V pořadu České televize Téma Václava Moravce se utkali poslanec a předseda volebního výboru Poslanecké sněmovny Martin Komárek z Babišova hnutí ANO a předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát. Jediným tématem byla novela zákona o střetu zájmů.
Komárek argumentoval tak demagogicky a zároveň se choval natolik arogantně, že jak jeho oponent, tak i moderátor Moravec byli chvílemi upřímně udiveni. Laudát byl v druhé polovině debaty z jejího průběhu očividně znechucen.
Podle Komárka sněmovna odhlasovala zákon, který „je nemravný, neodpovídá lidským právům (…), je neslušný a „skutečně bohapustý v pravém slova smyslu“. „Protože to by Bůh fakt neschválil, protože Bůh uznává majetek,“ řekl Komárek s tím, že v tomto vidění má jako katolík výhodu.
„Tatínek se mnou občas mluví a řekne mi, jak to myslí,“ prohlásil bývalý politický komentátor Mladé fronty Dnes. „Pokud vy tuhle výhodu nemáte, tak sorry,“ vmetl bez jakékoli zjevné příčiny Komárek moderátoru Moravcovi. Z jeho slov nebylo nicméně jednoznačně zřejmé, zda má na mysli Pánaboha, nebo svého otce, dlouholetého komunistu, polistopadového místopředsedu Čalfovy vlády a pozdějšího politika ČSSD Valtra Komárka.
[ctete]76347[/ctete]
František Laudát vidí význam novely v tom, že zatímco všechna dřívější korupce, která byla v předchozím období vyčítána hlavně ODS a ČSSD, byla nahodilým jevem, který má řešit policie a soudy, to, co se odehrává teď, je systémová korupce, a proto ji musí řešit parlament. Rozsah Babišovy kumulace moci se podle něj blíží poměrům v Rusku, postsovětských republikách nebo některých jihoamerických státech. Legislativa tak reaguje na věci, které byly dříve nemyslitelné, anebo přinejmenším nebyly představitelné v takovém rozsahu, je přesvědčen Laudát.
Jak předseda poslanců TOP 09 Laudát přiznal, uzavřel soukromou sázku, že prezident Miloš Zeman nebude zákon o střetu zájmů vetovat, protože by musel jednou provždy přestat mluvit o korupci.
Po Laudátově vyjádření rozvinul Komárek svou teorii o nemravnosti přijatého zákona. Za „nemravné a necivilizované“ považuje chtít po člověku, aby se zbavil svého majetku. Zákon podle něj nutí „kteréhokoli člověka k necivilizovanému výběru mezi funkcí a majetkem“. Komárkův postulát spočívá v tom, že člověk se může účastnit politického života za všech okolností a nikdo nemá právo mu toto právo upírat. Pro účast ve vrcholné politice nesmí prý být žádné podmínky, tedy jinými slovy, ministrem se může stát kdokoli.
Komárek trvá na tom, že Andrej Babiš se může zříct v souvislosti s vládní funkcí části svého byznysu dobrovolně, avšak nesmí ho k tomu nikdo nutit. Jedině prý voliči a veřejné mínění. „Je to soukromá věc Andreje Babiše,“ tvrdí Komárek. „Když mu to někdo krade, tak to je ta pravá oligarchie, kdy rozhodují lidé v zákulisí. Kradete člověku majetek,“ rozčiloval se Babišův obdivovatel, který mimo jiné prohlásil, že Babiš je v současné době „výš než my všichni tady“.
[ctete]76005[/ctete]
Všechny parlamentní politické strany s výjimkou hnutí ANO (výslovně je všechny vyjmenoval), označil Komárek za „burleskní“ a poznamenal, že na nich není vůbec nic hezkého. Již předtím opakovaně zdůraznil, že doufá, že ANO bude mít po volbách v Poslanecké sněmovně většinu nejméně 101 hlasů a prosadí „správná řešení“. Přišli jsme, abychom zvýšili kulturu zákonodárného sboru, ale bohužel se nám to nepovedlo. Až v roce 2017 vyhrajeme s velkou většinou volby, tak se napravíme a napravíme i všechny ostatní, hrozí Komárek.
Václav Moravec připomněl, že „privatizační šíbr“ Babiš byl v minulosti rodinným přítelem Stanislava Grosse, měl blízko k Ivanu Langerovi a byl mužem v pozadí, který si nyní chrání své velké ekonomické impérium. I v tom podle něj tkví současný Babišův konflikt zájmů. Ke Komárkovu pojetí práva a mravnosti poznamenal, že také nemůže jako moderátor České televize provozovat soukromou firmu. Komárek se poté docela trapně zapletl do interpretace Kodexu České televize, když tvrdil, že si ho zaměstnanci veřejnoprávní televize vytvářejí sami a Poslanecká sněmovna ho pouze schvaluje, aniž by ho sama jakkoli určovala.
Podle Františka Laudáta Andreji Babišovi nikdo nic nebere. „Pan Babiš si může koupi cokoli, ale nemůže si koupit stát. A když chce dělat politiku, nemůže dělat cokoli,“ konstatoval šéf poslanců TOP 09. Přesně k takové svévoli podle něj Babiš směřuje. Chce vlastnit gigantické impérium a zároveň chce sám sobě posílat dotace, například na biopaliva. Přitom se Babiš podle Laudáta zběsile snaží vstupovat podnikatelům do jejich citlivých obchodních informací a dostat pod svoji kontrolu úplně všechno. „I Babišovým koaličním partnerům došlo, že to spěje do velmi nebezpečné situace,“ řekl Laudát. V důsledku to podle něj vytváří to nejkorupčnější prostředí, jaké tu kdy existovalo, protože Babiš bude zároveň rozhodovat o výjimkách ze zákonů, které sám prosadil.
Jako příklad pokryteckého chování Babišova hnutí ANO, které se vymezuje proti všem svým údajným bojem proti korupci, ocitoval Laudát pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou, dříve dlouholetou aktivistku Transparency International. Ta na adresu přijaté novely o střetu prohlásila: „Mně se ten zákon líbí, ale kdybych seděla ve sněmovně, tak bych ho nepodpořila a řídila bych se rozhodnutím klubu.“ Laudát v té souvislosti připomněl, že pokud by tak Krnáčová skutečně učinila, porušila by tím slib poslance, že bude jednat v zájmu země a občanů, nikoli v zájmu jednotlivců. Jak dodal, pobavila ho jedna z posledních tiskových konferencí hnutí ANO, kde vystoupili tři zaměstnanci Agrofertu – majitel Babiš a jeho podřízení Faltýnek a Volný.