V nedělním Press klubu na Frekvenci 1 byl hostem Babišův poslanec z hnutí ANO Martin Komárek. Opakovaně se zmínil o bývalé kolegyni z předsednictva a někdejší místopředsedkyni hnutí ANO Radmile Kleslové. Komárek mimo jiné řekl, že Kleslová „zřejmě zapomněla, že už není v sociální demokracii, ale v hnutí, které má vyšší morální nároky“.
„Já jsem členem týmu, který považuji za dobrý, za vítězný, a nezbývá mi než plakat, když si střílíme vlastní góly, ale pořád si jich střílíme méně než jiné politické strany,“ prohlásil Komárek. Patrně přitom netušil, že si právě střílí vlastní gól.
Komárek si rýpl do Kleslové i ČSSD
Kleslová je podle Komárka schopná politička, která ale nepochopila, že už nemůže dělat to, co dělala ještě v barvách ČSSD. „My prostě máme vyšší morální nároky,“ řekl Komárek.
Jeho slova na adresu ČSSD, která je vládním koaličním partnerem hnutí ANO, jsou ohromná drzost. Je všeobecně známo a doloženo, že Kleslová již jako politička ČSSD pracovala jako lobbistka právě pro Andreje Babiše a jeho politické i ekonomické zájmy. Jejím tehdejším počínáním by tak mohla být rozhořčena spíše ČSSD než Babišovo ANO.
Podle Komárka sice Kleslová „měla legální smlouvy, takže nešlo o žádnou korupci, ale je to v rozporu s morálními pravidly hnutí ANO“. „Doufám, že se dokážeme poučit a dokážeme to řešit,“ uzavřel Komárek. Nebývalý střet zájmů Radmily Kleslové ve své úvaze pro jistotu vynechal.
Kleslová vmetla Komárkovi členství v KSČ
Server Parlamentní Listy požádal včera Kleslovou o komentář ke Komárkovým výrokům. Ta prý jeho vystoupení v rádiu neslyšela a byla pro ni evidentně překvapením.
„Já jsem na svou minulost v ČSSD nezapomněla. Ale je to zřejmě pan Komárek, kdo zapomněl na své členství v KSČ a rovněž tak na svou předlistopadovou publicistickou činnost,“ uzavřela. „Tak bych ho napříště poprosila, aby se k mé osobě zrovna on už více nevyjadřoval,“ reagovala Kleslová.
Nebývalý střet zájmů
Komárek narážel ve svém rozhlasovém vystoupení na skutečnost, že starostka Prahy 10 zastávala donedávna placené funkce v orgánech dvou pražských společností, na něž byla nucena po mediálním tlaku rezignovat. Konkrétně byla členkou představenstva Pražské teplárenské a zasedala v dozorčí radě Pražské energetiky (PRE). Dohromady v těchto firmách inkasovala 360 000 korun měsíčně.
Zároveň Kleslová dlouhá léta radila za 100 000 korun měsíčně polostátnímu energetickému gigantu ČEZ, v němž vykonává vlastnická práva státu ministerstvo financí řízené jejím stranickým šéfem Andrejem Babišem. Když už ostuda v médiích ohrožovala i samotného Babiše, vyzval Kleslovou k ukončení spolupráce s ČEZ, a ta ke 30. září smlouvu skutečně vypověděla. Zároveň v té době rezignovala na funkci místopředsedkyně hnutí ANO a poté i na post šéfky jeho pražské organizace. Nadále však zůstává starostkou Prahy 10, i když i tam ji už opozice vyzývá k rezignaci.
Jeden za osmnáct, druhý za dvacet bez dvou
Člen předsednictva a poslanec hnutí ANO, velký obdivovatel Andreje Babiše a jeho mediální expert Martin Komárek vystudoval marxisticko-leninskou filozofii a politickou ekonomii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V 80. letech byl členem KSČ a od roku 1985 redaktorem tehdy svazáckého deníku Mladá fronta. Tam v roce 1986 publikoval svůj dnes již proslulý článek „Magnetismus tvůrčí osobnosti“, jímž oslavil 90. výročí narození „prvního dělnického prezidenta“ a komunistického vraha Klementa Gottwalda.
Dnes je Martin Komárek stejně silně magnetizován osobností Andreje Babiše, přestože jej v minulosti kritizoval za podezřelé a neprůhledné zbohatnutí a za šíření nepodložených zvěstí o korupci u jiných.
Radmila Kleslová byla v letech 1986–1989 členkou komunistické Státní bezpečnosti. Od roku 1988 působila jako zaměstnankyně federálního ministerstva vnitra ČSSR ve 23. odboru rozvědky, který měl na starosti získávání a výcvik špionů do kapitalistického zahraničí. Byla držitelkou služebního průkazu StB číslo 240361.
Po roce 1990 zasedala v dozorčích radách řady velkých podniků – Vítkovice Steel, Unipetrol Trade, Benzina či Kostelecké uzeniny (ty dnes patří Andreji Babišovi). Od svého vstupu do politiky (od roku 1993 byla členkou ČSSD, z níž loni v únoru přestoupila do Babišova hnutí ANO) působila v několika společnostech přímo či nepřímo vlastněných či spoluvlastněných hlavním městem Prahou, kde zároveň zastávala volené funkce (letech 2010–2014 byla místostarostkou Prahy 10 za ČSSD, nyní je zde starostkou za ANO). Byla členkou dozorčí rady IDS Praha, předsedkyní dozorčí rady Trade Centre Praha, předsedkyní představenstva Pražské teplárenské Holding, místopředsedkyní dozorčí rady společnosti Praha 10 – Majetková, předsedkyní dozorčí rady Pražské energetiky a členkou představenstva Pražské teplárenské.
Jako advokátka poskytovala či poskytuje právní a poradenské služby několika společnostem vlastněných či spoluvlastněných státem. Pracovala pro Dopravní podnik hl. m. Prahy, Čepro, České dráhy a ČEZ, kde pobírala 100 tisíc korun měsíčně za poradenské služby a zprávy o práci vlády.
Komárek s Kleslovou si nemají navzájem příliš co vyčítat, pokud jde o minulost i o současnost. Včera nicméně předvedli, že si – řečeno s Martinem Komárkem – dovedou dobře střílet vlastní góly. Alespoň veřejnost vidí, co jsou naši přední babišisté zač a jaké na sebe kladou „morální nároky“.