiasko protikuřáckého zákona, jehož finální verzi nepodpořilo hnutí ANO, je zatím poslední roztržkou v řadě. „Poslanci hnutí ANO opakovaně nehlasovali pro vládní návrh zákona, což je v rozporu s dobrým fungováním vládní koalice,“ vzkázal premiér. Přidal se místopředseda KDU-ČSL Bartošek: „Hnutí ANO porušilo koaliční smlouvu a dalo najevo, že pohrdá prací Poslanecké sněmovny. Toto jednání není ojedinělé.“ „Já už jsem z toho otrávený. Pokud to takhle půjde dál, tak já myslím, že ta koalice asi dlouho nevydrží,” reagoval na výhrady partnerů Babiš. Jejich jednání označil za klasický podraz a premiéra nazval lhářem. „Podrazy, dezinformace – to je politika. Já si na to nějak neumím zvyknout. To není můj styl. Já jsem celý život pracoval jinak.“
Sobotka s Babišem mění stát
Podobných situací bylo mnohem víc, ale ze žádného mráčku dosud nezapršelo. Další ostrý boj se čeká o státní rozpočet, který se nepochybně přes „šetřící“ rétoriku ministra financí stane laboratoří plýtvání a rozhazování ušetřených peněz. Ale i tady se dá očekávat, že se Babiš se Sobotkou dohodnou, a lidovci se jako vždy zařadí. Mají před sebou ještě hodně práce, slovy premiéra „v zájmu republiky“.
Ve skutečnosti jsme svědky zásadní přeměny státu, projevující se expanzí byrokracie, růstu moci státního aparátu a silných ekonomických skupin, oslabováním občanských a podnikatelských svobod a postupným posunem těžiště naší země na Východ. Oligarchovi Babišovi vyhovuje jen takový typ „demokracie“, který plně vyhovuje jeho zájmům. A premiér Sobotka mu v tom zdatně sekunduje.
[ctete]59996[/ctete]