Babišův poslanec Martin Komárek pořádal v pátek v poslanecké sněmovně seminář týkající se novely zákona o České televizi a Českém rozhlase, kterým se spolu s Hanou Marvanovou snaží vzít vliv na veřejnoprávní instituce demokratickým politikům, aby jej věnoval „respektovaným zástupcům občanské společnosti“. Bylo to setkání opravdu pozoruhodné – a mj. na něm vystoupil spolupracovník deníku FORUM 24 Bohumil Doležal.
Jako první hovořila zástupkyně sdružení Svobodu médiím! Hana Marvanová, která shrnula důvody předložení daného návrhu. Samozřejmě tvrdila, že jejím cílem je větší nezávislost veřejnoprávních médií po vzoru Německa. „Skutečně jde o to, aby mediální rady byly orgánem veřejnosti,“ uvedla Marvanová, ale bohužel nezmínila, kdo bude určovat, jak bude veřejnost zastoupena a kdo (kromě ní a Babišova poslance) o tom rozhodne. „Cíl tohoto návrhu je odpolitizovat mediální rady,“ shrnula Marvanová.
Dalším vystupujícím byl ministr pro lidská práva Jan Chvojka. „Je velmi nezodpovědné takto důležitý návrh zákona projednávat ve volebním roce,“ uvedl. „Zásadní věcí pro mě je způsob nominace do mediálních rad. Absolutně jsem nepochopil způsob výběru těchto institucí, proč jich je 22 a ne 10, 15 nebo 40, proč tam jsou zrovna tyto instituce…“ komentoval zákon ministr. „Proč tam je půlka subjektů napojených na obchodní zájmy České televize, to je podle mě střet zájmů jako vyšitý,“ doplnil s tím, že zákon není krok dopředu, ale zpátky nebo mimo. Označil jej za legislativně technický paskvil.
Organizátor semináře Komárek toho ve svých sedmi minutách řekl mnoho. „Já samozřejmě stojím za tím, že ten zákon je dobrý,“ prohlásil po vzoru svého šéfa. „Nekritizuji Český rozhlas a Českou televizi,“ pravil naprosto nesmyslně poté, co uvedl, že nikdo neví, kam jdou „naše peníze“. „Jsou to organizace, které jsou prestižní,“ ozřejmil potom, jak se podle něj hodnotí a vybírají respektované organizace. „Ten výčet je velice dobrý,“ dodal. „Jsme v pokušení do televize a do rozhlasu kecat. Politici chtějí pořád nějak škodit,“ řekl politik Komárek.
Doležal hovořil o politickém aspektu věci. „Zpravodajství a publicistika jako celek nemají být politicky účelové,“ zdůraznil. Předseda Klubu na obranu demokracie připomněl, že poslanecká sněmovna je zárukou plurality. „Označovat sněmovnu za pouhou sešlost politiků je pohrdání parlamentem,“ řekl. Elita národa je podle Doležala jen velmi relativní pojem, a proto není možné vybírat organizace, které ji představují. „Je to pokus o nečistou politickou hru,“ dodal. „To vše souzní v mnoha ohledech s pokusem Andreje Babiše o vystřídání Starých pořádků Novými pořádky,“ připomněl. „Demokratický stát není nedůvěryhodné zařízení, ale zřízení, které jsme sami vybudovali (…). Je to náš stát!“ Doležal celou věc přirovnal k vynucování protikorupčních zákonů před volbami v roce 2013.
Bohumil Doležal se k celé věci vrátil ještě v diskuzi s účastníky semináře. „Já nechápu, proč má být věc, která se týká politického zpravodajství, odpolitizovaná. Vždyť to je naprostý nesmysl,“ podivil se. „Poslanecká sněmovna je daleko kompetentnější orgán než těch 22 organizací,“ myslí si Doležal a doplnil: „V téhle zemi se šíleně pohrdá politikou. Politika je základem demokratické společnosti. Je to naše politika, prosím, my jsme si ty lidi zvolili.“