Politici diskutují o návratu bojeschopných mužů na Ukrajinu ze zahraničí. Mezinárodní ani tuzemská legislativa to samozřejmě nucenou cestou neumožňuje. Debatuje se nad cestami, kterými by se dalo vracení mužů do napadené vlasti podpořit, aby mimo jiné nevznikaly další problémy související s novými mobilizačními opatřeními ze strany Ukrajiny. Podle poslance Ondřeje Koláře (TOP 09) se situace musí řešit, a kritizuje proto ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), který podle něj tvrdí, že řešení neexistuje.
Ukrajina se potýká s problémem nedostatku mužů a v souvislosti s tím schválila nový mobilizační zákon. Kyjev zpřísnil pravidla mobilizace a vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let mohou získat cestovní pasy pouze na území Ukrajiny. Ukrajinské úřady se tedy snaží vrátit do vlasti ze zahraničí co nejvíce mužů s brannou povinností a to se týká i těch pobývajících v Česku.
Ministerstvo vnitra eviduje v Česku 182 tisíc dospělých ukrajinských mužů. Polovina sem dorazila během obnovené války a téma vracení bojeschopných mužů na Ukrajinu chtěla otevřít zejména TOP 09. Podle poslance Ondřeje Koláře (TOP 09) jde o další krok v pomoci Ukrajině. „Neměli bychom přehlížet fakt, že zatímco Česko a čeští občané ve velkém podporují Ukrajinu, někteří její obyvatelé se za naší finanční podpory vyhýbají svojí povinnosti. Právě to chci, aby vláda co nejrychleji řešila,“ uvedl.
Ideální by podle Koláře bylo celoevropské řešení, inspirovat by se podle něj dalo úvahami Polska a Litvy, kde se zvažuje změna přístupu k sociálním dávkám, pracovním povolením nebo dalším dokumentům, které na území EU Ukrajinci potřebují. „Dalším možným nástrojem, nad kterým se dá uvažovat, je i vízová politika. To jsou cesty, které by podle nás měla zvažovat i česká vláda,“ dodal Kolář.
Není možné někoho vzít a poslat na Ukrajinu
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ovšem k iniciativě TOP 09 uvedl, že není opřena o konkrétní návrh či exekutivní rozhodnutí, které by bylo možné provést. Uvedl, že nepochopil, jak by se měl stát zachovat. „Není možné někoho ,vzít‘ a poslat na Ukrajinu, s vědomím toho, že by šel do armády jako odvedenec. To mezinárodní právo a různé smlouvy nedovolují,“ řekl.
„Vidíme, že běží poměrně živá diskuse o tom, jakým způsobem i Ukrajina sama dává najevo, že potřebuje mít muže v armádě,“ uvedl Lipavský. Jedná se podle něj o velmi citlivou debatu, kterou se česká diplomacie zabývá a sleduje její vývoj také v okolních zemích.
Ani podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) aktuálně mezinárodní ani tuzemská legislativa nucený návrat těchto mužů na Ukrajinu neumožňuje. „O čem my můžeme na evropské i domácí úrovni diskutovat, je případně nějaké omezení benefitu pro nějakou specifickou skupinu obyvatel,“ řekl s tím, že je na takovouto diskuzi připraven.
Dříve v pořadu Partie na CNN Prima News Rakušan řekl, že koalice diskutuje s opozičními stranami o novele předpisu nazývaného lex Ukrajina. Mohla by umožnit dlouhodobý pobyt uprchlíků, ale za přísných podmínek. „Ani koruna od českého státu, vlastní bydlení, vlastní práce, děti prokazatelně chodí do školy, mám čistý trestní rejstřík a bezdlužnost,“ jmenoval Rakušan možné podmínky. Pokud lidé už na území EU jsou a nespáchají tam trestný čin, možnost vracet je je malá, doplnil Rakušan. „Potom se bavíme o mezinárodním právu. V této chvíli repatriace z důvodu porušení branné povinnosti v jiném státě prostě možná není,“ zdůraznil.
Nová ukrajinská opatření tedy znamenají pro mnohé problémy. Server ČT24 informoval o případu Volodymyra Maximenka, který přijel do Česka spolu s matkou a sestrami na začátku války. Tehdy mu bylo šestnáct let. Nyní se pro další pobyt v Česku snaží získat nový pas, zatím ale marně.
O doklad rodina požádala letos v únoru s tím, že ho měla do tří měsíců. Ukrajina ale schválila nový zákon, který podobné služby pro muže v cizině omezuje. „Můj syn překročil hranice legálně. Bylo mu šestnáct let, byl ještě dítě. Za druhé má zdravotní postižení – organické poškození mozku,“ přiblížila situaci jeho matka Julie Maximenková a dodala, že s nimi úřad nechce komunikovat.
„Já vám to říkal a říkal jsem, že je třeba to řešit,“ reagoval na odhalující se potíže ukrajinských mužů v Česku s obnovou dokladů, které by je měly přimět k návratu a obraně vlasti, poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). „Jan Lipavský si místo toho dal tu práci, aby mi přes média vysvětlil, že tomu nerozumím a řešení to nemá,“ pokračoval a dodal, že tedy alespoň Vít Rakušan chápe, že cizinci bez papírů jsou prostě průšvih, který se řešit musí.