Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždycky a ještě hůř, platí pro ostrý start prodeje elektronických dálničních známek, o kterém ministr Karel Havlíček prohlašoval, že ho má osobně pod kontrolou. Kolaps náběhu systému hájil nehajitelnými vytáčkami.
Před měsícem uskutečnil dvojí ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček tiskovou konferenci, na které spustil informační kampaň pro motoristy k prodeji e-vinět, nahrazujících od příštího roku papírové dálniční známky. Zrod nového systému provázel skandál, který stál křeslo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka.
Pochybná Kremlíkova soutěž
Letos v lednu vyšlo najevo, že Státní fond dopravní infrastruktury uzavřel podezřelou smlouvu na vybudování a provoz systému elektronických dálničních známek. Podle kritiků byla tato zakázka předražená a neproběhla u ní řádná veřejná soutěž. Ministr Kremlík se dostal pod tlak a hájil projekt přímo vybrané společnosti Asseco Central Europe, která s resortem „shodou okolností“ spolupracovala už dřív.
Pochybnosti kolem zadání a ceny zakázky nakonec Kremlíka smetly. Projekt převzala státní firma Cendis poté, kdy univerzální ministr Karel Havlíček přibral druhý resort a zrušil všechny související tendry. Premiér Babiš mezitím inicioval policejní vyšetřování, které bylo nedávno odloženo.
Havlíček se na zmíněné tiskové konferenci tvářil velmi sebevědomě. „Hlídám si to, vše bude od 1. prosince spuštěno. Příprava v období pandemie byla opravdu náročná, ale jsem rád, že to zvládneme,“ ujišťoval tehdy.
Vše běží tak, jak má
Optimismem hýřil i přítomný ředitel státní firmy Cendis Jan Paroubek. „Vypadá to dobře. Vše při testování běží tak, jak má,“ reagoval na dotazy. Jenže o měsíc později bylo všechno jinak.
Prodej elektronických dálničních známek přes internetovou stránku edalnice.cz krátce po ranním spuštění zkolaboval a provozovatel ho musel kvůli výpadkům vypnout. Příliš důvěryhodně nezafungovalo ani ujištění: „Právě pro Vás připravujeme nové funkce. Za okamžik bude vše hotovo. Zkuste to prosím za pár minut znovu.“ Stránka byla dostupná až odpoledne, ale technické nedostatky přetrvávaly.
Provozní problémy při náběhu nových IT systémů nejsou zcela ojedinělé. Jenže žijeme v éře, kdy Babišovi „odborníci“ nahradili údajná politická „nemehla“, a dnes se znovu potvrzuje, že to byl až příliš brutální optimismus.
Havlíčkův trapas
Korunu tomuto trapasu nasadilo vysvětlování ministra Havlíčka, který se snažil z neplánovaného kolapsu vytvořit záměr. Vypnutí systému odůvodnil očekávatelnou obranou stránek „před potenciálními útoky a přetížením“.
„Není to neobvyklá věc, nikdy jsme neřekli, že od půlnoci bude všechno fungovat ve smyslu toho, že ostrý provoz nebude bez jakéhokoli přirozeného přerušení. Dnes to budeme postupně pouštět, během jednoho, dvou dnů to pustíme do plného provozu,“ mlžil Havlíček, který ovšem příliš nesladil komunikaci se šéfem Cendisu.
Jan Paroubek v téže době přiznal, že kvůli vzrůstu zátěže ráno po šesté hodině museli technici systém odpojit a trvalo několik hodin, než odhalili podstatu problému. „Teď už víme, kde chyba je. Vina je na straně naší. Na opravě intenzivně pracujeme a omlouváme se. Víc v tuhle chvíli udělat nemůžeme,“ napsal na twitteru.
Havlíček se dostal pod palbu kritiky nejen opozice a IT expertů, kteří se opírali do neschopnosti státu odstartovat nový masivně propagovaný systém, ale trochu nečekaně i koaličního ministra zahraničí Tomáše Petříčka.
„Mám pocit déjà vu. Do tohoto projektu putovalo několik set milionů korun a pan ministr za funkčnost systému dával hlavu na špalek. Doufám, že to teď uspokojivě vysvětlí. Taková situace hned první den je nepřijatelná,“ uvedl sociálnědemokratický ministr.
Výmluvy? Normální věc
Tento předpoklad se ovšem příliš nenaplnil. Pro Havlíčka, který je schopen kdykoli obhájit jakýkoli problém související s vládou či premiérem Babišem, je zkrátka normální, když nový systém, který osobně garantoval, nefunguje. Jeho kolaps se dal v podstatě očekávat, nejde prý o nic mimořádného.
Mimořádné nejsou ani Havlíčkovy výmluvy, které jsou spíš pravidlem než výjimkou. Stejným způsobem je schopen mnoha větami obhajovat svoje byrokratické a nevýhodné úvěrové programy COVID v rámci státní pomoci podnikatelům poškozeným koronakrizí. Čerpá je jen zlomek z avizovaného počtu 150 tisíc firem.
Podobně bagatelizoval rozpory při čerpání dotací Agrofertu, vyplývající ze závěrů evropských auditorů, v jejichž práci údajně odhalil závažné chyby. Dnes se ukazuje, že chyboval jeho resort, tentokrát průmyslu a obchodu, který udělil stomilionovou dotaci na toastovou linku společnosti Penam neoprávněně a Agrofert ji bude muset vracet do státní pokladny.
Stejným způsobem ministr Havlíček nedávno obhajoval propadák aukce kmitočtů s původním cílem vybrat kvůli zvýšení konkurenčního prostředí čtvrtého mobilního operátora, který se nedostavil. Na trhu naopak posílili současní tři operátoři.
V neposlední řadě byl ochoten stejně vehementně obhajovat ještě jako předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků zavedení systému EET, který je dnes vypnutý a nikomu nechybí.
Superministr Havlíček, který téměř nespí, nezklamal ani tentokrát. Měl by se vážně zamyslet nad tím, zda je schopen zvládat obě ministerstva, když výsledky se nedostavují ani na jednom z nich. Stále víc začíná připomínat postavu Kecala z komické opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany.