V pořadu Pro a proti na Českém rozhlase Plus proběhla debata publicisty a odborníka na evropskou politiku Jaroslava Šonky a komentátora deníku Echo24 Daniela Kaisera. Německá kancléřka Angela Merkelová budí v Evropě mnoho vášnivých reakcí – a ani debatéři se neshodli na tom, zda v otázce uprchlické krize jedná správně nebo ne.
Kromě uprchlické krize udělala Merkelová důležité rozhodnutí např. v otázce ustoupení od využívání jaderné energie v Německu. „Je to tak, že ona reaguje na určitý demokratický vývoj ve své zemi,“ uvedl hned na začátku Šonka. „Že by ji někdo vláčel? To by musela být někým vláčena,“ upozornil. „Do jisté míry průzkumy veřejného mínění… a hlavně média,“ oponoval Kaiser s tím, že v této otázce Merkelová jednoznačně následuje názor Němců, kteří jsou spíše zastánci alternativních metod.
Kaiser si myslí, že v dřívějších volebních obdobích měla Merkelová větší úspěch, jelikož hovořila spíše proti uprchlíkům či migrantům. „Ten vývoj je naprosto souvislý, nebylo tam nic zlomového,“ nesouhlasil Šonka. „Ona během několika měsíců, možná pod vlivem televizních kamer, změnila svůj názor,“ tvrdí Kaiser.
Na výzvu, které kancléřka v podobě uprchlíků čelí, reagoval časopis Time, který ji označil za osobnost roku. „Samozřejmě je to pozitivní hodnocení,“ prohlásil Šonka. „Ona má prostě určité principy. To my tady v České republice nevíme, ale jsou to křesťanské principy,“ dodal. „Kdybych byl šéfredaktor časopisu Time, tak bych jí vystavil titul Strašidlo roku 2015,“ neshodl se s ním ani tentokrát Kaiser.
Podle Šonky k Merkelové jednoznačně patří humanismus. „Na jedné straně je to princip a křesťanský humanismus. Na druhé straně je Angela Merkelová rafinovaná politička,“ upozornil. Kaiser má za to, že Merkelová nemá žádný plán, jak řešit uprchlickou krizi.
„Já nechci očerňovat jen Angelu Merkelovou. Západní společenství ještě nedávno škrtalo peníze, které šly do těch uprchlických táborů,“ připomněl Kaiser. „Evropské vlády se chovají bezkoncepčně a bezhlavě,“ myslí si komentátor a doplnil fakt, že většina společnosti v Německu s kancléřčiným postupem nesouhlasí. „V Německu chtěla většina lidí vyloučit Židy ze společnosti,“ odpověděl Šonka.
Kaiserovi vadí, že uprchlická krize není v Německu předmětem politického boje. „Kolem uprchlické krize se ani nevedla žádná debata v Bundestagu,“ tvrdí. „K tomu je potřeba si připomenout, že vnitro je v kompetenci spolkových zemí, ne Bundestagu,“ vysvětlil Šonka s tím, že velmi pochybuje, že Merkelová padne. „Souhlasím s tím, že momentálně se tam žádná velká změna nerýsuje,“ souhlasil Kaiser.