Pozoruhodná shoda komentátorů v Babišových i v dalších „velkých“ médiích: Způsob, jakým se Babiš opřel do poslance ČSSD Ladislava Šincla, mu prý neuškodí. Pokud prý hnutí ANO nebudou přibývat další podobné kauzy, tak se Babiš nemusí o svoji podporu u veřejnosti bát. Jsme velice vděčni českým komentátorům, že nám to sdělili. My už jsme se začali o Andreje Babiše bát. Stejně je ale zajímavé nahlédnout, jak dnešní „tvůrci veřejného mínění“ přemýšlejí. Víme už totiž, že si svoji úlohu vykládají velmi pohodlně: Oni ujišťují veřejnost, že Babišovi projde každá lumpárna, místo toho, aby se snažili, že mu neprojde.
Babiš obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce a údajně ho zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem. Přikročil k tomu poté, co Šincl ve Sněmovně naznačil, že za změnou postoje ministerstva financí k regulaci provizí pro zprostředkovatele životního pojištění by mohly být Babišovy obchodní zájmy.“Většina voličů si řekne, že se kompromateriály vyráběly vždycky. A bude se zajímat spíš o obsah než o metodu,“ napsaly Hospodářské noviny (HN). Ve světě prošpikovaném kamerami a elektronickými evidencemi přitom může Babišova složka s výstřižky z novin nakonec působit až mile starosvětsky. „Babiš to asi tuší. Jinak by s ní takhle otevřeně, sebevědomě, až neomaleně nemanipuloval,“ doplnil komentátor.
Podle HN je ale nutné opakovat, že babišovské praktiky jsou lidsky odpudivé a škodí společnosti. „V liberální demokracii má rozhodovat argument, nikoli vydírací potenciál. Jinak už nejde o liberální demokracii, ale jen o byznys s demokratickým krytím,“ píše se v komentáři.
Podle Lidových novin (LN) se podobné metody mohou Babišovi v parlamentu vymstít, byť se třeba osvědčily v byznysu. Šéf ANO totiž podobnými výstupy poškozuje koaliční potenciál své strany, píše komentátor. „Proč by měl někdo spolupracovat se stranou, jejíž šéf na nepříjemnou otázku reaguje nepodloženým osobním obviněním, nebo přímo drby,“ ptá se.
Pokud se Babiš, když měl být bez lustračního osvědčení jmenován ministrem, oháněl mandátem od voličů, je z jeho strany probírání „kádrového profilu“ jakéhokoli poslance řečněním o provaze v domě oběšencově, míní LN. Podle deníku „složka“ na nepohodlného poslance ani chemicky spálená úroda jednoho zemědělce, který má spor s Agrofertem, popularitu ANO samostatně nepoškodí. „Nicméně kdyby série podobných epizod pokračovala, nemuselo by to dopadnout u voleb tak, jak si Andrej Babiš představuje,“ varuje Babišův list.
Spor Babiše a Šincla podle glosy v Babišově Mladé frontě Dnes (MfD) odhalil úskalí současné vládní koalice. Jedním je Babišův všudypřítomný střet zájmů. „Nemusí to být opozice a nemusí jít ani o řepku – když se to hodí, vytáhne na něj střet zájmů i koaliční poslanec u zákona o pojišťovnictví,“ píše deník. Dalším úskalím je Babišova prchlivost a politická nezkušenost, píše deník o svém majiteli. „Jakkoliv se může (Andrej Babiš) oprávněně cítit podveden, přijít na rozpočtový výbor se složkou ´Šincl´ a předhazovat mu tam majetkové transakce jeho příbuzných, to může udělat jen politický amatér,“ míní „odvážný“ autor glosy.
Třetím úskalím je podle Babišovy MfD to, že s Babišem nikdo nehne, protože on i jeho koaliční partneři vědí, že jiná varianta vládnutí není možná. „A tak, i když ČSSD trvala na jeho omluvě Šinclovi, šéf ANO prostě řekl ne. A jede se dál,“ uzavírá Babišův hlavní deník.
Dodejme, že to není pravda. Jiná varianta vládnutí je možná. Kdyby se všechny demokratické strany spojily, tak lze Babiše vytlačit od jeho prostřeného stolu suverénní moci. Jen to ještě všechny nepochopily, že jim nic jiného nezbývá. Ale je prakticky jisté, že Andrej Babiš jim to postupně sám vysvětlí. Aby už nebylo pozdě.