
Americký raketový systém HIMARS FOTO: U.S. army / Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: U.S. army / Wikimedia Commons / Public Domain

Americký ekonomický analytik Paul Warburg na YouTube komentuje problémy, jaké si způsobila současná americká administrativa Donalda Trumpa. Podle něj Spojené státy přestaly být spolehlivým partnerem jako zbrojní dodavatel, což bude mít vážné důsledky.
Podle Warburga je obchod se zbraněmi klíčovým nástrojem mezinárodního vlivu. „Pokud je nějaká země závislá na dodávkách vašich zbraňových systémů, na kterých jsou její vojáci vytrénováni, a zároveň na vás spoléhá s náhradními díly, municí, podporou personálu a dalšími věcmi, můžete téměř zaručit, že v případě globálního konfliktu bude tato země buď na vaší straně, nebo zůstane neutrální,“ říká analytik.
„Určitě proti vám bojovat nebude, protože by to pro ni bylo příliš riskantní. Nicméně právě tyto závislosti vytvářejí pro zemi, která zbraně kupuje, velké riziko. Země jsou ochotny tato rizika přijmout pouze ze dvou důvodů. První, zejména v případě Sovětského svazu a Ruska, je ten, že tyto zbraně jsou jedinými dostatečně kvalitními zbraněmi, které si mohou dovolit. Sovětský svaz a Rusko tuto situaci dlouho využívaly k prodeji zbraní do třetího světa – nejen proto, že tyto země Rusku důvěřovaly, ale proto, že neměly jinou možnost,“ popisuje dále Warburg.
Druhý důvod, proč si nějaká země dovolí vstoupit do závislého vztahu, zejména pokud jde o vztah k USA, kde technologie nejsou levné, ale naopak extrémně drahé, je důvěra v druhou zemi. Tato důvěra chrání americké občany před přímým zapojením do války a pomáhá předcházet konfliktům, protože mnoho zemí žije pod ochranným deštníkem USA – pokud funguje správně.
„Tato důvěra a výhody, které z ní plynou, ať už hmatatelné, nebo nehmotné, jsou důvodem, proč USA po desetiletí investují do zahraniční politiky zaměřené na to být spolehlivým partnerem pro jiné národy. Není to vždy jen o rozdávání nebo o tom být ‚dobrou zemí‘ – to částečně platí, ale USA z toho také získávají mnoho výhod. Bohužel v americké domácí politice, když se o těchto zahraničních politikách diskutuje, lidé často tyto výhody nechápou a vidí pouze náklady.“
Většina lidí v Americe se dívá na peníze vynaložené na zahraniční pomoc a budování vztahů a vidí jen výdaje. Tento postoj, který aktuální americká prezidentská administrativa prosazuje pod heslem „America First“, je stále častěji chápán jako „America Only“. V takovém světě by Spojené státy sice mohly ušetřit na nákladech, ale zároveň by ztratily i výhody, které s nimi souvisejí, například zájem jiných zemí o americké zbraně.
Jedním z hlavních důvodů, proč USA zbraně ve světě prodávají, je, že mají nejlepší technologie. Investovaly obrovské sumy do výzkumu a vývoje, což ostatní země nedokázaly. Amerika ale financuje tento vývoj stejně jako kterákoli jiná země nebo firma. Čím více se produktu prodá, tím více se mohou snížit počáteční náklady na výzkum a vývoj. Pokud se utratí miliarda dolarů za vývoj zbraně a vyrobí se jenom jedna, stojí zbraň miliardu. Pokud se prodá padesát zbraní, každá z nich stojí jen 20 milionů.
„Když se země začnou dívat na jiné dodavatele, protože považují USA za méně spolehlivé, nejenže přijdou o americké zbraně a Spojené státy o zákazníky, ale celá sféra vlivu ztrácí technologickou převahu. To zvyšuje náklady na další vývoj pro USA i pro západní země, zatímco například Čína může pokračovat ve svém tempu. Pokud by se to stalo v dostatečně velkém měřítku a trvalo dlouho, mohla by Čína předstihnout USA a západní schopnosti, což by bylo velmi znepokojující,“ říká analytik.
Americké prodeje zbraní dosahují 250 miliard dolarů ročně, což tvoří třetinu vojenského rozpočtu USA (850 miliard). Tento obchod kompenzuje náklady na vývoj zbraní, které USA prodávají jiným zemím. Pomoc Ukrajině (110 miliard za tři roky) zahrnuje staré zbraně, což je méně než polovina ročních příjmů z prodeje zbraní. Spojené státy by podle Warburga mohly ušetřit, kdyby za nízké náklady podpořily Ukrajinu proti Rusku a rozšířily obchod se zbraněmi.