Šéfredaktor Jaroslav Plesl v redakčním komentáři MF DNES „Vládli této zemi, lhali všem“ znovu obhajuje zveřejnění soukromých hovorů mezi Petrem Nečasem a Janou Nagyovou. Znovu argumentuje veřejným zájmem a kritizuje pokutu MF DNES ve výši čtvrt miliónu korun od Úřadu na ochranu osobních údajů, když tak jeho list učinil „náhodně“ dva dny před volbami do Evropského parlamentu se zjevným úmyslem je ovlivnit.
Šéfredaktor MF DNES dále tvrdí: „Není důležité, jak soud dopadne, ale aby se v čele vlády už nikdy neobjevil žádný Nečas s Nagyovou.“
Argumentuje mimo jiné stejnými odposlechy, které neprokazují dosazení spřízněných lidí z okolí tehdejšího premiéra do vysokých státních funkcí. Chatrnost této konstrukce nejlépe dokresluje současný stav, kdy vládní koalice hodlá s využitím služebního zákona zabetonovat ve státních strukturách stovky svých lidí. Kdy vycházejí najevo nepravdy Andreje Babiše, který dnes sám přiznává, že před volbami „plácal“, když sliboval úspory 200 miliard korun. Kdy majitel MF DNES a první místopředseda vlády čerpá miliardové státní dotace a veřejné zakázky, což Pleslovi nijak nepřekáží. Zcela jistě nebude kritizovat skandální a bezprecedentní podporu zvýhodněných biopaliv pro Agrofert, protože by ho to stálo místo.
Šlachta s Ištvánem pomohli Zemanovi
Před dvěma lety, kdy působil ještě v Týdnu, ovšem psal něco jiného. Zhruba měsíc po gigantické razii stovek policistů zveřejnil text „Dva Zemani vládnou všem“. Správně popsal, že pád vlády v první fázi pomohl Miloši Zemanovi.
„Šlachta s pomocí státního zástupce Ištvána umožnil Miloši Zemanovi splnit předvolební slib, že Nečasovu vládu odstraní. Tím vznikají zatím divoké, ale vcelku oprávněné spekulace, zda státní zástupci vědomě neslouží zájmům nového pána Pražského hradu, pro něhož jsou plody jejich práce darem z nebes,“ psal tehdy Plesl. Zemanův plán ovládnout politickou scénu přes své stoupence v ČSSD a SPOZ sice následně nevyšel, nicméně bylo zjevné, že nové situace chtěl využít hlavně ve svůj prospěch.
Jaroslav Plesl pokračoval pozoruhodnou úvahou: „Měl to být útok proti korupčníkům, ale odnesl to jen Nečas. A stačí si představit, co se stane, když policie pro nedostatek důkazů nikoho dalšího neobviní, vrátí zabavené zlato a peníze, soud poslance – trafikanty zprostí obžaloby a Nagyová dostane podmínku. V takovém případě bude situace zralá na novou revoluci, tentokrát proti nefunkčnímu represivnímu systému.“
Uběhly dva roky, a situace se rýsuje velmi podobně. Obvinění z avizované obří korupce se nekoná, majitel zlata se soudí o jeho navrácení, „trafikanti“ byli soudem zbaveni obžaloby se škodou státu dva miliony, a u soudu je zatím jediná kauza, kterou od počátku státní zástupci považovali za nikoli hlavní, ale vedlejší větev. A která byla v první fázi soudem rozhodnuta jako bagatelní.
Zveřejnění soukromých odposlechů má jen pošpinit aktéry
Věcné hodnocení odposlechů ponechme soudu. Je však zjevné, že zejména díky masivním nelegálním únikům, včetně do MF DNES, nic nového nepřinesly. Současně platí, že život se nezobrazuje jen podle náhodně selektovaných hovorů, ale je mnohem barevnější. Skutečností také je, že zveřejnění soukromých hovorů podpořili vedle šéfredaktora MF DNES pouze Andrej Babiš a komunisté. Ostatní, aniž by předjímali rozhodování soudu, tento postup kritizovali.
Je nutné se ptát, proč tak státní zástupci učinili. Nelze se vyhnout dojmu, že jejich hlavním úmyslem bylo pošpinit aktéry této kauzy. Aby aspoň touto bulvární formou ospravedlnili chabé výsledky jejich dvouletého snažení, zcela neodpovídající mediálnímu humbuku a očekáváním, která tuto kauzu od počátku provázejí.
Jaroslav Plesl se před dvěma lety projevil jako vizionář. Dnes však už revoluci nezmiňuje a „nefunkční represivní systém“ obhajuje. Není nutné dodávat, v čím zájmu.