Kremelský web Sputnik, kterým v různých jazykových mutacích proudí propaganda Putinova režimu do celého světa, se činí i ve své české verzi. Vypomáhá si osvědčenými kádry z domácího prostředí.
V rozhovoru zveřejněném 17. listopadu, kde otázky kladl Vladimír Franta, posloužili Karel Sýs a Stanislav Novotný. Sýs, za normalizace činný v Tvorbě, komunista a nositel vyznamenání Za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana, je titulován jako spisovatel. Novotný patří k těm lidem, s kterými se v posledních letech „stalo něco divného“. Je to bývalý policejní prezident a křesťan, který nakonec skončil u zakládání „Asociace nezávislých médií“, tedy spolku proruských dezinformátorů, kteří podobně laděným udělují „Krameriovy ceny“. Novotný také zazářil na ruské stanici Rossija 1, kde pomlouval starostu Pavla Novotného, který leží Moskvě v žaludku kvůli pomníku vlasovců.
Takže ruské médium nemohlo vybrat lepší Čechy, aby dalším Čechům vysvětlili, jak to s tím 17. listopadem 1989 bylo.
Stanislav Novotný vykládal: „Nechtěl bych, aby se to dotklo lidí, kteří věřili a věří 17. listopadu a jeho odkazu. Ale co bych rád zdůraznil – 17. listopad je vesměs romantická představa o pokojném předání moci. Zde onen samet končí. Bezprostřední následovníci těch, kdo z titulu moci znárodňovali v letech padesátých, došli k názoru, že by si na ty ohromné majetky nejraději sami také sáhli. Proto po listopadu spustili neprůhlednou privatizaci, provázenou patologiemi let devadesátých… Sami se často stali restituenty a to, co obdrželi, dosti rychle prodali nadnárodním korporacím. Něco jiného je oprávněný nárok na majetek těch, komu byl znárodněn. Obecně vzato – český majetek, který si přivlastnili Habsburkové za to, že se nás ‚ujali‘, jim do klína tímto spadl opakovaně. … Pod pojmem ‚Habsburkové‘ zde obrazně míním současné západní (nadnárodní) korporace.“
Takže šlo vlastně jen o majetek a všichni naletěli. Nic jiného se tady nestalo, takže to vlastně nemělo smysl.
Pak nám Novotný vysvětluje, kdo to všechno zorganizoval: „Můj názor je, že to komunisté iniciovali převrat, viz provokace s ‚mrtvým nemrtvým‘ studentem Šmídem… Komunisté, kteří dodnes zůstali věrni svým ideálům, ti mi prominou. Na komunistech jako takových je odporně tragické hlavně to, že zradili nejen vlastní ideály, ale český národ, dokládá to způsob neprůhledné privatizace a restituce po listopadu 89. Hledejme za tím předně bývalé straníky, kteří úplně jednoduše ‚převlékli kabát‘. Co se týká těch ‚tehdejších ekologických aktivistů‘? Nic vám to nepřipomíná, pane redaktore? Z tohoto hlediska je období před 30 lety vlastně tak nějak poučné…“
Typické bahno. Komunisty potěší, že se rozlišují praví a poctiví komunisté (jako by se svým dorostem, co po listopadu 89 rychle zahazoval legitimace, neměli nic společného) od nepoctivých, co zradili. Asi by bylo nejlepší tu moc zase vrátit těm poctivým.
V něčem Novotný objevuje objevené. To víme taky, že měli někteří chytřejší komunisté své představy, jak to zkusí dál vést. Ty jim nevyšly, protože po masakru na Národní třídě už o to nebyl zájem. Ta událost by sama stačila i bez údajné smrti Martina Šmída. Demonstrovat se lidé odvažovali už od srpna 1988, byla tu velká petiční hnutí, strach opadával. Že se po rozkladu režimu zkušené kádry hbitě přizpůsobily, to víme od začátku. To ale nebyl smysl tehdejších událostí a Novotný listopad 89 jen bagatelizuje a v podstatě z něj dělá temnou záležitost. V Moskvě se to musí líbit.