Kauza Čapí hnízdo je neuralgickým bodem tuzemské politické scény. Objevují se nová zjištění, současně stoupá tlak na její vyšetřovatele v takové míře, která tu ještě nebyla. Co se kolem nich odehrálo a co je ve hře?
[ctete postid=“221876″ title=“Policie uzavřela šetření únosu premiérova syna podezřele rychle. V době policejních čistek“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/Ptáček-Erazím-385×230.jpeg“ excerpt=“Vystoupení šéfa pražské policie Jana Ptáčka a městského státního zástupce Martina “ permalink=“http://forum24.cz/policie-uzavrela-setreni-unosu-premierova-syna-podezrele-rychle-v-dobe-policejnich-cistek/“]221876[/ctete]
Stále více se prokazuje absurdnost situace, kdy v čele vlády stojí trestně stíhaný premiér. Oligarcha, který vstoupil do politiky, je zvyklý mít vše pod kontrolou. Jako ve své firmě. Stát však není firma, a proto musí narážet na komplikace.
Premiér Babiš si je toho dobře vědom, a proto od samého počátku vyvíjí soustředěný tlak na zastavení svého stíhání. Zaměřuje se hlavně na detektivy zabývající se jeho kauzou a pokouší se je skandalizovat. To se děje už od doby, kdy se případ podezření z dotačního podvodu dostal do veřejného povědomí.
Tlaky politiků ANO
Hlavní vyšetřovatel vrchní komisař Pavel Nevtípil z pražské hospodářské kriminálky se dostal pod tlak už loni v srpnu v době, kdy se objevila první žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka Poslaneckou sněmovnou.
„Dostal to ten správný policajt, pan Nevtípil, který byl na odposleších s kmotrem Rittigem a zařídil, aby Rittig ukradl firmu Neograph,“ komentoval tehdy Andrej Babiš žádost ve snaze propojit vyšetřovatele s šedou zónou, a často tuto mantru opakuje. Přitom sám se s Rittigem zná přes dvacet let a tykají si.
Žádné takové propojení se dodnes neprokázalo, přestože bylo na Nevtípila podáno trestní oznámení. Na jeho postup vedle pražských městských žalobců dohlíží i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a žádné jeho pochybení neodhalila.
Přidávají se i další politici ANO. Jaroslav Faltýnek vyhrožuje, že dostane Nevtípila „do tepláků“. Exministryně spravedlnosti Helena Válková s jistotou prohlašuje, že pro nedostatek důkazů bude trestní stíhání zastaveno.
Skandalizace Jiřího Komárka
Bývalý Šlachtův spolupracovník Jiří Komárek se proslavil neprokázaným očerněním policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního“ úniku informací. U soudu hovořil i o živých kauzách, které nijak nesouvisely s jeho případem. Chtěl cíleně navodit dojem, že vyšetřovatel Čapího hnízda je propojený s advokáty lobbisty Iva Rittiga.
Komárkovu výpověď okamžitě využil Babiš, který ji považoval za důkaz, že celou kauzu zorganizovala mafie. „Toto je klíčové. Místo toho média hrají jen zprávu OLAF, ale když někdo u soudu řekne, že si někdo objednal moje stíhání, pak o tom tatáž média nenapíší,“ stěžoval si.
Komárek byl v tomto směru ochoten v lednu vypovídat i před Mandátovým a imunitním výborem před druhým hlasováním o vydání Babiše a Faltýnka, ale nebyl zbaven mlčenlivosti. Od jeho výstupů se distancovala i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, že s touto kauzou neměl nic společného a tudíž nemůže znát ani obsahy odposlechů.
Výslechy novinářů
Orgány činné v trestním řízení se na jaře nebývale intenzivně soustředily na kontakty a zdroje některých novinářů s jedním hlavním pojítkem: kauzou Čapí hnízdo. Trojice vyslýchaných žurnalistů Sabina Slonková, Jaroslav Kmenta a Janek Kroupa se rozhodla vydat společné prohlášení poukazující na nestandardnost této rozsáhlé policejní akce.
„Na mě to dělá dojem, že sekundárním cílem této aktivity je nás zastrašit,“ vysvětlil Jaroslav Kmenta s tím, že takto důkladné výslechy nepamatuje.
Slonková k tomu uvedla příklad, že absolvovala výslech na GIBS s otázkou: „V kolik hodin přesně jste se 10. srpna 2017 dozvěděla, kdo další kromě Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bude stíhaný v kauze Čapí hnízdo?“ GIBS šetřil i únik dokumentů banky HSBC, prokazující, že Babiš byl stále vlastníkem Čapího hnízda.
Není známo, zda takto podrobně probíhaly výslechy redaktorů Lidových novin nebo Mladé fronty DNES, kde se velmi často objevují úniky ze živých trestních kauz na Babišovu konkurenci.
Personální změny
Počátkem června nastoupil do čela pražské policie Jan Ptáček. Nahradil tak Tomáše Trojánka, který v polovině května oznámil, že údajně z osobních důvodů odchází.
Trojánek platil za Nevtípilova ochránce. „Proti snahám o diskreditaci a znevěrohodnění hlavního vyšetřovatele se důrazně ohrazuji,“ uvedl v reakci na skandální výpad premiéra před druhým hlasováním o vydání obou poslanců, že „žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení“.
Nový ředitel Ptáček už dal jasně najevo, že v případě pokračujících útoků vyšetřovatele podpořit nehodlá. Koncem roku má odejít náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal, rovněž patřící mezi Nevtípilovy obhájce.
Čtyři kapitáni
Bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil, známý z aféry Šumanových odposlechů, zveřejnil „výbušnou výpověď“ čtveřice vyšetřovatelů, kteří prohlašují, že kauza Čapí hnízdo vznikla na příkaz bývalého ministra vnitra Milana Chovance. V tomto smyslu podali podnět novému řediteli pražské policie Janu Ptáčkovi.
Kauza je podle kapitánů Janouška, Fialy, Procházky a Čupy účelová, což od počátku tvrdí i premiér Babiš. Stěžovatelé vytvářejí konstrukci rozsáhlého „zločinného spolčení“ Chovance, Tuhého, vedení pražské policie, vyšetřovatele Nevtípila a „tvárných“ státních zástupců až do pater dohledového pražského vrchního státního zastupitelství s cílem poškodit hnutí ANO před loňskými parlamentními volbami. Sice zcela absurdně bez jediného předloženého konkrétního důkazu, nicméně podnět bude pravděpodobně řešit GIBS.
Otisky a DNA
Server Česká justice (16. 11. 2018) zjistil, že za vyšetřovateli kauzy Čapí hnízdo Pavlem Nevtípilem a jeho kolegy přišli před prázdninami příslušníci GIBS v době, kdy inspekci dočasně vedla ambiciózní ředitelka Lenka Haderková, která nahradila zlikvidovaného Michala Murína. Dožadovali se předání vyšetřovacího spisu k Čapímu hnízdu a s ním souvisejících dokumentů. Ale především chtěli vyšetřovatelům odebrat otisky prstů a DNA kvůli únikům ze spisů.
[ctete postid=“220670″ title=“Babišův pěšák Marek Přibil v nové roli. V kauze Čapí hnízdo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/10/apí-hnízdo-vydání-385×230.jpeg“ excerpt=“Bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil, který se proslavil důvěrnými rozhovory “ permalink=“http://forum24.cz/babisuv-pesak-marek-pribil-v-nove-roli-v-kauze-capi-hnizdo/“]220670[/ctete]
Nevtípil jim sdělil, že pak musejí vzít otisky prstů i poslancům Mandátového a imunního výboru, kteří se se spisem seznamovali kvůli vydání Babiše a Faltýnka. Kriminalisté také řekli, že jim nedají ani žádné dokumenty, protože nemají souhlas dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha. Tyto postupy mohou působit jako zastrašování.
Kolem Čapího hnízda houstne atmosféra a odehrává se tvrdý boj. Konglomerát ANO se nejspíše bude snažit vytvořit z vyšetřovatelů dotačního podvodu mafiány. Zatím to však vypadá, že se zuby nehty brání „mafie Čapího hnízda“ a výsledek tohoto boje v dnešní vřavě nelze předjímat.
Koncem roku má být ukončeno vyšetřování. Padne rozhodnutí, kdo bude ze sedmi zbývajících obviněných obžalován (a zda v této houstnoucí atmosféře vůbec někdo, i když žádné takové signály zatím nejsou) a půjde se hájit k soudu.
Pokud se mezi nimi octne i premiér Andrej Babiš, bude to podstatně zvýšená reputační zátěž nejen pro něj, ale i pro koaliční partnery. Proto je tak horko a nešetří se emocemi.