Ministr financí, oligarcha a šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce zavádět další a další kontrolní systémy, určené k šikaně a buzeraci převážně drobných podnikatelů a bezplatnému získávání jejich obchodních informací. Jedná se o elektronickou evidenci tržeb, Kontrolní hlášení DPH či Centrální evidenci bankovních účtů.
Na námitky, že tyto systémy nejsou technicky dobře připravené a budou kolabovat, reaguje Babiš odmítavě nebo dělá mrtvého brouka. „To je ovšem jen to menší zlo. Daleko horší je, že on vlastně s nefungováním systémů počítá, a proto se proti tomu pojistil. Jak? Jednoduše: v zákonech (o EET a KH) je uzákoněna odpovědnost podnikatelů za doručení dat,“ napsal na svém facebookovém profilu předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.
Na ministerstvu financí došlo v těchto dnech k události, která o technické funkčnosti Babišových kontrolních systémů vypovídá nejlépe: V pátek 6. listopadu ráno došlo k havárii hardwaru, v jejímž důsledku nefungovaly aplikace ARES, ARIS, UFIS, IS SDPF, IS KSP a další. Tyto informační systémy byly částečně zprovozněny teprve včera dopoledne, nadále však fungují pouze v omezeném rozsahu. „Při používání informačních systémů může docházet k delším odezvám a ke krátkodobé nedostupnosti,“ píše se na webových stránkách ministerstva financí.
Součástí informačního systému ARES jsou přitom tak důležité databáze, jako jsou Obchodní rejstřík ministerstva spravedlnosti (or.justice.cz), Živnostenský rejstřík ministerstva průmyslu a obchodu (www.rzp.cz), Údaje o registraci plátců DPH Finanční správy ČR nebo Registr ekonomických subjektů Českého statistického úřadu (apl2.czso.cz/irsw).
Výpadek ochromil také systém UFIS, který umožňuje aktivní přístup k vybraným údajům z Centrálního systému účetních informací státu (CSÚIS) a zajišťuje zveřejňování účetních závěrek organizačních složek státu.
Kolaps hardwaru tedy odřízl na celých pět dní veřejnost i úřady od nejdůležitějších informací, které souvisejí s podnikáním a registrací firem a a dalších subjektů. Zůstává Andrej Babiš i nadále bohorovně v klidu?
Publicista Jiří Vítek k tomu v internetové verzi časopisu Živnostenské listy vtipně poznamenává: „Jisté konspirační teorie hovoří o tom, že šlo o úmyslné přeseknutí kabelu v obci Štoky některým z opozičních poslanců, aby tak sabotoval případné zavedení nové generace CML (centrální mozek lidstva), které nese označení EET. Ovšem zprávu, že by poslanci Kalousek, Fiala nebo senátor Valenta měli v posledních deseti letech v ruce krumpáč, nelze potvrdit.“
Článek „Spadlo ti to, Andreji, asi vítr“ si můžete přečíst zde.