Prezident Petr Pavel může na rozdíl od Miloše Zemana ukázat, že svede ctít svou roli v systému parlamentní demokracie, kterou je Česká republika, a ne si permanentně dokazovat, že stojí nad Ústavou ČR a dalšími zákony, komentuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 výsledek prezidentských voleb europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Zároveň popisuje, proč si mnoho jeho kolegů v Evropském parlamentu oddechlo, že se českým prezidentem nestal Andrej Babiš (ANO).
Od zvolení Petra Pavla uběhlo několik desítek hodin. Nově zvolený prezident poskytl mnoho rozhovorů, co tomu říkáte, jak na vás působí?
Volil jsem generála Pavla a mám velkou radost z jeho zvolení. Jeho slova mě naplňuji nadějí, že opravdu budeme mít prozápadního prezidenta, který svou roli bude vykonávat v souladu s principy liberální demokracie. Což pro mě osobně znamená, že bude ctít český ústavní systém a zákony. Bude tak na rozdíl od Miloše Zemana ctít to, že Česká republika je parlamentní demokracie, a nebude se protiústavně snažit posunout naši zemi do poloprezidentského systému, jak to dělal Miloš Zeman.
Z čeho tak usuzujete?
Nejen z toho, že prezident hovořil o tom, že svůj úřad bude vykonávat civilně, a ne jako silový hráč proti vládě, ale například i z malých detailů, že je ochoten jmenovat dva kandidáty na soudce, které Miloš Zeman bez jakýchkoli důvodů, svévolně, odmítl jmenovat. Možná, že tak konečně bude odstraněn letitý spor, který gradoval při výkladu jmenovacích pravomocí – tedy zda prezident je povinen jmenovat, pokud nejsou nějaké zjevné důvody proti takovému jmenovaní.
Myslíte si, že může tedy fungovat spolupráce mezi nově zvoleným prezidentem s takhle silným mandátem a vládou?
Ano a doufám v to. Prezident Pavel na mě působí tak, že může na rozdíl od Zemana ukázat, že může ctít svoji roli v systému parlamentní demokracie, kterou je Česká republika, a ne si permanentně dokazovat, že stojí nad Ústavou ČR a dalšími zákony. Třeba na konci jeho mandátu zjistíme, že přímá volba prezidenta může v našem ústavním sytému fungovat stejně, jako je tomu třeba v Rakousku. I kvůli vysoké volební účasti bych za to byl rád.
Pojďme k evropské rovině. Jste europoslanec. Nově zvolený prezident dostal celou řádu gratulací od hlav států. Jaké jsou třeba ohlasy v Evropském parlamentu u vašich kolegů europoslanců?
Ve svém okolí jsem zaznamenal jen pozitivní ohlasy – mnozí kolegové vzhlížejí k Pavlovi s nadějí, že to bude proevropský prezident, který bude evropským institucím partnerem a bude s nimi aktivně komunikovat. Je třeba totiž připomenout, že Miloš Zeman o evropské instituce nejevil žádný zájem, a většina europoslanců, pokud ho nějak vnímala, tak ho vnímala jako podporovatele východních režimů – Číny a putinovského Ruska, které Zeman ještě před útokem na Ukrajinu výrazně podporoval. Mnozí kolegové si také oddechli, že se prezidentem nestal Andrej Babiš, znovu by totiž nastala možnost jeho střetu zájmů s čerpáním evropských dotací.
Takže téma Babišových kauz je v Evropském parlamentu pořád živé?
Ano, nezapomeňme, že parlament v době Babišovy vlády několikrát řešil jeho střet zájmů a mnohým kolegům opravdu vadilo, že evropské peníze určené na podporu malých a středních podnikatelů čerpá oligarcha, který je současně premiérem jednoho z členských států. Je ale nutné říct, že se vnímání ČR významně vylepšilo. Klíčovou roli na tom mělo úspěšné české předsednictví. No a teď do funkce prezidenta přichází člověk, který má za sebou úspěšnou karieru ve strukturách NATO. Dívám se tedy na budoucnost České republiky v EU optimisticky.
Hovoříte o úspěšném českém předsednictví, kde velkou roli hrál premiér Petr Fiala. Čekáte i jisté sjednocení pohledů na evropskou zahraniční politiku mezi prezidentem a premiérem?
Určitě. A to přesto, že oba mohou mít rozdílné pohledy na některé věci zahraniční politiky. Důležité ale je, jak bude Česká republika působit a vyjednávat navenek. Nadějně na mě působilo tvrzení nového pana prezidenta, že bude respektovat, když na vrcholná setkání evropských státníků, na tzv. Evropské rady, bude dál jezdit premiér. Toto je správně. Opět opakuji, v parlamentní demokracii má v rámci EU jednat premiér, protože on je zde schopen prezentovat postoje členské vlády a garantovat, že opatření budou dále rozvíjena jednotlivými ministry a implementována v členské zemi. Představme si, kdyby na Evropské rady jezdil prezident Babiš, což mimo jiné v kampani sliboval, a tam prezentoval své postoje, nikoli postoje české vlády. Z České republiky by se brzo stal naprosto nečitelný partner.
Andrej Babiš se taky v kampani chlubil, že má v celé Evropě na rozdíl od nově zvoleného prezidenta kontakty a známé…
Andrej Babiš má dneska hlavně kontakt na zprofanovaného a nikým nerespektovaného Viktora Orbána, který působí jako trojský kůň Putina v EU, a zbytky jeho evropské reputace – pokud vůbec nějakou ještě měl – výrazně poškodil jeho výrok v kampani, že by nerespektoval článek 5 Washingtonské smlouvy a nepomohl by napadenému Polsku či pobaltským státům. Tento ostudný výrok rezonoval negativně celou Evropou. Buďme tedy rádi i z pohledu naší evropské politiky, že u nás Andrej Babiš neuspěl a že nás snad s novým prezidentem čekají lepší zítřky.