Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolala na 21. května do Prahy protestní akci. Tentokrát budou odbory demonstrovat proti důchodové reformě a změnám, které chystá vláda v zákoníku práce. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza se plánovanému protestu vzhledem k podobě toho předchozího vysmál.
ČMKOS svolala v květnu další protest proti změnám, které chystá vláda. Mají problém s důchodovou reformou nebo například s rušením zaručených mezd.
„Co myslíte? Kolik komunistů a proruských košťat bude na pódiu tentokrát?“ reagoval na svolání protestu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.
Připomněl tím proběhlé akce odborů z minulého roku. Za pořádanou akci loni v listopadu schytaly odbory totiž kritiku zejména kvůli skladbě řečníků, kteří vystoupili na pódiu, a také kvůli tomu, že nebyl dodržen původní záměr protestu, který měl navázat na stávku učitelů. Například profesní sdružení učitelek a učitelů Učitelská platforma se vůči akci odborů na Malostranském náměstí na sociální síti X ostře vymezily.
Odboráři podle nich původní záměr učitelské stávky zneužili a spojili s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit. Na pódiu se totiž objevili lidé z dezinformační scény. Například Daniel Sterzik, známý jako bloger Vidlák, který se proslavil výrokem, že společnost ČEZ odpojuje babičkám elektřinu a nechává je umřít zimou, nebo dezinformátor Dufek.
ČMKOS bude každopádně v květnu protestovat proti zvyšování věkové hranice odchodu do penze, což považuje za nepřijatelné. Podle vedoucího právního oddělení a důchodového experta ČMKOS Víta Samka nesleduje ČR v oblasti důchodů evropský cíl a zaměřuje se pouze na finanční udržitelnost, nikoliv na sociální přiměřenost dávek. Důvodem podle něj jsou nižší daně v ČR, než je u některých států EU. „Nemáme šanci prosadit zde reformy, které by byly přátelské lidem, a máme málo zdrojů na veřejné prostředky,“ řekl Samek v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.
Odbory se chtějí dále vymezit proti rušení zaručených mezd. Podle novely zákoníku by se zaručená mzda, která představuje nejnižší výdělek podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce a která se vyplácí v osmi stupních od minimální mzdy do jejího dvojnásobku, měla od ledna ve firmách zrušit. Zůstat by měla ve veřejném sektoru, ale ve čtyřech stupních od minimální mzdy do jejího 1,6násobku.
Zároveň nesouhlasí s propouštěním ze zaměstnání bez udání důvodů, které navrhla Národní ekonomická rada vlády. To je podle odborových svazů opatřením, které nikomu nepomůže, ale naopak může mnohé poškodit. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) ovšem již několikrát zopakoval, že v připravované novele pracovního kodexu ustanovení nebude a není to pro něj tématem.