Server MBCh media, který je provozován ruskou nezávislou neziskovou organizací „Otevřené Rusko“, přinesl informace o tom, kolik mají kandidáti na ruského prezidenta k dispozici prostředků na předvolební kampaň. Maximální povolená suma na kampaň je 400 milionů rublů, tedy zhruba 149 milionů korun.
Centrální volební komise zveřejnila, kolik se nachází na účtech jednotlivých uchazečů o nejvyšší post v zemi. Nejbohatším kandidátem je bez většího překvapení současná hlava státu Vladimir Putin, stejně jako před volbami v roce 2012. Na svém účtu letos má nejvyšší možnou částku tedy 400 milionů rublů. Server MBCh spočítal, kolik vydělává každý kandidát a o kolik vyšší nebo nižší částku vynaložil na kampaň.
Chudý Vladimir Putin
Vladimir Putin se v letošních volbách registroval jako nezávislý kandidát oproti minulým, kdy jej nominovala strana Jednotné Rusko. Přesto od této „své“ strany letos získal 28 milionů rublů a z fondů, které jsou s ní spojené získal dalších 372 milionů. Oficiální příjmy prezidenta představují 8,8 milionů rublů. Podle daňového přiznání Vladimir Putin vlastní pozemek o velikosti 1500 m2, byt o rozloze 153 m2, garáž, 3 auta a přívěs. Neoficiálně se jeho majetek odhaduje mezi 40 a 200 miliard dolarů, tedy 880-4400 miliard korun. Počítá se, že mu patří několik sídel, okolo 20 státních rezidencí nebo jedna z největších jacht na světě „Olimpija“.
Vladimir Putin, který obhajuje již čtvrtý mandát se rozhodl, že kampaň dělat nebude. My v Čechách víme, jak se taková ne-kampaň vede. Kromě veřejných vystoupení, besed se studenty rozhodně neobjíždí regiony, aby se setkal s pracovníky velkých závodů, nebo v předvečer nového roku nepodepsal řadu nařízení, která mají za cíl drobně ulehčit ruským voličům: tu osvobození od daňové kontroly Rusy žijících v zahraničí déle než půl roku nebo firmy mající sídlo na Krymu, tu nepatrné zvýšení minimální mzdy. Prostě, aby si ruský občan do března stačil uvědomit, že svítá na lepší časy.
Občanský kandidát Navalnyj
Na druhém místě se celkem překvapivě umístil známý opozičník Alexej Navalnyj, kterému se v průběhu roční kampaně podařilo vybrat 275 milionů rublů (102 milionů Kč). Jeho roční příjmy představuje částka 8,7 milionů rublů, které získal z podnikatelské činnosti, dividend a náhrady, jež mu přiznal Evropský soud pro lidská práva. Celkovou částku na kampaň nabral z darů občanů a z fundraisingu. Jeho kandidatura ale těsně před Novým rokem byla zamítnuta Centrální volební komisí Ruska, která uznala za platný rozsudek pětileté podmínky za rozkradení lesa v podniku Kirovles. Navalnyj dlouho operoval se skulinou v zákoně, která znemožňuje kandidovat na prezidentskou funkci jen pokud kandidát nastoupí k výkonu trestu odnětí svobody. Ani odvolací řízení nepřineslo zvrat a Navalnyj tedy s definitivní platností kandidovat nemůže.
Opozičník po neúspěšné kandidatuře neplánuje sedět s rukama v klíně. Se svými spolupracovníky se rozhodl využít nastartovaného občanského hnutí a docílit registrace „Strany pokroku“, kterou úřady již několikrát odmítly.
Bohatý Žirinovskij
Lídr radikální nacionalistické Liberálně-demokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij bude kandidovat již pošesté. Nikdy nedostal více než 10 % hlasů, avšak na kampaň plánuje utratit 200 milionů rublů (74,6 milionů Kč). Na bankovním účtu Žirinovského není možné zjistit, od koho peníze dostal. Nicméně podle jeho daňového přiznání je z prezidentských kandidátů nejbohatší, předběhl dokonce i Vladimira Putina: jeho majetek činí 79 milionů rublů. Oficiálně vlastní 22 000 m2 půdy, 7 domů, 2 garáže a bazén o velikosti 800 m2.
Jediná kandidující žena Ksenia Sobčak nasbírala 19,5 milionů rublů, z nichž na kampaň už stihla utratit 3,5 milionu na sběr podpisů. Opozičník a matador prezidentského klání, lídr opoziční strany Jabloko Grigorij Javlinskij nasbíral 10 milionů rublů a zatím má zhruba polovinu podpisů z nutných 300 tisíc. Lídr Komunistické strany Ruska a další matador prezidentských voleb Gennadij Zjuganov letos nekandiduje.