Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil otevřel téma regulovaného zpřístupnění kokainu, což v politických řadách vyvolalo rozruch. K většině nesouhlasných reakcí se vyjádřil také europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti), který tuto variantu nezatracuje a politici, konkrétně ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který označil Vobořilovu variantu za nepřípustnou, podle něj vůbec netuší, jak funguje politika minimalizace rizik ve vztahu k závislostem.
„Myslím, že u kokainu by fungovat mohl (regulovaný trh). Měli bychom regulovat různé látky podle jejich rizik. Budu se dívat úplně jinak na heroin, nebo dokonce fentanyl než na kokain a konopí. Kokain je někde uprostřed, není jedna z těch nejrizikovějších látek,“ řekl Jindřich Vobořil v rozhovoru pro server iDnes a připustil, že je jeho nápad provokativní a očekává, že se setká s nesouhlasem.
Vobořil předpokládal správně. Vládní politici se vůči jeho tvrzení začali postupně vymezovat. „Ani náhodou! Překvapuje mě liberální postoj pana Vobořila, jeho návrh liberalizace konopí má řadu vážných otazníků, mluvit o podobném nápadu u kokainu je nepřijatelné,“ reagoval vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a ministr vnitra a šéf Starostů Vít Rakušan souhlasí. „Takovou myšlenku rozhodně nepodporuji, stejně tak ani naše příslušná resortní programová rada STAN,“ uvedl.
Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je na čase hledat skutečného protidrogového koordinátora a podobně se vyjádřil i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Jako rodič odmítám, aby si naše děti mohly koupit kratom nebo HHC volně v automatu. A pokud pan Vobořil hovoří o legalizaci kokainu, není protidrogový, ale PROdrogový koordinátor,“ napsal.
Vobořilův návrh ovšem není absolutně nepřípustný pro všechny politiky. Reakci Hladíka totiž okomentoval europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) s tím, že pokud jde v tomto smyslu podle ministra o koordinátorovo selhání, pak vůbec netuší, jak funguje politika minimalizace rizik ve vztahu k závislostem a za to věří, „že zavřít do vězení každého, kdo půjde kolem, vyřeší všechny problémy světa“.
Nicméně se negativně vyjadřují také odborníci. Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice vidí v této souvislosti problém spojený s toxicitou, s dlouhodobým užíváním, které s sebou u mnohých stimulačních látek přináší závažné stavy a komplikace v podobě těžkých paranoidních stavů, neklidu, silné podrážděnosti, rostoucí agrese. „Neumím si tedy představit, jak by tohle bylo regulovatelné, pokud by dostupnost těchto látek byla tak vysoká, že by umožnila jejich ještě větší rozšíření ve velkém množství,“ uvedl a podobně návrh okomentoval i ředitel Střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In Jiří Presl. „Kokain se hodně bere, o tom není pochyb. Tolerance vůči němu je obrovská. Je to párty droga dneška, ale že by někdo uvažoval o její legalizaci, to je úplně stejné, jestli si dokážu představit život na Marsu,“ řekl a připustil, že kokain ve srovnání s heroinem nebo pervitinem nemá takové dopady na život lidí.