S Čapím hnízdem to začíná být vážné. Dokonce i Babišova MF DNES vyzývá svého majitele, aby vrátil pochybnou dotaci, která je předmětem vyšetřování v nebezpečně se rozjíždějící kauze. Tím by ovšem přiznal opakovanou lež, proto je na místě obezřetnost. Nejedná se jen o součást šarády, která povede k vládní krizi?
[ctete]49355[/ctete]
Kamufláž s nastrčenou firmou
Zopakujme si úvodem, oč v této kauze jde. Podle všech indicií se jednalo o kamufláž, kdy Agrofert neoprávněně přes nastrčenou nově vzniklou firmu získal dotaci, na kterou by jinak neměl nárok. To by byl evidentní podvod. A pochybností o porušení dotačních pravidel, které dnes vyšetřuje i česká policie, je víc.
Za prvé: Existuje vážné podezření, že společnost Farma Čapí hnízdo vznikla účelově vyčleněním a přejmenováním jedné ze společností Agrofertu ZZN Agro Pelhřimov. Jedině tak mohla dosáhnout na dotaci ve výši 50 milionů korun, určenou pro malé a střední podniky, které zároveň nesměly být součástí větší firmy s obratem nad jednu miliardu korun.
Za druhé: Tato operace proběhla několik týdnů před udělením dotace. Mohlo tak dojít k porušení dotačních pravidel, podle kterých nesmí být společnost žádající o dotace dva roky předtím součástí větší firmy.
Za třetí: Od počátku existovaly pochybnosti, v současné době potvrzené týdeníkem Faktor S, že s firmou Čapí hnízdo byli spojeni Babišovi lidé. Z veřejných zdrojů není zřejmé, kdo ji vlastnil v letech 2008 až 2014. Vlastníci byli v té době schováni za neprůhlednou strukturu anonymních akcií. Proti nim dnes Babiš brojí, ale sám vlastníky Čapího hnízda neodkryl. Zakrytí pravého vlastnictví farmy údajně doporučili jeho právníci, aby se vyhnula podezření z dotačního podvodu.
Za čtvrté: Farma zahájila provoz v roce 2010 a v dubnu 2014 ji pohltila developerská divize Agrofertu Imoba. Podle dotačních pravidel však musí příjemce dotace provozovat projekt minimálně pět let.
Evropské orgány zahájily vyšetřování
Impuls zvýšenému zájmu o kauzu dalo aktuální zahájení vyšetřování Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) okolností, za nichž společnost Farma Čapí hnízdo získala v roce 2008 dotaci.
Ředitel vyšetřování pro zemědělské a strukturální fondy OLAF James Sweeney k tomu říká: „Rád bych potvrdil, že na konci ledna 2016, po předběžném přezkumu přijatých informací, OLAF zahájil vyšetřování jednoho konkrétního projektu, který je součástí skupiny Agrofert.“
Na Čapí hnízdo dohlíželi Babišovi lidé
Zároveň byla téměř bez povšimnutí médií zveřejněna závažná informace nového týdeníku Faktor S. V době, kdy Čapí hnízdo nebylo oficiálně součástí holdingu Agrofert a jeho akcie drželi anonymní majitelé, dohlíželi na hospodaření farmy lidé z Babišova úzkého rodinného kruhu: Martin Herodes, Iveta Husáková a Adriana Bobeková.
Adriana Bobeková, která byla podle výpisu z obchodního rejstříku předsedkyní dozorčí rady, je Babišova dcera z prvního manželství. Místopředseda dozorčí rady Martin Herodes je bratrem ministrovy partnerky Moniky Babišové, dříve Herodesové. A Iveta Husáková má k Monice Babišové velice blízký osobní vztah.
Tím se provaluje skandální zjištění, že Babiš nemluvil pravdu, když opakovaně tvrdil, že s touto firmou neměl nic společného. Ostatně sám v dokumentu „Matrix AB“ přiznal, že Čapí hnízdo byl jeho projekt.
Kontroly probíhaly za hejtmana Ratha
Agrofert se brání ujišťováním, že si není vědom žádného pochybení. Vše podle něj proběhlo v souladu se zákony, a dotace prý byly opakovaně prověřovány bez jakéhokoli nálezu.
To stále nic neznamená. Sám Babiš přece tvrdí, že před jeho nástupem k moci vládlo v Česku Palermo. Také ovšem tvrdí, že všichni ostatní lhali a kradli, a on jediný se v tomto mafiánském prostředí choval poctivě. Učiněný zázrak, přijít k osobnímu majetku ve výši 62 miliard v takovém marasmu.
Tím není řečeno, že byli rozhodující úředníci středočeského dotačního úřadu nějak ovlivněni. Mohli se skutečně řídit jen tím, co jim bylo formálně předloženo, a dnes se brání tím, že hodnotitel nemůže být detektiv. Je však podivné, že tehdejší ředitel úřadu Marek Kupsa získal v roce 2014 důležitý post na ministerstvu pro místní rozvoj. A práci tu našel také Jiří Kořínek, který byl v době, kdy se schvalovala dotace na Čapí hnízdo, Kupsovým podřízeným. Kořínek je také podepsaný pod „Souhrnnou zprávou o průběhu kontroly a hodnocení“.
Tito úředníci se brání i tím, že kontroly probíhaly za působení hejtmana Davida Ratha. V této souvislosti je nutné připomenout, že on sám je obžalovaný z rozsáhlých machinací s penězi z evropských fondů. A není sám. To vyvolává otazníky, jak validně v té době probíhaly kontroly operačních programů.
Co je za výzvou MF DNES Babišovi?
Jako blesk z čistého nebe zapůsobily dva články v Mladé frontě DNES („Problém politika Babiše“, „Čapí stíny“, 3. 3. 2016). V redakčním komentáři vyzvala Zuzana Kubátová Andreje Babiše, že má jedinou možnost, jak si zachovat tvář. Přiznat chybu a padesát milionů získaných na Čapí hnízdo vrátit.
Adéla Paclíková zase upozorňuje právě na to, že klíčoví lidé, kteří tehdy rozhodovali o přidělení dotace pro Babišův projekt, dnes působí na ministerstvu pro místní rozvoj spravovaném ANO.
Samozřejmě okamžitě vznikají otazníky, co se to v tuhém redakčním režimu vydavatelství Agrofertu děje. Oba články vyznívají pro majitele nebývale nepříznivě a naznačují, že lhal veřejnosti. Je to skutečně projev náhlé emancipace, který svědčí o tom, že situace je v této nebezpečné kauze neudržitelná, a redakce si chce aspoň částečně udržet tvář? Zvláště v situaci, kdy mediální mainstream zahájení vyšetřování Čapího hnízda vlastněného členem vlády Evropským úřadem proti podvodům téměř ignoruje. Přitom co jiného by už mělo být na titulních stranách deníků a v úvodních reportážích hlavního televizního zpravodajství? A není.
Po vrácení dotace by měla následovat rezignace
Může to tak být, ale přesto je na místě velká obezřetnost. Je přece jasné, že výzva k vrácení pochybné dotace nestačí. Vrátit nějakých padesát milionů je pro oligarchu směšné kapesné. Podle představ redakce by měl poté klid.
To ale přece není možné. Pokud by to učinil, přiznal by, že celá tato transakce byla podvodná, a že opakovaně lhal veřejnosti. Po vrácení dotace by musela zákonitě následovat jeho rezignace. Jeho pozice ve vládě by se stala neudržitelnou. Alespoň tak to v nedávných „prohnilých“ poměrech chodilo, a to i při podezření z mnohem menších pochybení.
Není to tedy trochu jinak? Není to tak, že po výzvě ministrovi financí bude následovat něco silnějšího? Záměr může být následující: MF DNES prokáže svoji „objektivitu“ a poradí svému majiteli, co má učinit, aby se zbavil nepříjemného problému. V míře daných možností. A v dohledné době něco chystá. Kauzu spojenou s prvním místopředsedou vlády může přebít jedině útokem na někoho, kdo je postavený nad ním. Na předsedu vlády.
[ctete]49264[/ctete]