ROZHOVOR / „Na škole nás učili, že to, co je zřejmé, se nemusí dokazovat. A pro mě je zřejmé, že Rusko je nebezpečí a Putin blázen. Hybridní působení Ruska na EU je naprosto nezpochybnitelné a lidem, kteří mi ještě před pěti lety říkali, že jsem asi spadl z višně a maluji čerta na zeď, doufám došlo, že hrozba je reálná,“ říká Ondřej Kolář, poslanec TOP 09 a kandidát koalice SPOLU do Evropského parlamentu. V rozhovoru pro deník FORUM 24 hovořil o své kandidatuře, koalici SPOLU a také o bezpečnostních hrozbách pro Česko i Evropu. Řekl, proč je vlastně rád, že byl Kremlem odsouzen k vězení, a zhodnotil, proč Andrej Babiš a Tomio Okamura vědomě hrají o strach a nenávist ve společnosti.
Jak vnímáte svou pozici na kandidátce SPOLU?
Vážím si toho a vnímám to jako vyjádření podpory a ocenění svojí práce ze strany TOPky. Potom, co jsem přišel s iniciativou napsat zákon, prostřednictvím kterého by se dalo Rusku zabavit majetky, které tu v ČR má, přišli kolegové s tím, že bych se jim líbil v Bruselu, a to jsme společně přetavili až v nominace, které se přetavily v to 6. místo na kandidátce. Vnímám, že jsem platným členem strany, která se teď pohybuje na hranici volitelnosti, a který, myslím, může přispět k tomu, abychom se zase dostali někam výš.
Cítíte se jako kandidát pro mladé, jak někdy zaznívá v souvislosti s pestrostí kandidátky?
Přiznám se, že vlastně nevím. Na jednu stranu ano, přestože je mi 40 a už nespadám do kategorie nejmladších. Mám čtyři děti a ty za chvilku budou ve věku těch, kteří už mají volební právo.
Jsme nejliberálnější konzervativní strana na českém trhu.
Takže co se týče kampaně pro mladé, pro mě je ta motivace toto. Přeskakuji věkovou skupinu 20+ a jdu ještě níž, protože politika se nedělá, když se bavíme o mladých, jen pro ty, kteří už volební právo mají, ale i pro ty, kteří ho zatím nemají. Kdo jiný by měl dělat politiku pro mladé lidi než člověk, který má doma takovou malou dětskou skupinu.
Při oznamování vaší kandidátky a spuštění kampaně padlo pár slov na účet ministra Rakušana a hnutí STAN. Co na to říkáte?
Někteří se možná nechali unést kouzlem okamžiku. Myslím, že si musíme uvědomit, že máme soupeře, ale že někteří z nich jsou přece jen lidé, se kterými máme hodně společného, byť se lišíme v minimu věcí, ale pořád jsou to lidé, se kterými budeme muset spolupracovat. Je dobře se vymezovat, aby lidé poznali, že nejsme úplně stejní, ale i to se dá dělat poklidným způsobem.
Víte, proč se zvolila tahle forma?
Nevím. Když už vedeme debatu o věcech, ve kterých se lišíme, myslím, že by měla být věcná a na laciné výkřiky tu máme Andreje Babiše, který opravdu nic jiného neumí. Od nás voliči a lidi očekávají věcnou debatu, argumenty a fakta. Překřikování můžeme nechat Andrejovi, aby lidi viděli, že pátá cenová je někde jinde.
Není to naopak kontraproduktivní, když pak voliči koukají na to, jak je vládní koalice rozpolcená? Rozumím, že jste soupeři, ale ptám se v souvislosti s tímto typem rétoriky.
Pořád je to koaliční vláda pěti stran. Každá strana je nějakým způsobem svébytná a má své představy, kam by se měla politika ubírat. Jak jsem říkal, myslím, že je dobré ukazovat, že nejsme úplně stejní, a nějakým způsobem se i vymezit a upozornit na to, když někdo z těch čtyř ostatních dělá něco špatně, ale kultivovaně.
Řekl jste, že vláda by měla přidat v PR a že máte pocit, že si to uvědomuje… Na základě čeho si to myslíte?
Sami někteří ministři říkají, že by mohli v komunikaci přidat, že třeba nejsou tolik vidět. Pro politika je velmi podstatná věc umět veřejnosti sdělit, co dělám, a hlavně proč. S tím má naše vláda dlouhodobě trošku problém.
Všechno je totiž přehlušeno Andrejem Babišem a Tomiem Okamurou, kteří si dávají opravdu hodně záležet, aby vyvolali dojem, že se tu děje jen to nejhorší, což není pravda. Jen zneužívají demokracii a svobodu slova, takže si mohou dovolit hýkat, co chtějí, a nic jim za to nehrozí.
V koalici SPOLU je potřeba spolupracovat. Jak vysvětlujete konzervativní zaměření ostatních dvou stran v koalici SPOLU lidem, pro které jsou takové názory třeba možným důvodem, proč by vás nevolili?
Lidé si kolikrát myslí, kdovíjak TOPka není liberální, ale já vždy říkám, že TOP 09 je stále ještě konzervativní strana, byť nejméně ze všech konzervativních stran, které tu máme. Jsme nejliberálnější konzervativní strana na českém trhu a asi je to tím, co nám dal do vínku Karel Schwarzenberg, který byl velmi tradiční a konzervativní člověk, a na druhou stranu ultraliberál. Alespoň já jsem ho takhle vnímal.
Jsme spojení tří stran, které k sobě mají jak programově nejblíž, tak i nějak historicky, co se týče různých témat. Lišíme se v detailech, ale s tím, že to jádro, to gró máme stejné. Naše zkušenost je v tom, že dokážeme potlačit ega v zájmu „vyššího principu“.
Co je to gró?
Chceme, aby tato země prosperovala a nebyla ostrovem negativní deviace uprostřed Evropy. Chceme být tím, kdo spoluurčuje kam a kudy se Evropa bude ubírat, ne že se odsuneme někam na periferii a budeme čekat, kdo nám smete drobečky ze stolu.
Nechceme být okopávačem kotníků, který stojí s nataženou rukou.
Naše trojkoalice to velmi dobře chápe, ale nejsme žádní eurohujeři, kteří by říkali, že Evropa je všespásná. Jsem velký eurooptimista, ale zároveň si dokážu uvědomit nedostatky, které Evropa má. Myslím, že my všechny tři strany k Evropě přistupujeme racionálně a pojí nás to, že chceme, aby Česko bylo nedílnou součástí západních struktur, to znamená vedle EU i NATO, a aby v nich Česká republika hrála důležitou roli.
Budoucnost Evropy se musí odpracovat. Nechceme být jako opoziční kolegové okopávačem kotníků, který stojí s nataženou rukou, rád dostává, ale nic nedává.
V Rusku vás odsoudili k pěti letům vězení za odstranění sochy Koněva na Praze 6. Co to pro vás znamená?
Prakticky to znamená, že nepojedu na výlet do Ruska, Běloruska, Severní Koreji nebo Vietnamu. Je to šaráda, součást ruského hybridního působení vůči EU. Seznam, na který jsem se dostal, má asi 50 jmen včetně třeba estonské premiérky Kallasové, tak si vždy říkám, že je to paráda, jsem ve skvělé společnosti lidí, kteří stejně jako já dlouhodobě upozorňují na to, že Rusko je bezpečnostní hrozba.
Upozorňoval jsem na to v době, kdy se mi ostatní vysmívali nebo říkali, ať to neříkám, protože nás tím ohrozím a způsobím, že nás Rusové nebudou mít rádi a něco nám provedou. Přijde mi, že nám neprovedli nic tak strašného, když nepočítám výbuch ve Vrběticích. Hybridní působení Ruska na EU je naprosto nezpochybnitelné a lidem, kteří mi ještě před pěti lety říkali, že jsem asi spadl z višně a zbytečně maluji čerta na zeď, doufám došlo, že hrozba je reálná.
Vlastně jsem rád, že mě na ten seznam dali a odsoudili, protože teď můžu tenhle příklad zase dávat k dobru a říkat „vidíte, já vám to říkal“. Nezavírám před tím oči, je potřeba to řešit.
Na kandidátce máte napsáno „veřejnosti je dobře známý díky svému odmítání vměšování cizích mocností do české politiky a kritice totalitních režimů“. Na co se nyní zaměřujete?
Snažím se upozornit na to, že Rusko v České republice vlastní hromadu nemovitého majetku, naše služby říkají, že to je bezpečnostní riziko z různých důvodů i z historického pohledu. Nevím, proč bychom to měli tolerovat. Mám připravený návrh zákona, kterým by se to dalo řešit, a uvidíme, jak se k tomu koalice postaví.
Toto téma si s sebou chci vzít i do Evropy, pakliže se to podaří. Myslím si, že tam to téma rezonuje velmi dobře. Vyzkoušel jsem si to v březnu na kongresu EPP v Bukurešti, kde se mi podařilo protlačit rezoluci, která říká, že EPP chce, aby Evropský parlament, komise a rada tento problém řešily. V Bruselu toto téma rezonuje možná, pro mě překvapivě, trošku víc než tady v Praze, ale trpělivost růže přináší.
V souvislosti s tím, jak velkou hrozbou je podle vás SPD, hnutí ANO a další strany?
SPD je strana, o které můžeme říkat, že je to parlamentní fašistické hnutí. Máme to dovoleno od soudu a já se s tím ztotožňuji. To, co tady občas padá z pana Okamury, je naprostý hnus. Tomu člověku nejde o nic jiného než rozdělovat společnost. Rozehrává tu velmi nebezpečnou hru, která se jemu samotnému může jednou vymknout z ruky a vymstít. Nevím, jestli si to uvědomuje, a myslím, že ne. Jede podle byznys plánu a politika je pro něj dojná kráva.
Andrej Babiš je zase člověk, který kromě páteře nemá ani žaludek. Své myšlenkové pochody mění podle toho, jak mu zrovna vylezou čísla, a je to člověk, který pro svůj osobně ekonomický úspěch udělá cokoliv. Sice říká, že nejsou proruští, nejsou bezpečnostní riziko, ale to, co z nich padá? Proč má potřebu doslovně kopírovat lidi, jako je Jindřich Rajchl a Tomio Okamura? Proč má potřebu se projevovat jako opravdový nácek?
Rusové opravdu rozumí jen tomu, když s nimi jednáte jako rovný s rovným.
Úkolem politika má být spojovat, a ne společnost rozeštvávat. Andrej Babiš a Tomio Okamura a všechen tenhle odpad, který se táhne za nimi, jako Rajchl, Konečná, se sem dostává díky tomu, že žijeme v demokratickém, svobodném státě a oni mají možnost to tu takovým způsobem rozesírat a říkat, že žijeme v totalitě. Ať se jdou podívat do Minsku.
Proč podle vás slouží Rusku?
Okamura má v hnutí, řekl bych, prosťáčky, kteří to dělají z nějakého přesvědčení. Přečetli si někde konspirační teorii a uvěřili jí, jsou to lidi, kterým nabulíkujete cokoliv a můžete je zmanipulovat a využít. Hrát na strach a nenávist je to nejjednodušší, co může člověk udělat. Oni to vědí a schválně to dělají. Nevím, jestli jsou schopní při svojí prostotě dohlédnout důsledků, které to může mít.
Co říkáte na kauzu s Voice of Europe?
Měli jsme pravdu. Dlouhodobě, já od roku 2014, upozorňujeme na to, že Rusko je nebezpečí, že tady má vliv, že tady hybridně působí. Evropské volby byly krásným prostředkem, jak to odhalit a ukázat na pár lidí, kteří mají v Bruselu vlastní zájmy. Myslím, že ruský útok v roce 2022 spoustu věcí naboostoval a vrátil tomu pozornost dotáhnout to do konce.
Jak by se proti takovým ruským hrozbám mělo postupovat, aby se tomu předešlo?
Nemlčet a dokola na to upozorňovat. Lidé rádi vytěsňují nepříjemné věci. Rusové nám teď dali skvělou možnost případové studie, teď můžeme říkat, že to opravdu není z naší strany strašení, všichni vidíme, že Rusko je agresor, hrozba, a díky tomu, co Rusové udělali, se na to nyní upozorňuje snáz.
Odhaluje se spousta kanálů, které Rusové využívali, například různí politici, osobnosti, úplatky. Je to strašné, ale vlastně jsem na druhou stranu svým způsobem rád, protože co si budeme povídat, každý chlap je ješitný, takže mi to pošimralo ego, že mám pravdu, a zároveň mi to usnadňuje práci do budoucna.
Napsal jste, že slabost by Putina jenom motivovala k další agresi. V čem vidíte slabost EU?
Nerozhodnost, váhavost, přešlapování na místě a potřeba neustále se přesvědčovat o pravdě. Na škole nás učili, že to, co je zřejmé, se nemusí dokazovat. A pro mě je zřejmé, že Rusko je nebezpečí a Putin blázen. Ale neunavuje mě to. Je potřeba o tom přesvědčovat státy, které nemají takovou zkušenost jako my, které Sovětský svaz nikdy neokupoval.
S těmi, kdo nemají tu intimní zkušenost, je potřeba mluvit a vysvětlovat, že to, co se děje, není zlý sen a je potřeba vytrvat a tu jednotnou sílu EU udržet, protože Rusové opravdu rozumí jenom tomu, když s nimi jednáte jako rovný s rovným. Myslím si, že Evropa si to opravdu začíná uvědomovat čím dál tím víc. Pro Evropu to může být odrazovým můstkem k tomu, aby se znovu stala velmocí, kterou chce být a dřív jí byla.