Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nechává bez povšimnutí změny daňového řádu ministryně financí Aleny Schillerové, zhoršující postavení podnikatelů. Potvrzuje tak svoji pověst trojského koně vlády ANO mezi podnikateli, který spíš než jejich názory hájí svoje zájmy a premiéra Babiše.
[ctete postid=“258238″ title=“Pokuta 4000 kvůli 9 korunám spropitného aneb Státní šikana pokračuje“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Havlíček-Schillerová-385×230.jpeg“ excerpt=“Nebývalé posílení státní represe vůči malým podnikatelům je patrné z mnoha příkladů. “ permalink=“https://forum24.cz/pokuta-4000-kvuli-9-korunam-spropitneho-aneb-statni-sikana-pokracuje/“]258238[/ctete]
Karel Havlíček nastoupil do funkce z pozice předsedy Asociace malých a středních podniků ČR. Jeho současná kolegyně Alena Schillerová se na jeho jméno často odvolávala jakožto na zástupce podnikatelského sektoru, který podporuje kroky vlády. To se hlavně projevilo při prosazování kontroverzního on-line systému EET, jehož zavedení Havlíček razantně propagoval v médiích. Označuje ho za „jediný smysluplný nástroj pro snížení administrativy“, čímž se dostal do křížku s většinou živnostníků.
Podporovatel vlády
Havlíček „hájil“ zájmy živnostníků jen formálně. Ve skutečnosti jimi byl kritizován, že jen přihlíží neúměrnému růstu státní represe, povinností, kontrol a sankcí zatěžujících podnikatelskou sféru. Dnes už v pozici ministra a současně místopředsedy vlády pro hospodářství, kterou si vydobyl díky přízni premiéra Babiše, v tomto trendu pokračuje.
Nový ministr je přitom velmi sebevědomý, když prohlašuje, že nepotřebuje 100 dní hájení. Verbálně vytváří dojem, že po Babišově manažerském vzoru dá zanedbaný rezort v krátké době do pořádku. Osudy malého podnikání ho ale zatím příliš netrápí. O tom svědčí jeho kladný přístup k prosazení třetí a čtvrté vlny EET pro dalších zhruba 800 profesí.
Podobně se nyní Havlíčkův rezort zachoval k novele daňového řádu z dílny Aleny Schillerové, kterou má v létě projednávat vláda. Na jedné straně přináší některé příznivé zprávy, jako je snížení úroků, které musí za pozdní platby daní zaplatit daňoví poplatníci.
Havlíčkovi však nevadí řada negativních změn, které podnikatelům škodí a dále zhoršují jejich pozici. V připomínkovém řízení je nechal bez povšimnutí a vypořádal se s nimi pouze drobnými jazykovými úpravami textu. Které sporné změny to jsou?
Stát ušetří na odškodňování
Novela Aleny Schillerové mění sankční systém a výrazně snižuje úroky, které vyplácí Finanční správa v případě, že soudy rozhodnou o nezákonné exekuci majetku firmy. Typickým příkladem je použití obávaných zajišťovacích příkazů. Majetek postižené firmy, podezřelé z daňových úniků, je okamžitě zabaven včetně hotovosti na účtech.
Řada podnikatelů se kvůli exekucím brání a soudy už v desítkách sporů, trvajících i několik let, rozhodly o nezákonném vydání zajišťovacích příkazů. Totéž platí pro neoprávněné zadržování vratek DPH. Za éry ředitele Finanční správy Martina Janečka byly takto zadržovány miliardy korun a až nyní se po zásazích soudů tento objem snižuje.
Po rozhodnutí o nezákonném postupu úřadů jsou firmám do patnácti dnů vypláceny úroky ze zadrženého objemu peněz ve výši 32 procent. Jejich výše je záměrně nastavena jako jistá „náhrada škody“ za pochybení státu, do které se započítávají i náklady spojené s případnou likvidací firmy a ušlým ziskem. Schillerová však navrhuje zásadní změnu.
„Velmi výrazně se snižují dnešní úroky z neoprávněného exekučního vymáhání. Snižují se trojnásobně, nově budou vypláceny jen ve výši 10 procent,“ uvedl Tomáš Hajdušek z Komory daňových poradců.
„Je to zjevná snaha ministerstva ztížit postiženým subjektům cestu k náhradě škody a snížit tak celkový objem peněz, které stát platí za nezákonná rozhodnutí nebo nesprávné úřední postupy v oblasti správy daní,“ dodává.
Ministerstvo financí se brání, že cílem revize sankčního systému není snaha ušetřit na odškodňování firem. Systém se podle něj zpřehledňuje a ruší „nesystémové výjimky pro daňové subjekty a pro správce daně“, proto se výše úroků sjednocují.
„Pokud je v některých případech státem způsobena škoda, nelze ji řešit paušálním úrokem, ale v rámci zavedeného systému náhrady škody, který je k tomuto účelu určen pro všechny oblasti výkonu veřejné moci,“ uvádí Ministerstvo financí pro deník FORUM 24.
Ztížení cesty k náhradě škody
Jenže tomuto výkladu oponuje odborná veřejnost. Rezortem uváděná cesta přes civilní soudy je velmi zdlouhavá a málo efektivní.
„Stát využívá všech dostupných opravných prostředků a soudy se mohou i u jednoduchých případů táhnout pět až šest let. Zejména v případě nezákonných zajišťovacích příkazů by přitom měla být náhrada škody co nejrychlejší, protože pro firmu znamenají okamžitou ekonomickou smrt,“ upozorňuje Hajdušek.
Dosavadní praxe je taková, že většina podnikatelů, kteří u soudu uspějí ve sporu s Finanční správou, se spokojí s „odškodněním“ ve formě současného úroku ze zadržované částky. Jsou si dobře vědomi toho, že kdyby šli k civilnímu soudu s žádostí o vyšší odškodnění, je to běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem.
Neplatí ani rezortem avizované srovnání sankčních podmínek, jelikož daňový poplatník musí na rozdíl od správce daně uhradit i penále.
Návrh Aleny Schillerové posvěcený Karlem Havlíčkem tedy cestu k přijatelné náhradě škody v dohledném čase významně ztěžuje.
Pokuta 500 tisíc za chybu ve formuláři
Novela daňového řádu dále zvyšuje sankce a rozšiřuje počet případů, kdy bude možné udělit pořádkovou pokutu. Nově navrhuje výrazné zvýšení pokuty až na 500 tisíc korun za nepřesné vyplnění kontrolního hlášení DPH.
Podle daňových expertů se tím otevírá prostor pro trestání těch podnikatelů, kteří podnikají řádně, mohou se neúmyslně dopustit omylu a nemají zájem neplnit svoje stále narůstající povinnosti vůči státu. Skuteční podvodníci žádné formuláře nevyplňují. „Je to další příklad toho, jak stát v oblasti daní zvyšuje svou represi,“ komentuje předseda Unie daňových poplatníků Ondřej Lichnovský.
Prodloužení lhůty pro vratku DPH
Daňoví experti se podivují i tomu, že Havlíček neprotestuje ani proti prodloužení lhůty vratek DPH ze 30 na 45 dnů. Podle vyjádření Ministerstva financí kvůli důkladnějšímu prověření plátce ze strany úřadů.
Podnikatelské organizace s touto změnou zásadně nesouhlasí. Upozorňují na to, že mnohé firmy pracují s napjatým cash-flow a prodloužení lhůty jim bude nezanedbatelně komplikovat situaci.
Mezi kontroverzní změny v neprospěch podnikatelů patří i zrušení pravidla podat daňové přiznání s pětidenním zpožděním nebo se o několik dnů opozdit s platbou daně bez rizika sankcí. Finanční správa bude moci nově zahájit kontrolu i bez součinnosti daňového subjektu, což dosud není možné.
Havlíček proti své asociaci
Stojí za pozornost, že k navrhované novele Aleny Schillerové má řadu výhrad i Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, kterou Havlíček donedávna vedl. Zásadně mimo jiné odmítá prodloužení lhůty k navrácení nadměrného odpočtu DPH o 15 dní a žádá zachovat toleranci prodlení platby daně.
[ctete postid=“255008″ title=“Ministr Havlíček v roli mluvčího ANO aneb Kdo politikaří kolem auditu?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Havlíček-kokot-385×230.jpeg“ excerpt=“Mediální divize ANO objevila nového hlavního komunikátora. Toto místo zaujal ministr “ permalink=“https://forum24.cz/ministr-havlicek-v-roli-mluvciho-ano-aneb-kdo-politikari-kolem-auditu/“]255008[/ctete]
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček však stojí na druhé straně břehu, kde ostatně stál už v několika posledních letech. Nyní je ve zvýšené míře využíván jako komunikátor hnutí ANO při obhajobě sporných kauz kolem premiéra Babiše, ať už se týkají jeho střetu zájmů rezonujícího i na evropské úrovni, nebo vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.
V obou enormně citlivých tématech žádný problém nevidí a spolehlivě kryje záda premiérovi a jeho ekonomickému impériu. O to méně hájí zájmy malého podnikání. Očekávat od Havlíčka, že půjde proti vlivným kolegům ve vládě a vezme v potaz, že dříve zastupoval malé a střední podnikatele, je zkrátka mimo realitu.