Exilový novinář Alexandr Něvzorov na Telegramu připomněl, že od výbuchu letadla s šéfem soukromé armády wagnerovců Jevgenijem Prigožinem na palubě uplynul přesně rok a všechno kolem události je stále tajné.
Něvzorov popisuje sled loňských událostí poté, co se Prigožinovo letadlo 23. srpna 2023 zřítilo v Tverské oblasti.
„Na místo havárie byly vpuštěny pouze soukromá vojenská společnost ‚Redut‘ a FSB. Dne 25. 8. vyšetřování oznámilo zabavení černých skříněk, kam se poděly, není známo. 29. 8 byl Prigožin v tichosti pohřben na Porochovském hřbitově v Petrohradě a rodině byl vystaven velmi podivný úmrtní list, vydaný MFC Balašicha u Moskvy, kde kolonky ‚Národnost‘, ‚Místo narození‘ a ‚Občanství‘ zůstaly prázdné. Úmrtní list je označen jako předběžný, pas zemřelého není předložen. Prohlášení o úmrtí učinil jistý Šatkovskij – zakladatel kanceláře rituálních služeb ‚Requiem‘ zlikvidované v roce 2019,“ popisuje zvláštnosti novinář.
Pak jsou tu ještě další okolnosti.
„Video z přípravy letadla k odletu nebylo nikdy ukázáno. Na místě pádu letadla byla veškerá zemina zabavena a odvezena. V prosinci 2023 byla rodina prostřednictvím právníků informována, že případ byl uzavřen, ale rozhodnutí nebylo vydáno, Prigožinův syn se pokusil podat žalobu, ale bylo mu vyhrožováno a byl zastrašován. Putin tvrdil, že v letadle vybuchl granát. To vše způsobuje, že se mnoho lidí přiklání k názoru, že Prigožin je spíše živý než mrtvý,“ píše Něvzorov.
Na palubě letadla tehdy zahynulo deset lidí: sám Prigožin, jeho pravá ruka Dmitrij Utkin, další spolupracovníci a tři členové posádky. Dva měsíce před svou smrtí se Prigožin a jeho velitelé pokusili o ozbrojenou vzpouru a postupovali v bojových kolonách směrem k Moskvě, ale na poslední chvíli se dohodli na zastavení postupu.
Podle videozáznamu z okamžiku pádu letadla a podle rozptýlení trosek na velké ploše se letadlo rozpadlo ještě ve vzduchu.
„Mohla to být technická závada, ale velmi nečekaná a vážná. Jako když se rozlomí letadlo,“ řekl BBC letecký inženýr, který se stará o údržbu letadel na jednom z velkých letišť.
„Při havárii může letadlo překročit rychlost, po které už pevnost konstrukce nestačí. Ale myslím, že tam to bylo docela jednoduché, části letadla spadly náhodně. Rozpadlo se ve vzduchu, v poměrně velké výšce,“ řekl BBC inženýr.
To, že v tělech zabitých při havárii byly nalezeny úlomky ručních granátů a že nedošlo k žádnému vnějšímu zásahu letadla, uvedl loni na Valdajském fóru Vladimir Putin s odvoláním na zprávu šéfa Vyšetřovacího výboru Alexandra Bastrykina.
„Bohužel nebyla provedena žádná zkouška na přítomnost alkoholu nebo drog v krvi mrtvých, ačkoli víme, že po známých událostech v petrohradských podnicích FSB našla nejen 10 miliard v hotovosti, ale také pět kilogramů kokainu. Podle mého názoru bylo nutné takovou expertízu provést,“ dodal Putin.
Ruská oficiální média se už katastrofou nezabývají. Nezávislí a zahraniční komentátoři se v zásadě shodují, že šlo o Putinovu odvetu za vzpouru.
O Prigožinově záchraně loni v srpnu jako jedni z prvních informovali novináři z řady arabských a afrických médií. Podle jejich zpráv se podnikatel skutečně zdržoval v Mali a 25. srpna byl očekáván v sousedním Nigeru. „Prigožin je v Mali, aby odrazil případnou francouzskou invazi. Ruský medvěd vytvořil iluzi jeho zániku, stejně jako americké zpravodajské služby ‚zlikvidovaly‘ al-Bagdádího a bin Ládina,“ napsali. Telegramový kanál Arabská Afrika rovněž informoval, že podnikatel přežil a havárie u Tveru byla jen simulací.
Diskuse o tom, že Prigožin skutečně přežil a skrývá se v Africe, se znovu vynořily k prvnímu výročí pokusu o vzpouru ČVK Wagner 23. až 24. června 2023. Bývalý zaměstnanec RIA FAN Boris Grišin tak v rozhovoru pro NEWS.ru vyjádřil přesvědčení, že katastrofa u Tveru byla simulovaná.
Hlavní proud komentátorů ale o Prigožinově smrti nepochybuje.