Znepokojující zprávou pro ODS je fakt, že plánované navýšení minimální mzdy o 700 Kč se paradoxně nedotkne osob se zdravotním postižením. Poslední dorovnání minimální mzdy pro OZP tak proběhlo za vlády Petra Nečase a podle Lenky Kohoutové, expertky ODS na sociální oblast, je to jasným důkazem, že současná vláda svou práci nezvládá.
Postižení přeci pracují také
Kohoutová kritizuje problém minimální mzdy dlouhodobě. „S minimální mzdou mám obecně problém, protože znesnadňuje uplatnění na trhu práce lidem s nízkou kvalifikací,“ tvrdí expertka. „Ale pokud vláda rozhodne o jejím navýšení, neměla by z něho vynechat postižené, kteří přes svůj handicap pracují a vedou aktivní život. Proto krok sociálních demokratů, kteří opakovaně zvyšují minimální mzdu u běžných zaměstnanců a na postižené zaměstnance nemyslí, považuji za nekompetentní a vůči postiženým za diskriminační,“ kritizuje Kohoutová.
Důvodem, proč ministryně Michaela Marksová-Tominová podle opoziční političky „opomněla“ navýšit minimální mzdu také pro OZP, je nasnadě. Tuto částku by totiž muselo zaplatit ministerstvo práce a sociálních věcí.
Marksová slibuje zvýšení v době, kdy už nemusí být v úřadě
„Je to pokrytecké, ministryně přikáže zaměstnavatelům a drobným podnikatelům navýšit minimální mzdu, a staví je tak do svízelné situace, kdy si budou muset rozmýšlet, zda je pro ně daný zaměstnanec udržitelný, jestli si na sebe vydělá,“ upozorňuje členka ODS. „Ale v případě lidí se zdravotním postižením k navýšení minimální mzdy nedošlo, byť takovou dotuje často právě ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministryně sice přislíbila navýšení i pro takzvané OZP, ale až za dva roky, což už bude nové volební období, a je otázkou, kdo bude v čele ministerstva,“ dodává Lenka Kohoutová.