Vždycky když je na sociálních sítích Andreje Babiše klid, drzost a bujará hloupost polevují a místo nich se ukazují důstojné fotografie s méně významnými zahraničními státníky a velvyslanci, tak si můžeme být prakticky jisti, že se za kulisami něco děje. Následující měsíc duben může posunout vývoj našeho nekonečného příběhu báječných let s Babišem o další kapitolu dál. Možná to bude jen takový apríl, možná to skončí pálením čarodějnic. Zřejmě se ale v tomto románu máme na co těšit.
Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger oznámil, že chce informovat o výsledcích analýzy a auditu dotací a konfliktu zájmu českého premiéra na dubnovém plenárním zasedání Evropského parlamentu a že v této souvislosti také vystoupí i před výborem EP pro rozpočtovou kontrolu. Řekl to v reakci na vystoupení několika rozzlobených europoslanců, kteří se domnívají, že se postup Evropské komise proti nevycválanému českému premiérovi příliš vleče.
Je téměř jisté, že komisař pro rozpočet nemůže vydat stanovisko, že je v Česku všechno v pořádku. Neoznamoval by totiž zároveň i vystoupení k této věci před parlamentním výborem, pakliže by nebylo co řešit. Oettinger doslova uvedl: „V brzké budoucnosti z toho vyvodíme závěry,“ a připomněl, že v současné době dál stojí platby z unijních fondů pro podniky Agrofertu v Česku.
K této velké mezinárodní šlamastyce nyní ještě přistupuje fakt, že česká policie předala státnímu zástupci trestní spis, který směřuje k návrhu na obžalobu Andreje Babiše před soudem pro podvod. Sice nám, občanům České republiky, oficiálně nikdo nepotvrdil, že právě tímto návrhem policie jednání uzavře, ale neoficiálně to víme, protože „tady se stejně vždycky všechno rozkecá”, jak říká komisař Ledvina ve filmu „Adéla ještě nevečeřela“. Do takových věcí, jako je vyšetřování našeho premiéra pro dotační podvod, asi nemáme co strkat svoje nosy.
Jistě, může to být pouze apríl. Může se stát, že pod vlivem vážnějších problémů s brexitem Evropská komise upustí od dramatického řešení, při němž by musela Česká republika vracet několikamiliardové dotace pro Agrofert. Ale už ta pouhá ostuda, že náš premiér vytvořil Evropské komisi a evropským poslancům tak rozsáhlou agendu se svými finančními machinacemi, je děsivě trapná a vrhá hrozné světlo na naše poměry. Za normálních okolností by měla vést k pádu vlády. Jenže normální okolnosti tady díky Miloši Zemanovi, komunistům a Janu Hamáčkovi opravdu nemáme.
Jistě, může se stát, že obvinění budou právními kličkami zdržovat definitivní uzavření spisu u kauzy Čapí hnízdo a státní zástupce hned tak nepředá věc soudu, protože současná mocenská situace může kupříkladu státním zástupcům vyhovovat. Ale samotný fakt, že takto vážné vyšetřování a obvinění proběhlo, by měl vést k tomu, aby tato vláda už nevládla ani minutu.
A pak tu máme ještě případ obce Černošice, jejíž obecní úřad byl paní hejtmankou Jermanovou z hnutí ANO klepnut přes prsty, když si dovolil vynést rozhodnutí o spáchání přestupku, kterého se dopustil premiér Babiš svým konfliktem zájmů.
Je toho tolik na jednu slovenskou hlavu, že se nelze divit těm tichým a vznešeným fotografiím s velvyslankyní Rumunska a ministerským předsedou Saska-Anhaltska, které zdobí Facebook předsedy vlády České republiky. A to nás ještě čeká pašijový týden a utrpení našeho spasitele.